$
כלכלה ומדיניות

ה־FBI חושד: קושנר ניסה לפתוח ערוץ סודי בין רוסיה לבית הלבן

בעוד הנשיא טראמפ נמצא בסיורו העולמי, פורסמו בארה"ב דיווחים שלפיהם ערב השבעתו, פעל חתנו ויועצו הבכיר לכינון ערוץ תקשורת מיוחד עם הקרמלין. ראש ה־NSA הודה: "יש בידינו ראיות להתערבות רוסית בבחירות לנשיאות"

שירות כלכליסט 14:5327.05.17

הקשר בין הרוסים לבית הלבן מתחוור כבעייתי יותר ממה שהנשיא דונלד טראמפ מנסה לצייר. בסוף השבוע נחשף כי ג'ארד קושנר, הנשוי לבתו של טראמפ איוונקה ומשמש כאחד מיועציו הבכירים, שקל להקים ערוץ תקשורת סודי בין הקרמלין לבין הממשל הנכנס שמטרתו היתה לעסוק בפתרון למשבר בסוריה, כך על פי "הוושינגטון פוסט" שדיווח על חשדות ה־FBI. ההתמקדות של סוכנויות הביון בקושנר תעמוד במרכז הסוגיות שעמן יהיה על טראמפ להתמודד עם חזרתו מהביקור הבינלאומי הראשון שלו.

 

 

על פי החשד, קושנר שוחח על הרעיון עם השליח הרוסי לארה"ב סרגיי קיסליאק בדצמבר האחרון בטראמפ טאוור בניו יורק. במקביל נערך אז צוותו של טראמפ למעבר לבית הלבן בעקבות ניצחונו בבחירות. עם זאת, עדיין לא ברור מי מהצדדים זימן את הפגישה. על פי הדיווח, בפגישה השתתף גם היועץ לביטחון לאומי המיועד מייקל פלין. הרעיון, שלא יצא לפועל בסוף, היה מאפשר לצוות המעבר של טראמפ ולבכירים הרוסים לתקשר ללא פיקוח או ידיעת הממשל של הנשיא היוצא ברק אובמה. הבית הלבן חשף את דבר הפגישה במרץ האחרון, אך המעיט בחשיבותה.

 

הקשרים בין רוסיה לקושנר משכו את תשומת לבם של סוכני ה־FBI במהלך חקירה על מעורבות רוסית במערכת הבחירות בשנה החולפת. אף שאין אסמכתה לכך שקושנר עומד במרכזה של החקירה, הוא הצהיר כי ישתף פעולה עם הסוכנים, כך על פי הצהרה שפרסם פרקליטו ג'יימי גורליק. "מר קושנר התנדב בעבר לחלוק עם הקונגרס את המידע שבידיו על הפגישות המדוברות. הוא יעשה כך אם ייצרו עמו קשר בכל חקירה אחרת", מסר עורך הדין גורליק.

 

חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר. השגריר הרוסי דיווח על הממונים עליו על הצעתו חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר. השגריר הרוסי דיווח על הממונים עליו על הצעתו צילום: בלומברג

 

בחשיפה מקבילה ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס שבעה בכירים בהווה ובעבר בממשל האמריקאי, שהעידו כי קושנר שוחח לפחות שלוש פעמים עם השגריר הרוסי מבלי לדווח על השיחות, בין השאר במהלך קמפיין הבחירות. "מר קושנר השתתף באלפי שיחות בתקופה המדוברת", כך על פי גורליק, בתגובה לדיווח. "הוא אינו זוכר את השיחות המתוארות".

 

עד כה, בכירים אחרים בממשל טראמפ שנחקרו לגבי קשריהם עם הרוסים, כמו היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין ומנהל הקמפיין לשעבר פול מנפורט, אולצו לפרוש. פלין התפטר בפברואר לאחר שנחשף כי הוליך שולל את סגן הנשיא מייק פנס באשר לאופי השיחות שניהל בסוף דצמבר עם השגריר הרוסי. פלין טען באוזני פנס כי הוא והשגריר החליפו ברכות לחגים, כשבפועל התברר כי ניהלו שיחה לגבי סנקציות שהטיל ממשל אובמה על רוסיה, לאחר שניסתה להתערב בקמפיין לנשיאות ארה"ב.

 

ראיות מפלילות

במרץ ביקשה ועדת המודיעין של הסנאט מקושנר להעיד על הפגישות שארגן עם קיסליאק, ובכללן אחת בה נכח סרגיי גורקוב, מנהל בנק הפיתוח הרוסי ונשאקונומבנק. זאת לאחר שממשל אובמה הטיל סנקציות על הבנק לאחר סיפוח האי קרים בידי רוסיה ב־2014. שלשום ביקשה הועדה ממטה טראמפ למסור את כל המסמכים מתקופת מסע הבחירות, כולל תיעוד של כל הודעות המייל ושיחות הטלפון שהתקבלו במטה החל מחודש יוני 2015, כך לפי "הוושינגטון פוסט".

 

בתוך כך, חשף בסוף השבוע העיתון הבריטי "אובזרוור" כי ראש ה־NSA מייקל רוג'רס הודה בשיחה סגורה עם עובדיו שבידי הארגון קיימות כמה הקלטות, שבהן נשמעים אנשי מפתח במטה טראמפ ובכירים במודיעין הרוסי דנים בדרכים לפגוע בהילארי קלינטון. "אין בכלל שאלה אם יש לנו יש ראיות על התערבות בבחירות ומגעים אפשריים עם הרוסים", אמר רוג'רס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x