$
כלכלה ומדיניות

טראמפ על איומי "האש והזעם": "אולי לא הייתי מספיק תקיף"

דבריו של הנשיא האמריקאי שלשום נגד צפון קוריאה הסעירו את העולם והפתיעו את צמרת ממשלו, אך מבחינתו - הזרוע עוד נטויה. "צפון קוריאה צריכה להתאפס על עצמה לפני שתהיה בבעיה כמו שרק קומץ מדינות חוו", אמר מחופשתו בניו ג'רזי, אך חידד גם כי "תמיד נשקול משא ומתן"

ynet 22:1610.08.17

יומיים לאחר שהצהיר הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ כי "צפון קוריאה תיענה באש ובזעם שהעולם לא ראה מעודו" והסעיר את החששות העולמיים מפני מתקפה גרעינית, הצהיר הערב (יום ה') טראמפ כי אמירתו "אולי אף לא הייתה תקיפה מספיק".

 

 

 

טראמפ, השוהה בימים אלו בחופשה ממשוכת בניו ג'רזי, הוסיף כי "על צפון קוריאה להתאפס על עצמה או שהיא תהיה בבעיה כמו שרק מדינות בודדות חוו. צפון קוריאה צריכה להיות מאוד-מאוד מתוחה אם היא תעשה משהו לארה"ב". הוא הוסיף כי מדינתו עדיין פתוחה לנהל משא ומתן עם הדיקטטורה המבודדת, וכי על סין לשחק תפקיד גדול בכך.

 

טראמפ אמר את הדברים לעיתונאים מחוץ למועדון הגולף בניו ג'רזי שבו הוא מבלה את חופשתו מאז סוף השבוע האחרון. לפי דיווחים בכלי תקשורת אמריקאיים, לאחר מכן הוא המשיך לתדריך ביטחוני עם בכירי ממשלו.

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

 

שלשום כאמור השמיע טראמפ את האיום החריף ביותר שלו נגד צפון קוריאה מאז השבעתו לתפקיד. על רקע הדיווח ב"וושינגטון פוסט" שפיונגיאנג ייצרה כבר ראש נפץ גרעיני שאפשר להרכיב על טילים אמר טראמפ כי אם היא תאיים על ארה"ב "היא תיענה באש ובזעם שהעולם לא ראה מעודו". טראמפ אמר את הדברים לכתבים במסלול הגולף שלו בבדמינסטר שבניו ג'רזי.

 

זמן קצר לפני כן נחשף כי סוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקאי סיימה בחודש שעבר לערוך ניתוח של תוכנית הגרעין הצפון-קוריאנית, והגיעה למסקנה שפיונגיאנג הצליחה לייצר ראש נפץ גרעיני מוקטן שיכול להיות מורכב על הטילים שלה. לפי הדיווח, ההערכה הזו מצטרפת להערכת מודיעין אמריקנית אחרת, שלפיה ברשות צפון קוריאה לפחות 60 ראשי נפץ גרעיניים - יותר מכפי שחשבו עד כה.

 

האיום האחרון של צפון קוריאה: טילים על גואם בתוך שבוע

 

הלילה חשפה צפון קוריאה תוכנית מפורטת לשיגור מטח טילים בליסטיים לעבר האי גואם - טריטוריה של ארצות הברית באוקיינוס השקט, שמהווה מרכז צבאי אמריקאי משמעותי ומארחת בין היתר מפציצים אמריקאיים. אם התוכנית הזו אכן תצא לפועל, זו תהיה מתקפת הטילים הפרובוקטיבית ביותר מצדה של צפון קוריאה עד כה.

 

לפי הודעת האזהרה הרשמית של פיונגיאנג הלילה, צפון קוריאה משלימה תוכניות לקראת שיגור ארבעה טילי הוואסונג-12 מעל יפן ולעבר מים הסמוכים לאי הקטנטן, שכיום נמצאים בו כ-7,000 אנשי צבא אמריקאים בשני בסיסים עיקריים והאוכלוסייה הכללית שלו מונה 160 אלף בני אדם. יפן ודרום קוריאה הבטיחו כי יגיבו בעוצמה אם צפון קוריאה אכן תממש את האיום שלה.

 

לפי התוכנית הצפון קוריאנית, שעוד זקוקה לאישורו של השליט קים ג'ונג און, הטילים יפגעו במים שבמרחק 40-30 קילומטרים מגואם. לפי ההודעה של פיונגיאנג, ייתכן שקים יאשר את התוכנית הזו כבר בשבוע הקרוב, וזה לחלוטין תלוי בו אם התוכנית הזו אכן תצא לפועל בסופו של דבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x