$
כלכלה ומדיניות

יוון שוב צנחה למיתון, כלכלת איטליה לא מתאוששת מהמשבר

כלכלת יוון התכווצה ב־0.1% ברבעון הראשון - הממשלה עדכנה כלפי מטה את התחזית לשנה כולה; איטליה צמחה רק ב-0.2%

שירות כלכליסט 21:4116.05.17
אחרי חודשים ארוכים של התכתשויות בין אתונה לבין נושיה באירופה סביב חבילת חילוץ שלישית, צנחה יוון שוב למיתון ברבעון הראשון.

 

כלכלת יוון התכווצה ב־0.1%, זאת לאחר שהתכווצה ב־1.2% ברבעון האחרון של 2016 — כך על פי נתוני רשות הסטטיסטיקה היוונית. אנליסטים מסרו תחזיות לצמיחה של כ־0.2% לרבעון הראשון. בהתאם, ממשלת יוון עדכנה כלפי מטה את תחזית הצמיחה לשנה כולה ל־1.8% מתחזית קודמת של 2.7%.

 

ג'ניפר מקון, כלכלנית בכירה בקפיטל אקונומיקה, אמרה ל"טלגרף" כי חזרתה של יוון למיתון מדגישה את "הנזק שנגרם מעיכוב החילוץ והתארכות המשא ומתן ומלמדת כי התחזית הממשלתית שעודכנה עתה, עדיין אופטימית מדי". עוד ציינה מקון, כי עתה יהיה קשה יותר לגבש הסכם פירעון חוב עבור יוון.

 

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס צילום: בלומברג

כלכלת יוון עדיין קטנה ב־27% לעומת ערב המשבר העולמי. הנתונים התפרסמו לקראת דיון הצפוי להתקיים בפרלמנט היווני לגבי צעדי הצנע החדשים, כולל קיצוצים בפנסיה, הדרושים על מנת לשחרר את הנתח הבא בחבילת החילוץ האירופית בשווי 86 מיליארד יורו. על פי הערכות באתונה, הרפורמות יגייסו כ־2.5 מיליארד יורו עד 2020.

 

גם הנתונים מאיטליה אינם מעודדים. התמ"ג צמח ב־0.2% ברבעון הראשון לעומת הרבעון שקדם לו. בחישוב שנתי צמחה כלכלת איטליה ב־0.8%. הנתונים החדשים הראו כי הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו עדיין מדשדשת, אחרי מיתון ממושך שהסתיים ב־2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x