$
כלכלה ומדיניות

טראמפ על האפשרות שארה"ב בדרך למלחמה: "אתם יודעים את התשובה"

נשיא ארה"ב הזהיר שוב כי "אם צפון קוריאה תתקוף את גואם, יהיו צרות גדולות מאוד" ולאחר מכן שוחח עם מושל האי והרגיע אותו: "אנחנו איתכם באלף אחוזים, אתם בטוחים". טראמפ שוחח גם עם מקבילו הסיני, שי ג'ינפינג, ועדכן כי יערוך ביום שני מסיבת עיתונאים "גדולה למדי"

ynet 08:4912.08.17
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשאל הלילה (שבת) במסיבת עיתונאים האם ארה"ב עומדת בפני מלחמה עם צפון קוריאה וענה תשובה מעורפלת: "נראה לי שאתם יודעים את התשובה". במהלך העדכון שמסר במועדון הגולף שלו בניו ג'רזי הוא הזהיר מהשלכות חמורות אם צפון קוריאה תתקוף את האי גואם, הנמצא תחת חסות אמריקאית. "אני מרגיש שהם יהיו מאוד בטוחים, האמינו לי", אמר על תושבי האי. "אם יקרה משהו לגואם, יהיו צרות גדולות מאוד בצפון קוריאה".

 

צפון קוריאה הכריזה השבוע על תוכנית מפורטת לשגר מטח של טילים בליסטיים לעבר הטריטוריה האמריקאית באוקיינוס השקט, שמהווה מרכז גדול של כוחות צבא ארה"ב, בהם מטוסי קרב מפציצים.

 

 

"אני מקווה שזה יסתדר", הוסיף טראמפ. "אף אחד לא אוהב פתרון של שלום יותר מאשר הנשיא טראמפ, זה בטוח. אבל נראה מה יקרה. אנחנו חושבים שהרבה דברים טובים יכולים לקרות, ויכול להיות שיהיה פתרון רע". עם זאת, לא נראה שהאמירות של טראמפ מגובות בתזוזות משמעותיות של כוחות צבא משני צדי האוקיינוס השקט, וערוץ דיפלומטי חשוב ושקט בין ארה"ב לצפון קוריאה נשאר פתוח.

 

טראמפ. התקשר להרגיע את מושל גואם טראמפ. התקשר להרגיע את מושל גואם צילום: גטי אימג'ס

 

 

מאוחר יותר הלילה טראמפ התקשר למושל גואם, אדי קאלבו. "אנחנו איתכם באלף אחוזים. אתם בטוחים", טראמפ אמר לקאלבו, שפרסם בדף הפייסבוק שלו את הסרטון שבו הוא מדבר עם הנשיא.

 

בסרטון קאלבו נשמע אומר לטראמפ: "אדוני הנשיא, כמושל גואם וכאזרח אמריקאי, מעולם לא הרגשתי בטוח יותר מאשר כשאתה אוחז בהגה", וטראמפ עונה: "אל תדאג משום דבר. הם היו צריכים לקבל אותי לפני שמונה שנים. אני חייב לומר, אדי, אתה הולך להיות מפורסם מאוד. בכל העולם מדברים על גואם ועלייך".

 

"התיירות שלך עומדת להכפיל את עצמה פי עשרה ללא כל הוצאה כספית, אז אני מברך אותך", טראמפ נשמע אומר מצדו השני של הטלפון. "זה נראה יפהפה, אתה יודע שאני צופה... זה סיפור כל כך גדול בחדשות. זה פשוט נראה כמו מקום יפהפה".

 

לאחר מכן שוחח נשיא ארה"ב גם עם מקבילו הסיני, שי ג'ינפינג, על המשבר המתמשך עם פיונגיאנג. בשיחה אמר שי לטראמפ כי דרוש פתרון בדרכי שלום וקרא לו לפעול באיפוק. "שמירה על השלום ופירוק מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני הם אינטרסים משותפים של סין וארה"ב", אמר הנשיא הסיני.

 

טראמפ אמר כי הוא מתכנן לערוך ביום שני מסיבת עיתונאים בוושינגטון, אם כי לא ברור במה היא תעסוק. הנשיא היה מחוץ לוושינגטון במשך כל השבוע האחרון, לטובת חופשת עבודה ממושכת, והוא צפוי לחזור לביקור קצר בעיר הבירה ביום שני. טראמפ אמר לכתבים שנקבעה לו "פגישה חשובה מאוד" המתוכננת יחד עם מסיבת עיתונאים "גדולה למדי". אך לא הוסיף פרטים בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x