$
כלכלה ומדיניות

סטנלי פישר מזהיר: "העולם לא יוכל לעמוד בעוד צמד משברים של מיתון ומשבר פיננסי"

לדברי סגן יו"ר הפד, "אסור לשכוח את הלקחים שנלמדו ממשבר הדיור בשנים 2009-2007, יש עוד הרבה עבודה לעשות". עם זאת הוסיף, כי מאז המיתון האחרון בוצעו צעדים לחיזוק המערכת הפיננסית העולמית

שירות כלכליסט 13:2920.06.17

"התקופה הממושכת שבה נשמרו שיעורי הריבית הנמוכים ככל הנראה תרמה למחירי הבתים הגבוהים, שעדיין במגמת עלייה במספר מדינות ברחבי העולם". כך אמר סטנלי פישר, סגן יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב, בנאום באמסטרדם. דבריו נאמרו בעוד מתפרסמים נתונים המצביעים על עליית מחירי נדל"ן המגורים במדינות כמו קנדה, בריטניה ואוסטרליה.

 

 

 

 

פישר, לשעבר נגיד בנק ישראל, הזהיר לא לשכוח את הלקחים שנלמדו ממשבר הדיור בשנים 2009-2007. "יש עוד הרבה עבודה לעשות. העולם כפי שאנחנו מכירים אותו לא יכול להרשות לעצמו צמד משברים נוסף בעוצמה של המיתון הגדול והמשבר הפיננסי העולמי", אמר פישר.

 

עם זאת, הוא הוסיף כי מאז המיתון האחרון הושגו הישגים ברמת חיזוק המערכת הפיננסית העולמית.

  

"מחירי הבתים כעת גבוהים ובמגמת עלייה במספר מדינות ברחבי העולם, כנראה כתוצאה מהתקופה הממושכת בה נשמרה הריבית הנמוכה". הוא ציין עוד כי בארה"ב, פאני מיי, פרדי מק ומנהל הדיור הפדרלי הם "הספקיות השולטות של מימון משכנתאות".

 

לדבריו, בארה"ב ובמדינות אחרות ברחבי העולם "בוצעה עבודה רבה", הסביר. "הליבה של המערכת הפיננסית היא חזקה בהרבה, נהלי ההלוואות הגרועים ביותר הופחתו, ונרשמה התקדמות מרובה בכל הקשור להפחתת עיקולים לא נחוצים".

 

פישר לא התייחס למדיניות המוניטארית העתידית של הבנק המרכזי או לתחזית כלכלית בנאום.

 

 

מימין: סטנלי פישר ויו"ר הפד ג'נט ילן (ארכיון) מימין: סטנלי פישר ויו"ר הפד ג'נט ילן (ארכיון) צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x