$
חברה וסביבה

ה-FDA מתכנן: להפחית את כמות הניקוטין בסיגריות לרמות לא ממכרות

לפי מינהל המזון והתרופות האמריקאי, כמעט 90% מהמעשנים הבוגרים החלו לעשן בטרם מלאו להם 18 שנה, והפחתת הניקוטין תוריד את שיעור המכורים. יו"ר ה-FDA סקוט גוטליב: "אם לא נשנה את ההתנהלות, 5.6 מיליון צעירים החיים היום ימותו מוקדם מהמתוכנן משימוש בטבק"

ליטל סמט וניצן לונברג 18:1728.07.17

מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, הודיע היום (ו') על תוכנית חדשה להורדת רמת הניקוטין בסיגריות לרמות לא ממכרות. לפי הודעת ה-FDA, הסיבה לכך היא שכמעט 90% מהמעשנים הבוגרים התחילו לעשן בטרם מלאו להם 18 שנה, ורמות ניקוטין נמוכות יותר עשויה לצמצם את שיעור המכורים בדורות הבאים ובנוסף תאפשר לאלו שמכורים כבר היום להיגמל מעישון. 

 

"יש מספר רב של מקרי מוות ומחלות המיוחסים לצריכת טבק נגרם מהתמכרות לסיגריות - מוצר הצריכה החוקי היחיד שכשאשר נצרך כפי שאמורים יהרוג מחצית מהמשתמשים לטווח הארוך", מסר יו"ר ה-FDA סקוט גוטליב. "אם לא נשנה את ההתנהלות, 5.6 מיליון צעירים החיים היום ימותו מוקדם מהמתוכנן משימוש בטבק. המצאת עולם שבו סיגריות לא יובילו להתמכרות, ובו מבוגרים שעדיין צריכים או רוצים ניקוטין יוכלו להשיג זאת ממקורות חלופיים ופחות הרסניים, צריכה לעמוד במרכז המאמצים שלנו".

 

דבריו של גוטליב ליוו את הודעת ה-FDA על כך שמינהל התרופות מחפש דרכים להפחית את כמות הניקוטין בסיגריות לרמות לא ממכרות. ההודעה באה כחלק משינוי נרחב שמבצע המינהל ברגולציה על תעשיית הסיגריות בשנים האחרונות. אם אכן תתממש התוכנית, היא תהווה מכה קשה לתעשיית הסיגריות. בהתאם, מניות חברות הסיגריות, בריטיש אמריקן טובקו, אלטריה ופיליפ מוריס, צונחות בוול סטריט.

 

עישון. מניות חברות הסיגריות יורדות בעקבות הודעת ה-FDA עישון. מניות חברות הסיגריות יורדות בעקבות הודעת ה-FDA צילום: שאטרסטוק

 

 

הסמכות לעסוק במוצרי טבק הועברה ל-FDA בשנת 2009 עם חקיקתם של החוקים למניעת עישון במשפחה וחוק הטבק. ב-FDA מתכננים לקבל התנגדויות לגבי ההצעה, כשהמטרה היא להפחית את מספרם של מעשנים עתידיים, ולאו דווקא את הקיימים. מכיוון שכ-90% מהמבוגרים החלו לעשן טרם הגיעם לגיל 18, וכ-2,500 מתבגרים מעשנים מדי יום את הסיגריה הראשונה שלהם בארה"ב, הורדת שיעור הניקוטין תביא לירידה בסיכוי שדורות עתידיים יתמכרו למוצרי טבק, ויאפשרו למכורים כעת להיגמל.

 

בהודעת ה-FDA נכתב שהמינהל מתכנן לנהל דיאלוג עם הציבור לגבי הורדת שיעור הניקוטין בסיגריות בעירה לרמות שאינן ממכרות, באמצעות סטנדרטים יצרניים בני השגה. המינהל מתכנן להוציא הודעה מוקדמת על הצעת החוק ולפתוח אותה לתגובות.

 

ירידה בשיעור המעשנים בארה"ב

 

חברות הטבק האמריקאיות מתמודדות כבר היום עם ירידה בשיעור המעשנים בארה"ב, כאשר כיום רק כ-15% מהאוכלוסייה הבוגרת עדיין מעשנים. כך שהתוכנית מטילה לחץ נוסף על התעשייה להאיץ את פיתוח המוצרים בעלי הסיכון הנמוך יותר.

 

עוד כתב גוטליב בהודעה, כי ה-FDA ידחה בכמה שנים את הדרישה מחברות הסיגרים והסיגריות האלקטרוניות לקבל אישור של המינהל. חברות הטבק הפעילו לובי חזק למנוע את רגולציית ה-FDA שהוכרזה בשנה שעברה, לפיה נדרש מכל חברות הסיגריות לקבל את אישורו של מינהל המזון והתרופות למוצרים שהושקו לאחר פברואר 2007. החוק נתן ליצרניות כשנתיים לקבלת האישור. משמעותה של הרגולציה הזו בפועל הייתה כי כמעט כל סיגריה אלקטרונית שנמכרת היום תידרש לקבל את אישור ה-FDA.

 

בהצהרה נכתב כי ה-FDA החליט להפנות את המשאבים הנדרשים לרגולציה על מוצרים כאלו, שלדבריו יוכלו לספק למעשנים ניקוטין, אך ללא התוספים המסוכנים שקיימים בסיגריות קונבנציונאליות. לפי לוח הזמנים החדש, יהיה על היצרניות להגיש את הבקשות עד ה-8 לאוגוסט 2022, והן יוכלו להמשיך למכור את המוצרים שלהן בזמן שבקשתן נבדקת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x