$
כלכלה ומדיניות

"100 ימי הרעש של טראמפ": מה חושבים עיתוני העולם על האיש בבית הלבן

היום נכנס דונלד טראמפ ליומו ה-100 כנשיא ארה"ב. בעוד שבניו יורק טיימס טוענים שהתפקיד גדול על מידותיו, ב-CNN ובפוקס נצמדים למספרים ופורטים את מספר הצווים שעליהם חתם, הציוצים בטוויטר והשיחות שניהל עם מנהיגים. בגרדיאן לעומת זאת מחלקים את הסקירה להצלחותיו וכישלונותיו

שירות כלכליסט 12:4329.04.17

עברו מאה ימים מאז נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן, בהשבעה שהוא עדיין מתעקש שהייתה הגדולה ביותר בכל הזמנים. לכבוד הגעתו לאבן הדרך הזו, מפרסמים עיתונים בכל רחבי העולם סיכומים על הישגיו וכשלונותיו של הנשיא, שבעצמו לא חסך ביקורת מהתקשורת, אותה כינה "אופוזיציה" ואפילו "אויבת העם", מכיוון שלדעתו היא מוטה נגדו ומפרסמת "פייק ניוז".

 

בניו יורק טיימס, שנחשב כאויב הגדול ביותר של הנשיא החדש, בין השאר בזכות שורה של תחקירים על תשלומי המס שלו וההתנהלות בחדר הסגלגל, כינו את התקופה "100 ימי הרעש של טראמפ". לפי הניו יורק טיימס, התפקיד התגלה כגדול על מידותיו של טראמפ. הם ציינו במיוחד את כישלונותיו בביטול רפורמת הבריאות של קודמו, ברק אובמה, שלדעתם מסמלת את יכולתו של טראמפ לזרוע הרס "באמצעות חוסר יכולת ואדישות". עם זאת, בעיתון מציינים כי על אף היעדר ההצלחות הפוליטיות, חשבון הבנק של טראמפ ממשיך לתפוח. "הוא משתמש בנשיאות כדי לקדם את נכסיו. הוא נחוש למנף את התפקיד כדי להרחיב את האמפריה המסחרית שלו ", סיכמו.

דונלד טראמפ. 100 ימים בבית הלבן ושלל דעות וניתוחים דונלד טראמפ. 100 ימים בבית הלבן ושלל דעות וניתוחים צילום: איי פי

 

ב-CNN, שזכתה גם היא ללא מעט ציוצים נזעמים מצד הנשיא ובפוקס ניוז המועדפת עליו העדיפו לתת למספרים לדבר. ב-CNN התייחסו לנתונים כמו מספר הצווים הנשיאותיים שעליהם חתם (78), מספר השיחות עם מנהיגים זרים (68) ומספר משחקי הגולף (19), וכן לביטול הסכמי הסחר. בפוקס ניסו להיות עניינים יותר ופרטו בכל יום מה עשה הנשיא, כולל ציוצים נבחרים ושיחות עם מנהיגי עולם. "לו רק תושבי המדינה המעולה הזו היו יכולים לראות באיזו צורה אכזרית ולא מדויקת מכסים אמצעי התקשורת את הממשל שלי", לדוגמה צייץ ביומו ה-69 בתפקיד. על אף הסיקור החיובי ברובו, בפוקס כן ציינו הפרות של הבטחות בחירות, כמו החלטתו שלא להכריז על סין כמניפולטורית של המטבע, על אף שלל הכרזותיו בנושא בקמפיין הבחירות.

 

בוושינגטון פוסט הכריזו כי 100 הימים הראשונים של טראמפ מעניקים לשמרנים הרבה סיבות "לחגוג". החל מההפצצה בסוריה והשימוש ב"אמא של כל הפצצות" באפגניסטן ועד אישור המינויו של השופט השמרן ניל גורסץ'.

 

בצד השני של האוקיינוס בגרדיאן הבריטי, חילקו את 100 הימים להישגים ולכשלונות של טראמפ. בצד ההישגים מציינים את המינוי של גורסץ' לבית המשפט הגבוה, את ההתקפה בסוריה והחתימה על צווים לצמצום הרגולציה. מנגד, הכשלונות כוללים את הניסיון הנחפז לבטל את אובמה קר, והצווים לאיסור כניסה ממדינות מוסלמיות שנדחו על ידי בית המשפט. לסיכום, מציינים בעיתון כי טראמפ שונה מקודמיו בתפקיד. "מאז נבחר לנשיאות הוא פרסם קרוב לאלף ציוצים. חלקם הם התקפות אימפולסיביות בכל שעות הלילה, לרוב כתגובה למה שהוא רואה בפוקס ניוז. גישה הפוכה מזו לאובמה קשה להעלות על הדעת".

 

במגזין טיים מצאו זווית אחרת לסיכום הימים. לדעתם 100 הימים הראשונים היו מוצלחים למדי למתנגדיו של טראמפ. "מבחינת קבוצות האופוזיציה 100 הימים הראשונים של טראמפ אופיינו בשורה של ניצחונות לא צפויים", כתבו. הכוונה היא בעיקר להפגנות ולביטול הצווים שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x