כלכלה ומדיניות

קרן המטבע בהמלצה לגרמניה: העלו את גיל הפרישה

הקנצלרית מרקל הורידה לפני מספר שנים את גיל היציאה לפנסיה מ-65 ל-63; קרן המטבע טוענת כי העלאה מחודשת של גיל הפרישה תסייע לאזן את העודף המסחרי של גרמניה עם מדינות אחרות

שירות כלכליסט 10:1008.07.17

מדינות רבות העלו את גיל הפרישה לאחר שיותר ויותר מבני דור הבייבי בום החלו לצאת לגמלאות. אולם גרמניה הלכה לכיוון ההפוך, והקנצלרית אנגלה מרקל הורידה ב-2014 את גיל הפרישה עבור אזרחים רבים מ-65 ל-63. מועצת מומחי הכלכלה של גרמניה צפו בזמנו כי המהלך יעלה למדינה 10 מיליארד יורו בשנה.

 

 

 

עם זאת, קרן המטבע הבינלאומית קראה אתמול (ו') לגרמניה להעלות את גיל הפרישה, זאת מבלי לציין מהו הגיל הרצוי, כך לפי דיווח ב-CNN. על פי הקרן, אוכלוסייתה המזדקנת של גרמניה שתעבוד עד גיל מבוגר יותר תחסוך פחות ותוציא יותר. כלכלת גרמניה סופגת בשנים האחרונות ביקורת על כך שהיא ממוקדת חיסכון וייצור, במקום על בהוצאה פרטית ובצריכה.

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: אי פי איי

 

 

מוצרים המיוצרים בגרמניה, כגון מכוניות של פולקסווגן וטורבינות של סימנס, מכניסים לה כסף רב. מדינות אחרות רוכשות מוצרים גרמניים ומהוות שוק להשקעות מגרמניה, ולפיכך הן נותרות עם גירעון מסחרי מולה.

 

קרן המטבע הציעה כי כדאי שגרמניה תתחיל לטפל בחוסר האיזון הזה באמצעות השקעה מקומית גדולה יותר בתחומים כגון תשתיות ושילוב של מהגרים בחברה הגרמנית, וכן בהעלאת גיל הפרישה.

 

"רפורמה בפנסיות המעודדת אנשים לפרוש בגילאים מתקדמים יותר יכולה לצמצם את הצורך לחסוך לגמלאות, לעודד צריכה ובכך לצמצם את העודף המסחרי", כך אמרה אנריקה דיטרגיאצ'ה, מומחית לגרמניה בקרן המטבע.

 

 

 

אולם ההמלצה להעלות את גיל הפרישה צפויה ליפול על אוזניים ערלות לנוכח הבחירות הקרבות. "נושא זה הוא די רעיל מבחינה פוליטית. נוכח העובדה שישנן בחירות בספטמבר, איני סבורה כי הם עומדים לקבל המלצה זו בזמן הקרוב", אמרה מגאן גרין, כלכלנית ראשית בקרן מנולייף אסט מנג'מנט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x