$
כלכלה ומדיניות

הפיגוע בברצלונה:13 נרצחו, דאעש לקח אחריות

משטרת קטלוניה בספרד מדווחת כי נהג המכונית המסחרית שביצע את הפיגוע הצליח לברוח. שני חשודים נעצרו - שוכר המכונית, בן 28 יליד מרוקו, ואזרח ספרדי. אדם נהרג באירוע אחר במחסום משטרתי, שכנראה אינו קשור לפיגוע. העדויות קשות: "הוא נסע כמו בשדה תירס ולא באמצע העיר"

ynet 08:3518.08.17

13 נרצחו ולפחות 100 נפצעו במתקפת הטרור בלב ברצלונה. משטרת קטלוניה מנהלת מצוד אחר הנהג במכונית המסחרית שביצע את הפיגוע בשדרות לה רמבלה, לאחר שאישרה הלילה (יום ו') כי הוא נטש את המכונית ברגל לאחר הדריסה. מהמשטרה נמסר עוד כי הוא כנראה אינו חמוש. המשטרה עצרה מוקדם יותר שני בני אדם במקומות שונים במדינה בחשד למעורבות בפיגוע, בהם חשוד יליד מרוקו בן 28, דריס אוכאביר, ששכר את הרכב הדורס - ותמונתו הופצה מוקדם יותר כדי להביא למעצרו. העצור השני הוא אזרח ספרד שנולד בעיר הספרדית מלייה שבצפון יבשת אפריקה. המשטרה מסרה כי שני העצורים לא נהגו ברכב הדורס.

 

המשטרה אומרת כי פיגוע הדריסה קשור כנראה לפיצוץ שאירע ביום חמישי לפנות בוקר בבית באלקנאר - אירוע שבו נהרג אדם ואחר נפצע. בקטלוניה הכריזו על שלושה ימי אבל בעקבות האירועים. 

 

עוד דווח הלילה כי אדם ניסה לדרוס שני שוטרים במחסום משטרתי באזור ברצלונה - וחוסל, אך האירוע כנראה אינו קשור לפיגוע בעיר.

 

דריס אוכביר דריס אוכביר צילום: אי פי איי

 

 

פיגוע הדריסה החמור נמשך לאורך 530 מטרים בשדרת לה רמבלה: "ראיתי את המחבל יושב ברכב ומאיץ", סיפר עד ראייה לפיגוע לכלי תקשורת בספרד. "הוא עלה על המדרכה ודרס כל מי שעמד מולו. ראינו אותו דורס עשרות אנשים במהירות של 80 קמ"ש, כאילו הוא נוסע בשדה תירס ולא באמצע העיר". תחילה דווח כי מיד לאחר מכן הסתערו שני מחבלים חמושים על מסעדה טורקית סמוכה, שם התבצרו במשך כשעתיים, אך הדיווחים הופרכו בהמשך. יעד הטרור נבחר בקפידה: אחד המקומות המתוירים בברצלונה, המארחת 11 מיליון תיירים מדי שנה.

 

המחזות מספרד קשים ביותר: עשרות נפגעים היו שרועים על הקרקע וזעקו לעזרה, אמהות חיפשו את ילדיהן וקרובים ביכו את מות יקיריהם. עדת ראייה נוספת סיפרה לרשת סקיי ניוז: "זה היה מבהיל. משום מקום פתאום המונים רבים נהרו לכיוון שלנו, בהיסטריה, ילדים צרחו. בהתחלה אמרו שמישהו נורה. ואז פתאום היה גל נוסף של אנשים שהחל לרוץ ולברוח, אז גם אנחנו ברחנו. איבדתי את בעלי בכל ההמולה". היא הוסיפה: "כל החנויות נכנסו למצב של מצור – אין נכנס ואין יוצא. פשוט לא היה לנו מושג מה קורה ומה עלינו לעשות. רק ידענו שאנחנו רוצים לברוח משם כמה שיותר מהר. מאות רבים רצו ברחובות".

 

 

 
 צילום: twitter
 
 צילום: twitter

 

 

 צילום: twitter

 

עורך הדין ורקטור אוניברסיטת גלזגו, עאמר אנוואר, ששהה בסמוך לזירת הפיגוע ולא נפגע, סיפר: "הסתובבתי באזור לה רמבלה וחיפשתי משהו לאכול. פתאום בבת אחת שמעתי התנגשות אדירה. הסתובבתי וראיתי המוני אנשים צורחים. אנשים התחילו לרוץ ולברוח מחנויות אז התחלתי לברוח גם. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום וזה היה נראה שהם מחפשים אחר מישהו".

 

אלברט טורט, אח במקצועו שמתגורר באזור לה רמבלה סיפר: "היה כאוס מוחלט. ראיתי אנשים שרועים על הקרקע וניסיתי להחיות אחד מהם, אבל זה היה חסר סיכוי". טום גלר סיפר לרשת BBC: "שמעתי צרחות וקול התנגשות. ראיתי את הרכב המסחרי נוסע ממש באמצע הקהל ולא מאט. הבנתי מיד שזה פיגוע". 

 

וויל אקו, צעיר לונדוני שאכל במסעדה באזור לה רמבלה בעת הפיגוע, סיפר לתקשורת הבריטית: "בדיוק סיימנו לאכול והתכוונו לקום ולצאת, ואז שמענו המולה אדירה בחוץ. דרך חלון המסעדה ראיתי מה שנראה כמו אנשים שרועים על הקרקע וצועקים לעזרה. תוך זמן קצר הגיעו שוטרים ואמרו לנו להישאר בפנים".

 

לימור חסון, ישראלית שנכנסה עם בעלה וילדיהם למסעדת מכבי הסמוכה לזירת הפיגוע, סיפרה: "אני נמצאת עם בעלי והילדים בחופשה משפחתית. נכנסו לאכול ויחד עם עוד 80-70 ישראלים היינו סגורים במסעדה. מישהו נכנס למסעדה בצעקות 'פיגוע פיגוע', הבנו שהיה פיגוע וסגרו אותנו בתוך המסעדה ממש. הגענו לאכול ארוחה כשרה וזה מה שקרה. חסון אמרה עוד כי "נכנסה גם בחורה שהתחילה לצרוח 'פיגוע'. כולנו בהתחלה חשבנו שזה מחבל מתאבד, אז נכנסנו מתחת לשולחנות עם הילדים. הייתה כאן בהלה, צרחות איומות".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אתמול בערב לחדר מצב במשרד החוץ כדי להתעדכן בהתפתחויות. "ישראל מגנה בתוקף את פיגוע הטרור בברצלונה", מסר ראש המשלה. "בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. הערב ראינו שוב שהטרור מכה בכל מקום, ועל העולם התרבותי להילחם בו יחד כדי להביס אותו". גם מנהיגים רבים נוספים ברחבי העולם גינו את הפיגוע ושלחו את תנחומיהם לעם הספרדי, בהם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ וכן בין היתר מנהיגי סעודיה, ירדן, בריטניה וצרפת. הארמון המלכותי בספרד מסר בעקבות האירוע: "לא יטילו עלינו אימה".

 

 

 צילום: איי אף פי

 

 צילום: איי אף פי

 

 צילום: איי פי

 

 

 צילום: איי אף פי

 

גבי בן גידה סיפר: "בסביבות 16:12 (שעון ברצלונה) היינו בחנות ופתאום היה רעש של מכה חזקה, כמו דריסה של דברים. זה נשמע כמו רצף של תאונות ואחרי זה נראה לי שהיו כמה יריות. יצאתי החוצה לראות מה קורה ופשוט סגרו לנו את החנות. כל האנשים נכנסו לתוך החנויות. המשפחה שלי נמצאת בחנות לידי וזה מצב לא נעים. הייתי צור בתוך החנות עד שפתחו לנו אותה".

 

דקלה, תיירת ישראלית שהייתה עדה לאירוע, סיפרה: "יצאנו בדיוק ממרכז קניות במרכז בעיר, ואיך שיצאנו מולנו החלו צעקות וצרחות וריצה של אנשים ואחריהם נשמע בום. אני לא יודעת אם זה היה פיצוץ או ירי, והמון אנשים רצו בהיסטריה ובטירוף לכיוון אחר פשוט. הרחוב סגור כרגע ויש פה עדיין טירוף של ממש וצרחות. המשטרה סגרה את הרחוב ועכשיו עושים פה בדיקות. יש משטרות לאורך כל הרחוב".

 

"אנחנו היינו במסעדה על הרמבלה, ממש קרובים לאירוע", סיפר רן, תייר ישראלי שגם כן נמצא בברצלונה. "המון של אנשים נכנס לתוך המסעדה וממה שהבנו הרכב נסע ודרס במשך לא מעט זמן. הרחובות באזור ריקים מאדם".

 

יריב, תייר נוסף, סיפר: "אנחנו כרגע במלון ממש צמוד לרמבלה. היינו ברחוב ופתאום התחילה מנוסה של אנשים. ממש באמוק. בהתחלה דיברו על איזה פיגוע. כשהתקרבנו לאזור ראינו אנשים עוברים החייאות על הרצפה. תחושה לא נעימה. כל החנויות סגרו והורידו את הסורגים. אנשים ברחו ממש בטירוף. כשהגענו למלון הייתה פתאום עוד מנוסה המונית וזה היה אירוע מאוד לא נעים".

 

 

 צילום: אי פי איי

 

 

 צילום: אי פי איי

 

 

ארגון דאעש ("המדינה האיסלאמית") קיבל אחריות לפיגוע. סוכנות הידיעות של דאעש, "אעמאק", דיווחה כי מבצעי פיגוע הדריסה בברצלונה הם "חיילים של המדינה האיסלאמית שביצעו את הפיגוע מתוך היענות לקריאות לפגוע" במדינות שלוקחות חלק בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש.

 

אחד המחבלים שניסה להימלט מהמקום חוסל בידי כוח משטרה. שני בני אדם נוספים נעצרו, בהם דריס אוכאביר, בן 28 יליד מרוקו, ששכר את הרכב הדורס - ותמונתו הופצה על ידי המשטרה ברשתות כדי להביא למעצרו. לפי דיווחים שונים, אוכאביר ככל הנראה ביקר במרוקו לאחרונה ונכנס לספרד ב-13 באוגוסט. הוא ריצה בעבר עונש מאסר בקטלוניה ושוחרר ב-2012. הוא נולד בעיר ארבאלה במרוקו ועבר עם משפחתו לאחר זמן קצר למרסיי שבצרפת, אך בשנים האחרונות הוא מתגורר בחבל קטלוניה בספרד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אתמול בערב לחדר מצב במשרד החוץ כדי להתעדכן בהתפתחויות. "ישראל מגנה בתוקף את פיגוע הטרור בברצלונה", מסר ראש המשלה. "בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. הערב ראינו שוב שהטרור מכה בכל מקום, ועל העולם התרבותי להילחם בו יחד כדי להביס אותו". גם מנהיגים רבים נוספים ברחבי העולם גינו את הפיגוע ושלחו את תנחומיהם לעם הספרדי, בהם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ וכן בין היתר מנהיגי סעודיה, ירדן, בריטניה וצרפת. הארמון המלכותי בספרד מסר בעקבות האירוע: "לא יטילו עלינו אימה".

 

אתר החדשות הספרדי "אל פריודיקו" דיווח כי ה-CIA הזהיר את המשטרה הספרדית כי ברצלונה עלולה להיות מוקד לפיגוע טרור. לפי הדיווח, סוכנות הביון המרכזית העבירה את ההתרעה כבר לפני חודשיים ואף ציינה ספציפית את שדרות לה רמבלה העמוסה והמתוירת, שבה התרחש פיגוע הדריסה הערב.

 

המטה ללוחמה בטרור הזהיר בתחילת החודש שעבר כי קיים סיכון מוגבר לפיגועי טרור מצד ארגוני ג'יהאד עולמי ובעיקר מצד דאעש ("המדינה האיסלאמית"). עם זאת, בנוגע לספרד, נכתב כי "על מדינה זו לא חלה אזהרת מסע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x