$
כלכלה ומדיניות

נתונים מעודדים בספרד: הכלכלה חזרה לגודלה טרם המשבר הפיננסי של 2008

לפי המכון הלאומי לסטטיסטיקה בספרד, ברבעון השני התרחבה הכלכלה ב-0.9% הודות לשיפור בייצוא ועלייה בהוצאות של משקי הבית. האבטלה ירדה לשיעור של 17.2%. הממשלה העלתה את תחזית הצמיחה שלה ל-3% השנה

שירות כלכליסט 17:4328.07.17

כלכלת ספרד צמחה ב-0.9% ברבעון השני - הודות לשיפור ביצוא ועלייה בהוצאות של משקי הבית, כך מדווח היום (ו') אתר ה-BBC. נתון הצמיחה, הערכה ראשונית של המכון הלאומי לסטטיסטיקה, מעיד כי הכלכלה חזרה לגודלה טרם משבר האשראי שהכה בשווקים הפיננסיים העולמיים בשנת 2008. כזכור, בשנת 2012, בשיאו של משבר החוב האירופי, ספרד נזקקה לחילוץ מהאיחוד האירופי.

 

נתון מעודד נוסף בספרד הוא הירידה בשיעור האבטלה בשלושת החודשים האחרונים. שיעור האבטלה, שכבר האמיר בעת האחרונה לרמה של 25%, ירד ברבעון השני ל-17.2% , אם כי הוא עדיין גבוה יחסית לשיעור האבטלה בקרב שכנותיה של המדינה. ראג' בדיאני, כלכלן בחברת IHS Markit אומר: "אנו מאמינים שהצמיחה בהוצאות הצרכנים צברה תאוצה מסוימת ברבעון השני, והמשיכה לרכב על רקע יצירת תעסוקה חזקה ואקלים פיננסי נוח".

 

ממשלת ספרד העלתה את תחזיותיה לצמיחה הכלכלת במדינה השנה והיא כעת חוזה שהכלכלה תתרחב בשיעור של 3% בשנת 2017.

 

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי ורעייתו אלווירה ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי ורעייתו אלווירה צילום: אי פי איי

 

 

הנתונים שפורסמו בספרד הם בין הטובים ביותר שפורסמו היום באירופה. כלכלת צרפת, למשל, התרחבה ב-0.5% ברבעון השני של השנה - שיעור דומה לרבעון הקודם, וזאת, בדומה לספרד, הודות לעלייה בייצוא ובעיקר בזכות מכירת Meraviglia תמורת 700 מיליון יורו. התחזיות מדברות על צמיחה של 1.6% השנה. נתונים ראשוניים משבדיה מורים כי כלכלת המדינה צמחה בשיעור גבוה מהצפוי של 1.7% ברבעון השני של השנה.

 

בתוך כך, הנציבות האירופית מסרה היום כי הסנטמינט הכלכלי בגוש היורו עלה שוב בחודש יולי - העלייה השלישית ברציפות - לשיא חדש של 10 שנים. מדד הסנטימנט בגוש המטבע של 19 המדינות עלה לקריאה של 111.2 נקודות, לאחר עלייה באמון במגזר השירותים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x