$
כלכלה ומדיניות

טראמפ לחץ: "התערבתם בבחירות?". פוטין הכחיש

נחשפים פרטי הפגישה בין נשיאי ארה"ב ורוסיה. מזכיר המדינה סיפר שטראמפ שאל את פוטין שוב ושוב אם מוסקבה חיבלה בבחירות בארה"ב, ונענה בשלילה. השניים החליטו יחד לגבש הסכמי אי-התערבות בין המדינות. טילרסון: "פוטין וטראמפ הסתדרו מהר, הייתה להם כימיה טובה"

ynet 22:1707.07.17

שעתיים ו-16 דקות - זה הזמן שארכה הערב (יום ו') פגישתם של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בהמבורג. זו הייתה הפגישה הראשונה ביניהם אי פעם. במהלך הפגישה הזו עלו על הפרק גם הנושאים הטעונים ביותר, ובראשם ההאשמות של ארה"ב שרוסיה חיבלה בתהליך הבחירות בארה"ב בשנה שעברה.

 

 

 

 

 

שעה קלה לאחר הפגישה הערב התייצב מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון מול עיתונאים, וטען כי במהלכה לחץ טראמפ על פוטין יותר מפעם אחת בנוגע להתערבות הרוסית לכאורה בבחירות, וכי פוטין הכחיש בפניו שלרוסיה היה חלק בהתערבות שכזו. לדברי טילרסון רוסיה ביקשה הוכחה לכך שהיא הייתה מעורבת בחבלה בבחירות בארה"ב. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שגם הוא שוחח עם עיתונאים, טען כי טראמפ קיבל מפוטין הבטחה שרוסיה לא חיבלה בבחירות.

 

סוכנויות המודיעין האמריקאיות, נזכיר, מאשימות את רוסיה במפורש כי האקרים מטעמה התערבו בתהליך הבחירות בארה"ב כדי לפגוע במפלגה הדמוקרטית ולהביא לבחירתו של טראמפ - בין השאר בעזרת פריצה למחשבי הדמוקרטים ופרסום מסמכים שהביכו את המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון וגורמים אחרים במפלגה.

טראמפ ופוטין במהלך הפגישה. נשיא רוסיה הבטיח לטראמפ שלא הייתה התערבות של מדינתו במהלך מערכת הבחירות האמריקאית טראמפ ופוטין במהלך הפגישה. נשיא רוסיה הבטיח לטראמפ שלא הייתה התערבות של מדינתו במהלך מערכת הבחירות האמריקאית צילום: אי פי איי

 

 

טילרסון ולברוב סיפרו כי טראמפ ופוטין סיכמו לפעול לגיבוש הסכמים שיחייבו את שתי המדינות שלא להתערב זו בענייניה של זו, ולברוב אף אמר כי השניים סיכמו להקים צוות משותף כדי לטפל בעניין האבטחה מפני איומי סייבר. "פוטין וטראמפ מבינים את הצורך בחתירה להסכמים שיועילו לשני הצדדים", הסביר לברוב. הוא אמר כי שני המנהיגים מכירים באתגר שמציבים איומי הסייבר וההתערבות בתהליכים הדמוקרטיים בארה"ב ובמדינות אחרות. כזכור רוסיה הואשמה גם בניסיונות להתערב במערכת הבחירות בצרפת.

 

שרי החוץ של שתי המדינות הדגישו שניהם שבין טראמפ לפוטין הייתה שיחה חיובית. טילרסון אמר כי הפגישה הייתה "בונה מאוד" וכי שני המנהיגים תקשרו זה עם זה מהר מאוד: "הייתה להם כימיה חיובית". לברוב אמר כי האווירה בפגישה הייתה "בונה".

 

הפסקת אש בדרום-מערב סוריה

 

בשעה שטראמפ ופוטין היו ספונים בחדר התפרסמו בעולם הדיווחים על כך שרוסיה וארה"ב הגיעו לסיכום על הפסקת אש בדרום-מערב סוריה החל מיום ראשון בצהריים. מדובר באזור שבו התחוללו בשבועות האחרונים קרבות עזים שאש "זלגה" מהם פעמים רבות לשטח ישראל. טילרסון, לברוב וממשלת ירדן, שהייתה מעורבת בהסכם, אישרו אחר כך את הדברים. טילרסון אמר כי טראמפ ופוטין הקדישו חלק נרחב מהשיחה שלהם למלחמה בסוריה ולהסכם הפסקת האש המדובר.

 

עניין מרכזי אחר שעמד על סדר היום בפגישת טראמפ-פוטין הוא צפון קוריאה. רק אתמול סיכלה רוסיה גינוי של מועצת הביטחון בהובלת ארה"ב לניסוי שעשתה השבוע פיונגיאנג בטיל בליסטי בין יבשתי שיכול להגיע עד אלסקה. ארה"ב טוענת כי הניסוי בטיל הפך את העולם למקום מסוכן יותר, משום שהוא מקדם את צפון קוריאה לעבר יכולות שיגור מסוכנות ביותר.

 

טילרסון אמר כי טראמפ ופוטין ניהלו דיון "טוב" בעניין צפון קוריאה, אולם הדגיש כי רוסיה עדיין רואה את הדברים באופן שונה מארה"ב. מזכיר המדינה הדגיש כי מאמציה של ארה"ב הם קמפיין שמנוהל בדרכי שלום נגד צפון קוריאה, אך אם הוא ייכשל – "לא ייוותרו עוד הרבה אופציות טובות". לדבריו ארה"ב מבקשת מצפון קוריאה לבוא לשולחן הדיונים עם הבנה שהיא רוצה לעזור לה להסיג את תוכנית הגרעין שלה, ואינה מוכנה שתוכניתה רק תיעצר בשלב שבו היא נמצאת כעת, שלב מתקדם מאוד בתוכנית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x