$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב עושה שרירים: חברות קידוחים לא יקבלו אישורים חריגים לפעול ברוסיה

כך לדברי שר האוצר סטיבן מנוצ'ין שהצהיר שההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם טראמפ; בין החברות - אקסון מוביל, שמזכיר המדינה טילרסון עמד בראשה; בכך משמרת ארה"ב את הסנקציות נגד רוסיה בעקבות סיפוח חצי האי קרים

שירות כלכליסט 10:2422.04.17
ארה"ב לא תעניק אישורים חריגים לחברות אמריקאיות, ובכלל זה אקסון מוביל, המבקשות לקדוח באזורים האסורים תחת הסנקציות האמריקאיות נגד רוסיה - כך על פי שר האוצר, סטיבן מנוצ'ין אתמול (ו'). ההכרזה מבהירה שארה"ב תשמור על עמדה נוקשה ביחס לסנקציות נגד מוסקבה.

 

 

 

שר האוצר הצהיר כי "לאחר התייעצות עם הנשיא דונלד טראמפ, משרד האוצר לא ינפיק אישורים לחברות אמריקאיות, כולל אקסון, לקדוח באזורים האסורים על פי הסנקציות נגד מוסקבה".

 

טילרסון. קשר מורכב עם רוסיה טילרסון. קשר מורכב עם רוסיה צילום: בלומברג

 

ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו סנקציות על רוסיה לאחר שסיפחה את חצי האי קרים ב-2014 ובשל חלקה בעימותים במזרח אוקראינה. הסנקציות אילצו את אקסון - חברת הנפט הציבורית הגדולה בעולם - לצמצם פעילות באזור הרוסי בקוטב הצפוני ב-2014. "אנו מבינים את ההודעה מאת השר מנוצ'ין (שהתקבלה) בהתייעצות עם הנשיא טראמפ", נמסר מטעם אקסון.

 

הסנקציות מצד האיחוד האירופי על רוסיה לא מונעות מחברות נפט אירופאיות מלפעול ברוסיה – וזו נקודה מטרידה עבור אקסון האמריקאית.

 

על פי דיווחים בוול סטריט ג'ורנל, החברה הגישה בחודשים האחרונים למשרד האוצר בקשה לאישור לפעול במיזם קידוחים משותף עם חברת רוסנפט הרוסית. מאקסון נמסר כי היא לא הגישה בקשה לאישור מאז נכנס טראמפ לבית הלבן.

 

 

 

בקשה כזו הייתה מושכת תשומת לב רבה משום שהמנכ"ל לשעבר של אקסון, רקס טילרסון, הוא כעת מזכיר המדינה האמריקאי. תחת הנהגתו, אקסון פעלה בקונגרס בנושא הסנקציות על רוסיה, וטילרסון התנגד להן מאז 2014, בטענה שלא יהיו אפקטיביות.

 

במקביל המחוקקים בארה"ב בודקים האם היו קיימים קשרים בין עוזרי הקמפיין של טראמפ למוסקבה, והרפובליקנים בקונגרס וכן בעלות בריתה של ארה"ב באירופה חוששות מכל סימן שממשלת טראמפ יכולה להקל את הסנקציות.

 

במהלך השימוע לקראת מינויו של טילרסון בינואר, הוא אמר שמעולם לא פעל נגד הסנקציות באופן אישי ושלא היה מודע לכך שאקסון מוביל עשתה כן. לאחר מכן הודה ששוחח בזמנו עם שר האוצר לשעבר ג'ק לו לגבי הפערים בין ארה"ב ואירופה בכל הנוגע לסנקציות. טילרסון התחייב להרחיק את עצמו עד תום השנה הנוכחית מכל עניין ודבר הנוגע לאקסון מוביל, אלא אם כן יוסמך לכך. כמו כן, עליו למכור את כל אחזקות אקסון שבידיו עד לתחילת חודש הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x