$
כלכלה ומדיניות

אזרבייג'ן: קרן בהיקף 2.8 מיליארד דולר ששימשה למימון שוחד לפוליטיקאים נחשפה

האליטה השלטת במדינה ביקשה לשכנע את מועצת אירופה להצביע נגד דו"ח קריטי בשנת 2013 זאת על ידי מתנות כמו רכבי יוקרה ונסיעות מפוארות. השיטה נחשפת כעת בדו"ח שפרסם פרויקט הדיווח על פשע מאורגן ושחיתות

שירות כלכליסט 15:5105.09.17

האליטה השלטת באזרבייג'ן‎ ניהלת קרן למימון פעולות בלתי חוקיות בהיקף של 2.8 מיליארד דולר במשך שנתיים, והשתמשה בכספי הקרן לתשלומי שוחד לפוליטיקאים באירופה ולרכישת מוצרי פאר.

 

הקרן החשאית שהוסוותה תחת השם "אזרבייג'ן‎ לונדורמאט" פעלה במשך שנתיים - עד ל-2014, ושימשה את הממשלה ליצירת תמיכה בקרב פוליטיקאים ברחבי העולם. כך על פי דו"ח שפורסם השבוע בידי פרויקט הדיווח על פשע מאורגן ושחיתות (OCCRP).

 

שלושה פוליטיקאים, עיתונאי ואיש עסקים ששיבח בפומבי את ממשלת אזרבייג'ן – כולם מאירופה – היו בין מקבלי הכסף, לצד גורמים רשמיים שתפקידם להילחם בשחיתות במדינה.

 

על פי החקירה, שנוהלה בידי קונסורציום של עיתונאים אירופאיים, הכסף שימש לשכנוע המועצה הפרלמנטרית של מועצת אירופה להצביע נגד דו"ח קריטי על המדינה ב-2013.

 

 

באקו, בירת אזרבייג'ן באקו, בירת אזרבייג'ן צילום: TripAdvisor

 

 

על פי הדו"ח, הכספים הועברו דרך ארבע חברות רשומות בבריטניה בה ה"רגולציה הבלתי קפדנית" מאפשרת היעדר שקיפות. על אף שמקור הכסף עדיין לא ברור, על פי הדו"ח ישנן "שפע ראיות המצביעות על קשר למשפחת הנשיא אילהאם אלייב".

 

יותר ממחצית מ-2.8 מיליארד הדולרים הגיעה מחשבון ב"אינטרנשיונל בנק אוף אזרבייג'ן", השייך לחברת קש סודית הקשורה למשפחת אלייב, כך נאמר בדו"ח. התורמות השניות והשלישיות בגודלן הן שתי חברות זרות בעלות "קשרים ישירים לגורם פנימי בממשלה".

 

נתחים אחרים של הכסף הגיעו מ"רוסבורונאקספורט" (Rosoboronexport) - יצואנית הנשק של ממשלת רוסיה.

 
 
נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב
נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב צילום: Getty

 

 

הדו"ח מצא שכספי הקרן הגיעו לחשבונות ברחבי העולם, ובכלל זה לחשבונות של סוכנויות רכבי יוקרה, מועדוני כדורגל וסוכנויות נסיעות יוקרה. עם זאת, צוין כי "רבים ממקבלי הכסף לא היו יכולים להבין את הבעייתיות של ההעברות ועל כן לא ניתן להאשימם בדבר עבירה".

 

טרם הגעת הכסף לחברות הקש בבריטניה, הועברו דרך סניף "דאנסק בנק" באסטוניה. הבנק הדני הודה כי לא עשה די לפקח על ההעברות החשודות. "יידרשו שנים כדי לחשוף את ההיקף המלא של פעילות הקרן", נאמר בדו"ח.

 

ממשלת אזרבייג'ן ושגרירות המדינה לא היו זמינים למענה תגובה לרשת CNBC.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x