$
כלכלה ומדיניות

סטנלי פישר: "ריבית נמוכה מדי היא מקור לדאגה"

סגן נשיא הפדרל ריזרב אמר בנאום בבריזל כי ריבית נמוכה מצביעה על כך שפוטנציאל הצמיחה של הכלכלה עלול להיות מוגבל: "שיעורי ריבית נמוכים מעוררים חששות לגבי היציבות הפיננסית"

שירות כלכליסט 18:0131.07.17
"המדיניות המוניטרית צריכה להיות בעלת תפקיד משני לעומת החלת אמצעים פיסקליים ורגולטורים, וזאת במאמץ להוציא את הכלכלה העולמית ממצב הריביות הנמוכות", כך לדבריו של סטנלי פישר, סגן יו"ר הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב ולשעבר נגיד בנק ישראל.

בנאום שנשא בכנס בברזיל ציין פישר כי שיעורי הריבית נמצאים קרוב לשפל היסטורי לא רק בארה"ב, אלא גם באיחוד האירופי, בבריטניה וביפן. עוד הוסיף כי בעוד שנגידי בנקים מרכזיים לרוב מדברים על הסכנות שבשיעורי ריבית גבוהים מדי, גם ריבית נמוכה מדי היא מקור לדאגה, שכן "היא מצביעה על כך שפוטנציאל הצמיחה של הכלכלה עלול להיות מוגבל", הסביר פישר.

 

כמו כן, שיעורי ריבית נמוכים מעוררים חששות לגבי היציבות הפיננסית. לפי פישר, צמיחה איטית יותר, אוכלוסייה מזדקנת והשקעות חלשות הם בין הגורמים המובילים לשיעורי ריבית נמוכים. אולם, לדבריו, מסים, הוצאות וחוקים לעסקים הם כלים טובים יותר להעלות את הצמיחה בפריון העבודה ואת הפוטנציאל ארוך הטווח של הכלכלה. "הטענה הזו נכונה לא רק בארה"ב, אלא בכל רחבי העולם", הדגיש. עם זאת, מדיניות של שיעורי הריבית אינה "לא רלוונטית", אך צריכה להתמקד על היותה "שקופה" ו"יציבה".

 

אם בנק מרכזי יכול להנדס מדיניות יציבה, אז עובדים מבוגרים יותר לא יחושו את הצורך לחסוך את מרבית ההכנסה שלהם, אלא ישקיעו אותה, כך לפי פישר. "זה יעזור להעלות את שיעורי הריבית אף יותר", הוסיף.

 

על אף ההתייחסויות שלו לכלכלה העולמית, הקפיד פישר להימנע מלדון במחלוקות הפוליטיות וושינגטון, מלבד לציין שחוסר הוודאות הפוליטי הוא בין הגורמים האחראיים לעלייה ה"פושרת" בהוצאות החברות בארה"ב.

 

סטנלי פישר סגן יו"ר הפדרל ריזרב סטנלי פישר סגן יו"ר הפדרל ריזרב צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x