$
כלכלה ומדיניות

ילן: המערכת הפיננסית בטוחה יותר כיום מבזמן המשבר, אך הסכנות עדיין קיימות

בכינוס הנגידים השנתי הנערך בג'קסון הול, התייחסה יו"ר הפדרל ריזרב לפעולות הבנק המרכזי לאחר המשבר הגדול שפרץ ב-2007. לדבריה הלקחים נלמדו, אך יש לשננם משום שהסיכונים 'המוכרים מדי' נותרו בעינם. מאוחר יותר הערב ישא דברים נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי

שירות כלכליסט 17:1025.08.17

יו"ר הפדרל ריזרב ג'נט ילן פתחה את נאומה בכינוס הנגידים בג'קסון הול, וויומינג, ולא התייחסה למדיניות המוניטרית. הכינוס היום (ו') נערך כעשור לאחר פרוץ המשבר הפיננסי שהכה בשווקים הגלובליים - וילן התייחסה בדבריה לכך. לדברי יו"ר הפד, המערכת הפיננסית בטוחה יותר כעת מאשר לפני עשור, בשל התאמות רגולטוריות שנעשו. עם זאת הזהירה ילן כי הסיכונים 'המוכרים מדי' נותרו בעינם, כמו למשל אופטימיות מופרזת.

 

 

 

 

"אף פעם אנחנו לא יכולים להיות בטוחים שמשברים חדשים לא ייווצרו", אמרה ילן. "ולכן חשוב שנזכור את לקחי המשבר טריים בזכרונותינו ולא נשכח את הנזק הכואב שהביא עימו המשבר. אם נפעל בהתאם - יש לנו סיבה לקוות שהמערכת הפיננסית והכלכלה יחוו משברים מועטים וידעו להתאושש מכאלו בעתיד באופן מהיר ויעיל יותר - וכך ייחסך ממשקי הבית הכאב שממנו סבלו במשבר שהתרחש לפני עשור".

 

ילן לא התייחסה למדיניות המוניטרית, אלא התמקדה בהיסטוריה של המשבר ובמעשיהם של קובעי המדיניות הכלכלית שנעשו בתגובה למשבר. ילן הזהירה כי המשברים העתידיים הם בלתי נמנעים, אך אמרה כי המשבר בדיור לימד את הכלכלנים שיעור חשוב. "מאורעות המשבר דרשו פעולה, נדרשו רפורמות - והרפורמות האלה הפכו את המערכת לבטוחה יותר", אמרה.

 

 

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: איי אף פי

 

 

יו"ר הבנק הפדרלי, שנאום זה יכול להיות נאומה האחרון לאור העובדה שבעוד חצי שנה מסתיימת כהונתה, הדפה טענות שהרגולציה חונקת את הפעילות הבנקאית. מבקרי הפדרל ריזרב ציפו להתייחסות מצד ילן לרמת האחריות של הפד למשבר הפיננסי. ילן ציינה את הצורך בתוכניות חילוץ כתגובה למשבר הנזילות שנוצר בוול סטריט ושיבחה את יעילותן של התקנות החדשות שנוצרו בעקבות כך, בהן חוק דוד פרנק. עם זאת, היא הדגישה שהפד מתמיד בבחינת מהלכיו, על מנת לראות מה עובד ומה לא.

 

"מגוון רחב יותר של שינויים במערכת הפיננסית הוא דבר שראוי לשקול. שינויים אלה כוללים התאמות שעשויות לפשט את החלת התקנות על הבנקים הקטנים והבינוניים ולשפר את תכנון הרגולוציה", אמרה ילן. "באופן רחב יותר, אנו ממשיכים לעקוב אחר התנאים הכלכליים, לסקור ולחקור את השוק, כדי להבין טוב יותר את השפעת הרפורמות הרגולטוריות ואת ההשלכות האפשריות על הרגולציה".

 

למשל, היא אמרה כי חוק וולקר, המגביל את יכולתם של הבנקים לסחור לטובתם, עשוי להזדקק ל"פישוט". בנוסף ציינה שיש לבחון את התקנות כדי לוודא שהן אינן פוגעות באופן בלתי מידתי בבנקים קהילתיים ואזוריים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x