$
כלכלה ומדיניות

טראמפ רוצה לחתוך את מס החברות בארה"ב ביותר מחצי

נשיא ארה"ב החליט להודיע על כוונותיו גם בלי שצוותו גיבש חלופה שתפצה על אובדן ההכנסות. רפובליקנים ודמוקרטים כאחד צפויים להתנגד להצעה, מחשש שהיא תעמיק משמעותית את הגירעון התקציבי. התוכנית לא תהיה מוכנה עד יוני

שירות כלכליסט 21:3525.04.17

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכנן להפחית את מס החברות לשיעור של 15%, אף שהמהלך עלול להוביל להפסד הכנסות של הממשל, כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

 

לפי הדיווח, טראמפ נחוש להציג הישגים לקראת השלמת 100 הימים הראשונים שלו בבית הלבן, ואמר לצוות שלו כי הוא מעוניין לתת לציבור האמריקאי קיצוץ משמעותי במסים. הוול סטריט ג'ורנל מצטט מקורות בבית הלבן שטוענים כי טראמפ הבהיר כי ההשלכות, שכוללות את העמקת הגירעון התקציבי, פחות מעניינות אותו והורה לצוות שלו "למצוא תוכנית" שניתן יהיה לפרסם כבר היום.

 

עם זאת, נראה שפרטי התוכנית לא מספיק מגובשים וטראמפ יצטרך להסתפק בהצהרה כללית יותר, שככל הנראה תתייחס גם לשינויים מתוכננים בנטל המס על אנשים פרטיים. טראמפ מעוניין להפחית את במספר מדרגות המס ולהורדת מסים למעמד הביניים. לדבריו של מיק מולבאני, מנהל התקציב של טראמפ, ההצעה המלאה תהיה מוכנה רק ביוני.

 

 צילום: בלומברג

 

אתמול נפגשו שר האוצר סטיבן מנושין ויו"ר המועצה הכלכלית הלאומית גארי קוהן עם מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיטץ' מקונל, יו"ר בית הנבחרים פול ריאן, יו"ר ועדת הפיננסים של הסנאט אורין האטץ' ויו"ר ועדת המסים של הקונגרס קווין בריידי על מנת לדון בתוכנית המסים.

 

טראמפ הבטיח כבר במהלך קמפיין הבחירות להוריד את מס החברות, שעומד כיום על 35% ל־15%. אולם, אין מספיק הטבות מס שניתן לבטל על מנת לפצות על הירידה בהכנסות. פירוש הדבר שמהלך מסוג זה ירחיב את הגירעון התקציבי. בחישוב גס, כל נקודת אחוז שמקוצצת משיעור המס מפחיתה את הכנסות הממשל ב־100 מיליארד דולר לאורך תקופה של עשור. כלומר, הורדה של 20 נקודות האחוז תעלה לממשל 2 טריליון דולר בעשר השנים הבאות.

 

כפי שניתן היה לצפות, הדמוקרטים כבר מתנגדים לתוכנית המתגבשת. "הם יפסידו כמות עצומה של הכנסות שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד", הגיב לעיתון ג'ארד ברנסטיין, ששימש כיועץ הכלכלי של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. גם במפלגה הרפובליקנית, שהורדת המס שטראמפ מתכנן היא גדולה יותר מזו שמוצעת ברפורמת המס שנציגיה בקונגרס מתכננים, צפויים להתנגד למהלך. הסנאטור הרפובליקני אורין האץ', יו"ר ועדת הכלכלה בסנאט, אמר כי במפלגתו עלולים שלא לראות בעין יפה את הצעד בגלל ההעמקה שהוא יגרום בגירעון. עם זאת, מנושין מאמין כי הצמיחה כתוצאה מהורדת המס תפצה על הפסד ההכנסות. בשבוע שעבר אמר בראיון ל"פייננשל טיימס" כי מודלים דינמיים לחישוב שינויי מס מצביעים על תוספת של 2 טריליון דולר בהכנסות.

 

שיעור מס החברות בארה"ב הוא מהגבוהים בעולם. ביחד עם מסים מקומיים, מס החברות האפקטיבי בארה"ב עומד על 39.1%, כך לפי נתוני משרד התקציב בקונגרס. בשנים האחרונות מדינות רבות פעלו להורדת המס כדי למשוך השקעות. כך למשל ביולי הודיע שר האוצר לשעבר של בריטניה ג'ורג' אוסבורן על הכוונה להפחית את מס החברות מ־20% לשיעור הנמוך מ־15%, בניסיון לחזר אחר חברות לאחר הברקזיט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x