$
כלכלה ומדיניות

חקירה נגד ענקיות אינטרנט בסין: "מאפשרות להפיץ מידע אלים, שגוי ופורנוגרפי"

הממשלה בסין מנסה להדק את השליטה על התכנים באינטרנט: הודיעה כי פלטפורמות המדיה החברתית של טנסנט, באידו וסינה וויבו חשודות בהפרת חוקי ביטחון הסייבר

שירות כלכליסט 10:4911.08.17

ענקיות האינטרנט הסיניות טנסנט, באידו וסינה וויבו, נמצאות תחת חקירה בשל חשד להפרות של חוקי ביטחון הסייבר, כך לפי הודעה שפרסם משרד הסייבר בסין. לפי ההצהרה, שפורסמה באתר האינטרנט של המשרד, פלטפורמות המדיה החברתית של שלוש החברות - WeChat, Tieba ו- Weibo, בהתאמה, מאפשרות למשתמשים להפיץ "מידע אלים, טרוריסטי, שגוי ופורנוגרפי שפוגע בביטחון הלאומי והציבורי, בנוסף לכך שהוא מהווה הפרעה של הסדר החברתי".

 

בהתבסס על חקירות קודמות, ההצהרה מציינת כי פלטפורמות המדיה החברתית "חשודות בהפרת חוקי ביטחון הסייבר, וכי הן לא עמדו בחובה לניהול המידע שמפורסם על ידי המשתמשים שלהן". המהלך הזה הוא חלק ממאמציה של הממשלה להגביר את השליטה שלה על התכנים המתפרסמים באינטרנט.

מניית טנסנט הנסחרת בהונג קונג נפלה לאחר הפרסום. המניה נחלשה ב-2%, שהצטרפו להפסדים קודמים של 4%.

 

באידו וסינה נסחרות בניו יורק, והמשקיעים יחכו לראות את התגובה לאחר פתיחת השווקים בארה"ב.

 

מטה באידו מטה באידו צילום: בלומברג

סין מגבירה את הלחץ שהיא מפעילה על חברות האינטרנט לקראת כינוס המפלגה הקומוניסטית שיתקיים בהמשך השנה, שאמור לחזק את שלטונו של הנשיא שי ג'ינפינג. בחודשים האחרונים הממשלה סגרה שירותי סטרימינג בשידור חי ואתרים, הידקה את הרגולציות הנוגעות לגישה לאינטרנט ופרסמה אזהרות חוזרות ונשנות לגבי הצורך לנקות את התכנים המתפרסמים. כך למשל בחודש שעבר הממשלה מחקה תמונות ואזכורים של זוכה פרס נובל ליו שיאובו, שהלך לעולמו. בדומה, התפרסמו דיווחים על צנזור של תמונות של פו הדב, בשל החשש להשוואה בין דמותו של הדב המצויר לנשיא.

 

החקירה הנוכחית מתמקדת בשלוש הרשתות החברתיות הגדולות במדינה, שלכולן מאות מיליוני משתמשים. WeChat של טנסנט היא שירות הודעות, וויבו נחשב לטוויטר של סין, וטייבה של באידו מרכז פורומים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x