$
כלכלה ומדיניות

דיווח: "טראמפ הורה לפרסם הודעה מטעה בנוגע לפגישת בנו והעו"ד הרוסייה"

על פי ה"וושינגטון פוסט", הנשיא טראמפ שינה את ההודעה שניסחו יועציו בנוגע לאופי הפגישה של דונלד טראמפ ג'וניור עם עורכת הדין המקורבת לקרמלין במהלך מסע הבחירות, והורה לכתוב כי היא עסקה באימוץ ילדים ולא בקמפיין. יועציו של טראמפ חוששים כי הצעד עלול לסבך אותו במסגרת חקירת התובע המיוחד בנושא

ynet 09:1401.08.17

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הורה לפרסם הודעה מטעה בשם בנו, דונלד טראמפ ג'וניור, בעקבות הדיווחים על פגישתו של ג'וניור עם עורכת הדין הרוסייה המקושרת לקרמלין ביוני 2016, במהלך מערכת הבחירות לנשיאות. כך דיווח העיתון "וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, יועציו של טראמפ דנו בסוגיית התגובה לגילוי הפגישה בין טראמפ ג'וניור לעורכת הדין, נטליה וסלניצקיה - פרסום אשר טמן בחובו סכנה פוליטית ואף סיכונים משפטיים.

 

 

 

יועציו של טראמפ סיכמו ביניהם כי על טראמפ ג'וניור להוציא הודעה כנה על תוכן הפגישה, כדי שלא ניתן יהיה לסתור אותה ברגע שיתפרסמו הפרטים המלאים. עם זאת, תוך שעות ספורות יצאה הודעה שונה לחלוטין, מטעה, בהוראתו של הנשיא טראמפ, לפיה "טראמפ ג'וניור ועורכת הדין שוחחו בעיקר על תוכנית לאימוץ תינוקות רוסים". בהודעה שנשלחה ל"ניו יורק טיימס", שם פורסם לראשונה קיומה של הפגישה, הושם דגש על כך שהפגישה "לא הייתה קשורה לקמפיין באותה העת".

 

בשלושת הימים שאחרי פרסום ההודעה, כמה גרסאות שונות של הפגישה הועברו לכלי התקשורת, ועם התגברות הלחץ הציבורי – טראמפ ג'וניור הודה כי הוא הסכים להיפגש עם עורכת הדין לאחר שהובטח לו מידע שיזיק ליריבתו הדמוקרטית של אביו במרוץ לנשיאות, הילרי קלינטון. זאת כחלק ממאמצי הממשלה הרוסית לעזור לקמפיין של אביו.

 

דונלד טראמפ ג'וניור דונלד טראמפ ג'וניור צילום: Getty

 

התערבותו האישית של הנשיא טראמפ בניסוח התגובה היא רק צעד אחד מתוך סדרת פעולות שנקט טראמפ, הגורמות לחלק מיועציו לחשוש כי הוא וכמה מחברי המעגל המצומצם שלו יכולים למצוא עצמם בתסבוכת משפטית.

 

בעוד התובע המיוחד, רוברט מולר, בודק טענות לשיבוש הליכי חקירת התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות, חלק מיועצי טראמפ חוששים שהמעורבות הישירה שלו הופכת אותו לפגיע בכל הקשור להאשמות בגין טיוח. "זה היה לא הכרחי. עכשיו מישהו יכול לטעון כי הוא זה שתכנן להטעות. מישהו יכול לומר שהנשיא לא רוצה שנדע את כל האמת", אמר אחד מיועציו של הנשיא.

 

טראמפ ופוטין בפסגת G20 האחרונה בגרמניה טראמפ ופוטין בפסגת G20 האחרונה בגרמניה צילום: אי פי איי

 

 

למרות שהטעיה של הציבור או של גופי התקשורת לא נחשבת פשע, יועציו של טראמפ ושל משפחתו אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי הם חוששים מכל אינדיקציה לכך שטראמפ ניסה להסתיר מידע בנוגע לקשרים בין אנשי המטה שלו לבין רוסיה, מכיוון שזה יגרור בדיקות נוספות מצד התובע המיוחד מולר.

 

על פי דברי היועצים, טראמפ משמש כעורך הדין, האסטרטג והיחצ"ן של עצמו – תוך כדי שהוא מתעלם בדרך כלל מהצעותיהם של המומחים שהוא מינה. "הוא מסרב לשבת בשקט. הוא לא חושב שהוא נמצא בשום סכנה משפטית, הוא חושב שזו בעיה פוליטית שהוא יכול לפתור בעצמו", אמר אחד היועצים.

 

לפני כשלושה שבועות וחצי פרסם ה"ניו יורק טיימס" לראשונה את עצם קיומה של הפגישה בין טראמפ ג'וניור לעורכת הדין הרוסייה. בפגישה נכחו גם חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, ויו"ר הקמפיין שלו, פול מנפורט. זו הייתה הפעם הראשונה שניתן אישור כי התקיים מפגש בין נציג רוסי לאנשי קמפיין הבחירות של טראמפ במהלך המרוץ לנשיאות, ולראשונה גם מוזכרת מעורבותו של טראמפ ג'וניור בנושא. הפגישה נערכה במהלך מסע הבחירות ב-2016, שבועיים לאחר שטראמפ נבחר למועמד המפלגה הרפובליקנית במרוץ.

 

ביום שלמחרת דיווח ה"ניו יורק טיימס" את המידע שהוביל את טראמפ ג'וניור לפרסם את תוכן הפגישה, והוא העובדה שהוא הסכים לפגישה רק מכיוון שעורכת הדין הבטיחה למסור לו מידע שיפגע ביריבה של אביו בבחירות - הילרי קלינטון. טראמפ ג'וניור אמר בראיון לרשת "פוקס ניוז" כי קיים את הפגישה מאחר שחשב שייחשף בה מידע מפליל על יריבתו של אביו במרוץ, הילרי קלינטון, אך בסופו של דבר היה מדובר ב"בזבוז זמן". טראמפ ג'וניור גם טען כי מעולם לא סיפר לאביו על הפגישה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x