$
כלכלה ומדיניות

גרמניה ואוסטריה מתנגדות להחרפת הסנקציות על רוסיה

מותחות ביקורת חריפה על ההצעה האמריקאית להעניש חברות אירופיות המעורבות בפרויקטי גז ונפט גדולים ברוסיה: "אספקת אנרגיה היא עניין אירופי - ולא אמריקאי"

שירות כלכליסט 15:2716.06.17
גרמניה ואוסטריה העבירו ביקורת חריפה נגד הסנאט האמריקאי שהחמיר את הסנקציות נגד רוסיה, בטענה שארה"ב מאיימת על אספקת האנרגיה של אירופה. הסנקציות המוצעות בארה"ב צריכות עוד לזכות באישור בית הנבחרים והנשיא כדי שיהפכו לחוק. אם כך אכן יקרה, פירוש הדבר שארה"ב תעניש חברות אירופיות המעורבות בפרויקטי גז ונפט גדולים ברוסיה.

 

על רוסיה כבר מוטלות סנקציות מצד מדינות המערב בשל סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה. אולם, הסנקציות המוצעות כעת בארה"ב אמורות להיות תגובה להתערבות הרוסית בבחירות במדינה.

 

בהצהרה משותפת שפרסמו שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל וקנצלר אוסטריה כריסטיאן קרן, נכתב כי אספקת האנרגיה היא "עניין אירופי ולא אמריקאי".

צינור גז. מזכיר המדינה האמריקאי מסכים שיש לגלות יותר גמישות בנושא צינור גז. מזכיר המדינה האמריקאי מסכים שיש לגלות יותר גמישות בנושא צילום: shutterstock

 

"איום על חברות גרמניות, אוסטריות ואירופיות בהטלת קנסות בארה"ב אם יקחו חלק או יממנו פרויקטי אנרגיה מייצג מימד שלילי חדש ביחסים בין ארה"ב ואירופה", נכתב עוד בהצהרה.

 

לטענתם, הסנקציות קשורות יותר לייצוא גז נוזלי טבעי מארה"ב, למשרות אמריקאיות ולהפעלת לחץ להוצאת רוסיה מהשוק האירופי.

 

עוד קודם לכן, מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, שכיהן כמנכ"ל ענקית הנפט אקסון מוביל, הביע חשש לגבי הסנקציות החדשות. לדבריו, יש לשמור על "גמישות" עם רוסיה ולשמור על הערוצים פתוחים לדיאלוג.

 

שרת הכלכלה של גרמניה בריגיט צופרס הצטרפה גם למקהלת המבקרים, והזהירה היום (ו') מתגובה פוטנציאלית אם בוושינגטון אכן יטילו קנסות על חברות גרמניות. "אני מתחרטת על הגישה המשותפת של אירופה וארה"ב בנוגע לרוסיה, והסנקציות איבדו מכוחן וננטשו בצורה זו", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x