$
כלכלה ומדיניות

נאום טראמפ לעולם המוסלמי: "טרוריסטים לא מאמינים בחיים, אלא במוות"

בנאום החשוב של נשיא ארה"ב בריאד הוא אמר לעולם המוסלמי שאינו בא להטיף לו כיצד לחיות - כפי שעשה קודמו אובמה - אלא מבטיח לו שותפות: "ההתכנסות המיוחדת הזו עשויה להיות תחילתו של שלום במזה"ת ואולי בעולם כולו. השלום בין ישראל לפלסטינים אפשרי". הוא קרא למדינות ערב לעשות יותר כדי להילחם בקיצוניים: "גרשו הטרוריסטים מאדמתכם הקדושה"

ynet 18:1221.05.17
"ארה"ב רוצה ביטחון, שלום ושגשוג באזור": נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא היום (יום א') בריאד, בירת סעודיה, את הנאום החשוב ביותר שלו במסעו במזרח התיכון. נאומו של טראמפ פנה למוסלמי העולם והבהיר להם שארה"ב אינם נלחמת נגדם - אך דורשת מהם לפעול ביתר שאת במאבק בטרור ובקיצוניים: "גרשו את הטרוריסטים מאדמתכם הקדושה, מהעולם הזה". "אני מביא מסר של תקווה ושל אהבה מארה"ב. ומסיבה זו בחרתי בסעודיה כיעד הראשון בנסיעתי הראשונה שלי בעולם כנשיא ארה"ב", אמר טראמפ ורמז שלא יהיה כמו קודמו בתפקיד ברק אובמה: "לא באנו להטיף לכם, באנו להציע לכם שותפות".

 

"המטרה שלנו היא קואליציה של עמים ששותפים למטרה של הכחדת הקיצוניות וליצור תקווה לילדינו", אמר נשיא ארה"ב מול עשרות מנהיגים ערביים ומוסלמיים ולצדו מארחו מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. "ההתכנסות המיוחדת הזו עשויה להיות תחילתו של שלום במזרח התיכון ואולי בעולם כולו. השלום בין ישראל לבין הפלסטינים אפשרי". הנשיא האמריקני קשר בקשר אחד את חמאס, אל-קאעידה, "המדינה האיסלאמית" (דאעש) וחיזבאללה ואמר כי "דאעש, אל-דאעידה, חיזבאללה וחמאס אחראים להרס החלומות של דורות שלמים". לדבריו, "הטרוריסטים לא מאמינים באלוהים, אלא במוות. נתגבר על הרשע רק אם כולנו נפעל נגדו".

דולנד טראמפ נואם בסעודיה דולנד טראמפ נואם בסעודיה צילום: איי פי

 

"מעל הכול אנחנו חייבים להיות מאוחדים ביחד במטרה אחת שהיא מעבר לכל מטרה אחרת - לעמוד במבחן ההיסטוריה הגדול ולנצח את הקיצוניות ואת כוחות הטרור שבאות עמה", אמר טראמפ. טראמפ אמר שהמלחמה בטרור איננה קרב בין אמונות שונות, אלא בין "טוב לרע".

 

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז היה הראשון לשאת דברים ואמר שהוא מקדם בברכה את הנשיא האמריקני בממלכה הסעודית. "אני רוצה להביע את הערכתי ואת תודותי לך על שנענית להזמנה לפסגה הזו", אמר המלך סלמאן. "אנחנו נפגשים היום כדי להראות את הרצינות שלנו בנקיטת הצעדים הנדרשים ביחס לשותפות שלנו עם ארה"ב. האחריות שלנו בפני אללה ואז בפני העמים שלנו והעולם כולו היא לעמוד מאוחדים כדי להילחם ברוע ובקיצוניות לא משנה מה מקורם". המלך התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי "כינון שלום בין ישראל לבין הפלסטינים הוא דרישה צודקת והכרחית שמצריכה הקרבה משותפת, נחושה וכנה".

 

המלך הסעודי הקדיש חלק משמעותי בנאומו לתקיפת האויבת השיעית הגדולה מטהרן. "המשטר האיראני הוא חוד החנית של הטרור העולמי מאז המהפכה (האיסלאמית) של חומייני", אמר סלמאן. טראמפ השיב למלך: "אני רוצה להודות למלך סלמאן על המילים יוצאות הדופן שלו והממלכה המרהיבה שלו. תמיד שמעתי על המדינה המרהיבה שלכם, ועל הנדיבות של האזרחים שלה, אבל המילים לא יכולות לתאר לעשות צדק עם המקום המדהים הזה ועם האירוח הנפלא שקיבלנו מהרגע שהגענו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x