$
כלכלה ומדיניות

הבוס החדש: ראש הסגל בבית הלבן משנה את החוקים

הגנרל בדימוס ג'ון קלי לא מבזבז זמן. דלתו של טראמפ נסגרה בפני כל עובדי הבית הלבן, כולל בתו איוונקה ובעלה ג'ארד, וכעת כל התקשורת עם הנשיא מתבצעת דרך קלי בלבד. ישיבות הוקדמו, יועצים וכחניים גורשו מהחדר לצינון - ועובדי הבית הלבן מעידים על עידן חדש של סדר ומשמעת עם ניחוחות צבאיים

ynet 10:3105.08.17
השריף החדש הגיע לבית הלבן. בתחילת השבוע השביע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את הגנרל בדימוס ומזכיר ביטחון המולדת בממשלו, ג'ון קלי, לתפקיד ראש הסגל בבית הלבן. קלי התקבל לתפקיד לאחר שקודמו ריינס פריבוס, מיועציו הקרובים של טראמפ ודמות מרכזית במפלגה הרפובליקנית, הודח בבושת פנים לאחר שבין היתר הואשם בהדלפות על ידי מנהל התקשורת אנתוני סקרמוצ'י - אותו מנהל תקשורת שפוטר בעקבות דרישתו של קלי, אחרי 10 ימים סוערים בתפקיד.

 

הטלטלות הרבות בכהונה הקצרה של ממשל טראמפ הביאו את ג'ון קלי בן ה-67 לתפקיד החזק ביותר בבית הלבן. קלי פרש בשנה שעברה מהקומנדו האמריקאי לאחר שהיה אחראי בתפקידו האחרון על הקשר עם אמריקה הלטינית והקריביים – בין השאר גם על מתקן הכליאה הביטחוני בגואנטנמו.

 

ג'ון קלי ג'ון קלי צילום: איי פי

 

ב"וושינגטון פוסט" דווח הלילה (שבת) כי בדיון אסטרטגי בין בכירי ממשל שנערך בחדר הסגלגל, שני יועצים בכירים שחלקו אחד על השני החלו להתווכח בצד, וקלי הורה לגרש אותם מהחדר. על פי גורם שהכיר את פרטי הוויכוח, קלי התנה את חזרתם לדיון ביישור ההדורים. הפגישה המשיכה כסדרה, ועל פי אותו גורם, מדובר באיתות ראשון לצוות הבכיר מצד גנרל ארבע הכוכבים שמעוניין להשליט סדר חדש ומשמעת אחרי חצי שנה של פרשות וחקירות.

 

מקורב לראש הסגל סיפר כי מדובר באדם מרשים במיוחד: "אם אתם נמצא איתו בפגישה שנמשכת 10 דקות, הוא יישאר בשקט בתשע הדקות הראשונות לפני שיקבל החלטה או יגיד כל דבר אחר". על פי הדיווח, טראמפ הציע כבר באביב את התפקיד לקלי, אך הוא דחה את ההצעה. עד היום קלי נתפס כאחד ממקורביו של טראמפ, והיה אחד מחברי הקבינט היחידים שסעד עם טראמפ על בסיס יומיומי.

 

סגר את החדר הסגלגל בפני כולם

 

קלי לא בזבז זמן והחל עם כניסתו לתפקיד בשבוע האחרון בקביעת נהלים חדשים לעובדי הבית הלבן ולמבקרים. עשרות עובדי הבית הלבן אישרו כי כבר בשבוע הראשון לתפקידו הפסיק באופן גורף את שצף הביקורים הלא מתועדים במשרד הנשיא – כולל של יועצים וחברי קונגרס – והפגישות ייערכו בתום הגשת בקשה רשמית וממוסמכת. החוק החדש יחול גם על משפחתו של טראמפ, בהם בתו, היועצת הבכירה איוונקה טראמפ, ובעלה ג'ארד קושנר, שבכל זאת יחסכו את הניירת – ויוכלו לפנות ישירות לקלי כדי להיפגש עם הנשיא או לעדכן אותו בדבר מה. גם היועץ האסטרטגי הבכיר סטיב באנון שמקורב מאוד לטראמפ ייאלץ לעבור דרך ראש הסגל החדש.

 

קלי, פשוטו כמשמעו, סגר את הדלת של החדר הסגלגל בפני כל עובדי הבית הלבן, ואסר על אנשי הצוות להמתין מחוץ למשרד גם אם דלתו פתוחה, בתקווה לצוד את תשומת לבו של הנשיא כפי שהיה מקובל עד כה. האיסור כולל גם את משרדו של קלי ושל בכירים נוספים, והעובדים הזוטרים יותר ייאלצו להמתין על הספות במבואה – יחד עם המבקרים והתיירים.

 

קלי הורה בנוסף על הקדמת הישיבות של בכירי הבית הלבן לשעה 08:00, במקום 08:45, ועורך אותן בחדר ישיבות ייעודי ומבודד מהפרעות. קודמו בתפקיד, ריינס פריבוס, נהג לערוך את הישיבות במשרדו, ועל פי גורמים שנכחו בישיבות – בזמן שהטלוויזיה הייתה דלוקה על מהדורות הבוקר, מה שהסיט פעמים רבות את תשומת הלב מהנושא שלשמו התכנסו.

 

גורם רשמי בבית הלבן ציין כי מאמציו של קלי להרחיק את עובדי הבית הלבן מהנשיא המכהן מתמקדים בסינון המידע שמגיע לשולחנו של הנשיא – בעיקר פרסומים בכלי התקשורת השונים, שהביאו את הנשיא לא פעם לצייץ בחשבון הטוויטר שלו עלבונות בכמה מערוצי הטלוויזיה והעיתונים הגדולים בארה"ב.

 

גורם רשמי נוסף בבית הלבן אמר לוושינגטון פוסט כי "קלי מבין מצוין שהוא פה בשביל לנהל את הצוות ולא את הנשיא". יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', אמר כי במסדרונות הבית הלבן פונים אל הבוס החדש בשם "גנרל", ותיאר את האווירה באגף המערבי בשבוע האחרון כ"תחושת הקלה".

 

במסגרת תפקידו כראש סגל, קלי אמון על לוחות הזמנים של הנשיא, ועל פי מקורביו של טראמפ, ייאלץ לסנן כמה משיחות הטלפון של הנשיא עם חבריו מניו יורק. המועמד לשעבר לתפקיד מזכיר המדינה וראש העיר ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, אמר: "אני לא חושב שהוא יצליח לבודד את הנשיא, הוא לא ייתן לזה לקרות. קלי צריך מצד אחד לייצב את המצב בבית הלבן, אך הוא לא יכול להפריד את הנשיא מעולמו".

 

כמה עובדים בבית הלבן אמרו כי קלי הבטיח לשר המשפטים ג'ף סשנס כי הוא לא נמצא על סף פיטורים, על אף ההתבטאויות הקשות של הנשיא בעניין תפקודו בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות.

 

מקורב לטראמפ שמשוחח עמו באופן קבוע דאג לצנן את ההתלהבות ואמר כי הוא לא צופה עתיד מזהיר לקלי, ואמר כי "לנשיא לא נותרו אנשים שהוא מרגיש שאפשר לדבר איתם, והדבר יתסכל אותו מאוד מהר. אני נותן לקלי ארבעה חודשים בתפקיד". ראש הסגל קלי סרב להגיב לדיווח בוושינגטון פוסט.

 

 

 

ראש הסגל קלי סירב בינתיים גם להגיב באופן כללי לדיווחים על אודותיו, ודוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה כי "הגנרל קלי קיבל את הסמכות המלאה לנהל את העניינים. זה היה שבוע ראשון נפלא ויש תחושה של חיבור אמיתי עם הצוות"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x