כלכלה ומדיניות

הפרלמנט ביוון אישר קיצוצים בפנסיה והעלאות מס - מפגינים השליכו בקבוקי תבערה

באתונה מקווים כי בעקבות הצעדים יעבירו הנושים הבינלאומיים תשלום נוסף, בהיקף של 7.5 מיליארד יורו, מחבילת החילוץ; 10,000 איש הפגינו מחוץ לפרלמנט

שירות כלכליסט 12:5219.05.17
הפרלמנט של יוון אישר את הקיצוצים בפנסיות ואת העלאת המס שאותם דורשים הנושים הבינלאומיים של המדינה כתנאי להעברת כספי הסיוע. במרכז אתונה נערכו הפגנות עם פרסום צעדי הצנע החדשים.

 

ממשלת השמאל מקווה שצעדי החקיקה – ארבעה ימים לפני מפגש שרי האוצר של גוש היורו בבריסל – ירצו את הנושים, והם יעבירו תשלום נוסף, בהיקף של 7.5 מיליארד יורו, מחבילת החילוץ ויאשרו הלוואות נוספות. אתונה זקוקה לסיוע כדי לשלם חוב שמועד פקיעתו הוא ביולי הקרוב. הצעדים החדשים ייושמו ב-2019-2020.

 

"כעת על מחלציה של יוון לעמוד במילתם", אמר ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס. "אנו זכאים - ומצפים - להחלטה ביום שני מצד גוש היורו בעניין הקלה בחוב - שתשקף את הוויתורים מצד העם היווני".

 

אלכסיס ציפראס אלכסיס ציפראס צילום: רויטרס

המלווים הסכימו למחזור חוב, ואולם לא הגיעו להסכמה על פרטי המהלך.

 

זמן קצר לפני שאושרו צעדי הצנע, לפני חצות, השליכו מפגינים בקבוקי תבערה וחזיזים לעבר כוחות המשטרה ששמרו על בניין הפרלמנט. המשטרה השיבה בירי גז מדמיע. כ-10,000 איש השתתפו בהפגנה.

 

התוצר הלאומי של יוון התכווץ ברבע מאז נאלצה לבקש סיוע חיצוני, בתמורה לקיצוצים בהוצאות, ב-2010.

 

ממשלת יוון מבקשת לצמצם את החוב העצום התלוי מעל ראשה, כך שתוכל להיכלל בתוכנית רכישת הנכסים של הבנק המרכזי האירופי ולחזור לשוקי האג"ח הריבוני בחודשים הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x