$
כלכלה ומדיניות

סעודיה התחייבה להשקיע 20 מיליארד דולר בקרן תשתיות יחד עם בלקסטון

ארה"ב וסעודיה חתמו על עסקאות בהיקף של כ-350 מיליארד דולר. בין השאר, נחתם הסכם בשווי 15 מיליארד דולר עם ג'נרל אלקטריק וארמקו הסעודית חתמה עם 11 חברות אמריקאיות בשווי כולל של 50 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 12:4421.05.17

ביקורו הראשון של דונלד טראמפ מחוץ לארה"ב התחיל ברגל ימין, הודות לחוזים במאות מיליארדי דולרים שנחתמו אתמול (שבת) בין חברות אמריקאיות לסעודיות.

בין החברות שחתמו אתמול על הסכמים עם הסעודים נמנות לוקהיד מרטין. האניוול אינטרנשיונל ואקסון מובייל.

 

 

קרן ההון של סעודיה התחייבה להשקיע 20 מיליארד דולר בקרן השקעה בתשתיות עם בלקסטון, אחת מקרנות ההשקעה המובילות בעולם. הקרן אמורה להכפיל בהמשך את גודלה עם הון שיגייסו גם "ממשקיעים אחרים". במקביל, חברת הנפט הסעודית ארמקו הודיעה כי חתמה על 16 חוזים עם 11 חברות בשווי כולל של 50 מיליארד דולר.

דונלד טראמפ בסעודיה דונלד טראמפ בסעודיה צילום: אי פי איי

 

אחד ההסכמים הראשונים היה בשווי 15 מיליארד דולר עם ג'נרל אלקטריק. כמו כן, בבית הלבן הכריזו כי משרד ההגנה הסעודי הגיע להסכמה על חבילת השקעות והסכמים בשווי של 110 מיליארד דולר. "איני יכול להעלות על הדעת יום עסקים מוצלח יותר עבור ארה"ב והממלכה", מסר שר המסחר האמריקאי ווילבור רוס.

 

עם זאת, פורסמו נתונים שונים לגבי שווי העסקאות. בעוד ששר החוץ הסעודי עדל אל ג'וביר טען כי שווי ההסכמים עומד על 380 מיליארד דולר, מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון נתן סכום הנמוך ב-30 מיליארד דולר.

 

הנכונות של סעודיה לחתום על חוזים עם ארה"ב קשורה למאמצים של הממלכה לגוון את הכלכלה לנוכח ירידת מחירי הנפט בשנים האחרונות, וכן לרצונם לחזק את הקשרים עם ממשל טראמפ לאחר שהיו מאוכזבים מברק אובמה והסכם הגרעין אליו הגיע עם איראן.

 

בתוך כך, סעודיה וסופטבנק היפנית הכריזו רשמית על סיום סבב גיוס ההון הראשון לקרן ויז'ן (Vision Fund), קרן ההשקעות בטכנולוגיה הגדולה יותר אי פעם. מעל 93 מיליארד דולר הובטחו לקרן מצד משקיעים בהובלת החברה היפנית וקרן ההון הסעודית. המשקיעות כוללות גם עם מובאדללה מאבו גאבי, אפל, קוואלקום, פוקסקון ושארפ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x