$
כלכלה ומדיניות

"יצא עשן לבן": יוון הגיעה להסכם עם הנושים על ביצוע רפורמות תמורת כספי חילוץ

במסגרת הרפורמות, שעדיין צריכות לקבל את אישור הפרלמנט, החייבה יוון לקצץ בפנסיות ולהעלות מסים; המדינה זקוקה לכספי החילוץ על מנת לעמוד בתשלומי החזר חוב של 7.5 מיליארד יורו ביולי

שירות כלכליסט 10:4002.05.17
יוון הגיעה להסכם עם הנושים הבינלאומיים שלה על יישום חבילה של רפורמות, הנדרשות כחלק מהתנאים לקבלת תשלומי החילוץ, כך הודיע הבוקר (ג') שר האוצר היווני אוקלידס צקאלוטוס. "יצא עשן לבן", הודיע לעיתונאים. "המו"מ על הסדר טכני הסתיים בכל הנושאים...נסללה הדרך להתחלת הדיונים על הקלת החוב".

 

הרפורמות עליהן הסכימה יוון עם האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית הן בתחומי העבודה והאנרגיה, וכן כוללות קיצוץ בפנסיות והעלאת מסים. הדיונים בנושאים אלה נמשכו למעלה מחצי שנה, על רקע מחלוקת בין האיחוד לקרן המטבע סביב היעדים הפיסקאליים לכלכלת יוון.

 

כעת נותר ליוון לאשר את הצעדים עליהם הסכימה בפרלמנט, ולאחר מכן ייפגשו שרי האוצר של גוש היורו כדי לאשר את העברת תשלומי החילוץ. יוון זקוקה לכסף הזה על מנת לעמוד בתשלומי החזר חוב של 7.5 מיליארד יורו שמועד פירעונם הוא יולי. הפגישה הבאה של שרי האוצר של גוש היורו מתוכננת ל-22 במאי, שם יעלה לדיון גם נושא הפחתת החוב של יוון.

 

במסגרת הרפורמות הנדרשות, התחייבה יוון לקצץ בפנסיות ב-2019 ולהעלות מסים, זאת במטרה להגיע לחיסכון המקביל ל-2% מהתמ"ג. אם יוון תעקוף את היעדים שהוצבו, היא תוכל לצמצם במידה את צעד הצנע, ואף להפחית מסים.

 

 

 אוקלידס צקאלוטו אוקלידס צקאלוטו צילום: אי פי איי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x