שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ראש ה-FBI המודח: "ממשל טראמפ שיקר, הרוסים התערבו"

בעדות בסנאט אמר ג'יימס קומי: "הבית הלבן השמיץ אותי אבל הכול שקרים - טראמפ פיטר אותי בגלל החקירה על רוסיה". הוא הדגיש שאין לו ספק שרוסיה התערבה בבחירות וציין שהנשיא לא ביקש שחקירת ההתערבות שלה תיפסק - אלא החקירה בעניינו של מייקל פלין

ynet 19:5808.06.17

ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי הגיע היום (ה') להעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט, כחודש אחרי שפוטר על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בצל חקירת הקשר בין אנשי הקמפיין הרפובליקני לבכירים רוסים. קומי נשאל על הדחתו ואמר שהוא מאמין שהיא נועדה "לשנות את הדרך שבה חוקרים את ההתערבות הרוסית".

 

 

"הבנתי שנשיא יכול לפטר אותי מכל סיבה שהיא - או ללא סיבה בכלל. היו לי שיחות עם הנשיא לפני שנכנס לתפקידו ולאחר מכן. הוא אמר שאני עושה עבודה נהדרת, ולכן זה בלבל אותי שהוא פיטר אותי בגלל החקירה לגבי רוסיה", אמר קומי בראשית דבריו.

 

קומי אמר בעדותו שממשל טראמפ השמיץ אותו ושיקר בנוגע לתפקודו כראש הבולשת הפדרלית. "אמרו שהארגון לא מסודר, שההנהגה שלו גרועה ושהעובדים איבדו בה אמון. אלו היו שקרים, אני מצטער שה-FBI היה צריך לשמוע אותם", אמר קומי על ההסברים להדחתו וציין שטראמפ אמר בעצמו שהחקירה בעניין רוסיה היא הסיבה לפיטורים. 

  
ג'יימס קומי, ראש ה-FBI שפוטר
ג'יימס קומי, ראש ה-FBI שפוטר צילום: איי אף פי

 

בהופעה הפומבית הראשונה מאז שפוטר אמר קומי כי אין ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב, וכי ב-FBI מודעים מסוף קיץ 2015 למתקפות סייבר בארה"ב של האקרים רוסים. קומי נשאל אם לדעתו טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה בהתערבות בבחירות ואמר כי הוא מעדיף שלא לענות על השאלה הזאת בדיון פתוח. קומי הדגיש שלא מתנהלת חקירה על טראמפ עצמו ויחסו עם הרוסים.

 

קומי ציין שטראמפ לא ביקש ממנו להפסיק את חקירת ההתערבות, אלא את החקירה בעניינו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, שהתפטר בעקבות המגעים שלו עם השגריר הרוסי בוושינגטון. קומי אמר כי הוא "נדהם" מהשיחה בנושא עם טראמפ והתייחס לבקשה כהנחייה, אך לא דחה מיידית את הבקשה. "הייתי המום מדי", הסביר.

קומי אמר כי בניגוד לשיחות שניהל עם הנשיאים הקודמים, ג'ורג' בוש וברק אובמה, את השיחות עם טראמפ הוא הרגיש צורך לתעד. הסיבה לדבריו היא שהן היו "מטרידות מאוד" וקומי חשש שטראמפ עשוי לשקר בנוגע לאופי השיחות.

 

"ידעתי שעשוי להגיע היום שבו אני אצטרך את התיעוד הזה כדי להגן על עצמי", אמר קומי על החלטתו לשחזר בכתב את תוכן השיחות. "הרגשתי שמשהו גדול הולך לקרות ושאני צריך לזכור כל מה שאומרים לי".  

קומי נשבע לפני מתן עדותו קומי נשבע לפני מתן עדותו צילום: רויטרס

 

לפי קומי טראמפ הביע בפניו כמה פעמים את רצונו שהוא יישאר בתפקיד, מה שעורר את חשדו של קומי שהנשיא רוצה משהו בתמורה - את הפסקת החקירה לגבי פלין וקשריו עם הרוסים. "למה שהוא יוציא את כולם מהחדר הסגלגל, כולל את ראש הסגל שלו, אם לא בשביל לבקש ממני משהו?", תהה קומי. פרטים מהשיחות פורסמו לקראת העדות אחר הצהריים בסנאט. בעדותו הכתובה של קומי שבה טען כי טראמפ דרש ממנו הצהרת נאמנות.

 

קומי לבית הלבן: "אם הקלטתם את השיחות עם טראמפ תפרסמו אותן"

 

קומי אמר כי הוא ביקש מחבר משפטן להדליף את תוכן השיחות של התזכיר שלו על השיחות עם טראמפ, מכיוון שהרגיש שפרסום תוכן השיחות יוביל למינוי פרקליט מיוחד בפרשה. "הלוואי שהיו הקלטות של השיחות האלה", אמר ראש ה-FBI המודח. "הנשיא בטח יודע אם הוא הקליט אותי. אם הוא עשה זאת אני לא אפגע. תפרסמו את הקלטות, אין לי בעיה עם זה", אמר בפניה לממשל.

 

קומי התייחס להחלטה של התובע הכללי ג'ף סשנס להשעות את עצמו מחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות, ואמר כי הוא יודע על "שלל סיבות" שגורמות למעורבותו של סשנס בנושא להיות בעייתית. "אלה לא סיבות שאני יכול לדבר עליהן בדיון פתוח", אמר קומי. גורמים בבית הלבן אמרו אתמול לרשת ABC כי סשנס הציע לטראמפ את התפטרותו בגלל היחסים המתוחים בין השניים.

 

הסנאטור הרפובליקני ריצ'רד בר, יו"ר ועדת המודיעין, הודה לקומי על הגעתו ואמר כי "העם האמריקני צריך לשמוע את הגרסה שלך לסיפור, וגם את התיאור של טראמפ לאירועים". סגן יו"ר הוועדה, הסנאטור הדמוקרטי מארק וורנר, אמר בתחילת הדיון כי הדרך שבה טראמפ פיטר את קומי הייתה מזעזעת.

 

וורנר תקף את טראמפ ואמר שהנשיא האמריקני הביע "חיבה משונה ובלתי מוסברת לדיקטטור הרוסי בשעה שקריאה לפריצה ליריבתו". הוא אמר כי ארה"ב חייבת לקבוע מה עשו הרוסים ומה הצעדים ההכרחיים שיש לנקוט כדי להבטיח שהדבר לא יחזור על עצמו. "אסור לתת למישהו – או למשהו – למנוע מאיתנו את זה", אמר וורנר. "זה לא ציד מכשפות, זה לא 'פייק ניוז' - זה נועד להגן על המדינה שלנו".

 

אתמול פורסמה עדותו הכתובה של קומי, ולפיה כאמור הנשיא אמר לו שהוא מצפה ממנו לנאמנות. טראמפ הכחיש עוד קודם את הדיווחים על אותה "הצהרת נאמנות". כנשיא יכול היה טראמפ להשתמש בסמכותו כדי למנוע את העדות של קומי היום בסנאט, אך הוא בחר שלא לעשות זאת.

 

בעדותו הכתובה מסר קומי: "הנשיא ואני אכלנו ארוחת ערב ב-18:30 ב-27 בינואר בבית הלבן. התברר שזה רק שנינו. ישבנו בשולחן קטן, שני דיילים מהצי שירתו אותנו ונכנסו לחדר רק כדי להגיש אוכל ומשקאות. הנשיא החל בכך ששאל אותי אם אני רוצה להישאר ראש ה-FBI. זה נשמע לי מוזר כי הוא כבר אמר לי פעמיים בשיחות קודמות כי הוא מקווה שאני אשאר, והבטחתי לו שאני מתכוון לעשות זאת. הוא אמר שהרבה אנשים רוצים את התפקיד שלי, ושהוא יבין אם אחליט לפרוש עקב מה שעברתי בשנה שעברה.

 

"הגבתי באומרי שאני אוהב את עבודתי ומתכוון להישאר ולמצות את עשר שנות הכהונה. הוספתי שאני לא 'מאמין' בדרך שבה פוליטיקאים מתייחסים למילה, אבל תמיד תוכל לסמוך עליי שאומר את האמת. הוספתי שאני לא בצד של אף פוליטיקאי. כמה רגעים אחר כך אמר הנשיא 'אני צריך נאמנות, אני מצפה לנאמנות'. לא זזתי, דיברתי או שיניתי את הבעת הפנים במהלך השתיקה ששררה לאחר מכן. פשוט הגבנו אחד לשני בשתיקה", כך כתב קומי.

 

עורך דינו של טראמפ, מארק קסוביץ', פרסם הצהרה שבה נאמר כי "נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מרוצה שראש ה-FBI המפוטר ג'יימס קומי אישר בעדות שהוכנה מראש לסנאט כי טראמפ לא היה תחת חקירה במסגרת הפרשה של התערבות רוסית לכאורה בבחירות האמריקניות. הנשיא מרוצה שמר קומי סוף סוף אישר באופן פומבי את הדו"חות הפרטיים שלו שקבעו כי הנשיא לא היה תחת חקירה בשום הקשר רוסי. הנשיא מרגיש מזוכה לחלוטין ובאופן מלא". הערב, כשעדותו של קומי בסנאט תסתיים, ימסור קסוביץ' הצהרה לתקשורת.

 

אתמול, כחודש אחרי שפיטר את קומי, הודיע טראמפ בטוויטר כי בחר ראש FBI חדש - כריסטופר ריי, עו"ד פרטי ולשעבר בכיר במשרד המשפטים.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x