• תפריט
כלכלה ומדיניות

פיגוע ירי בפריז: שוטר נרצח בשאנז אליזה

מחבל פתח בירי על שוטרים בשדרה המפורסמת - אחד נהרג ושניים נפצעו קשה. המחבל חוסל, דיווחים: "הוא כתב באינטרנט שיעשה פיגוע". מצוד אחר חשוד נוסף. נשיא צרפת: "מדובר באירוע טרור". משרד הפנים: התקפה מכוונת נגד השוטרים. האירוע - 3 ימים לפני הבחירות לנשיאות

ynet 23:1720.04.17
שוטר נרצח אמש (יום ה') ושניים נפצעו קשה בפיגוע ירי בשאנז אליזה בפריז. אחר כך ציטטה הסוכנות גם שלושה מקורות במשטרה המקומית שאמרו כי ייתכן שהאירוע קשור לניסיון שוד, אבל דובר משרד הפנים הצרפתי אמר לערוץ הטלוויזיה BFM כי זו הייתה התקפה מכוונת נגד השוטרים. לדבריו ייתכן שבשעת הירי הזה אירע גם שוד, אבל לא ברור אם יש קשר בין שני האירועים.

 

דובר משרד הפנים הצרפתי הדגיש כי מוקדם מדי לומר מה המניע להתקפה, אבל החקירה הופקדה בידי המטה הצרפתי ללוחמה בטרור. בשעה 23:13 שעון ישראל, שעה קלה אחרי האירוע הראשון, דווח על יריות בעוד זירה בשאנז אליזה, אבל לא ברור מה היה מקורן.

 

היורה שחוסל היה מוכר למשטרה, ושוטרים הגיעו הלילה בעקבות האירוע לביתו כדי לערוך שם חיפוש. כלי תקשורת בצרפת מדווחים שהיורה כתב באינטרנט שהוא מתכוון לבצע פיגוע וגורמים צרפתיים המקורבים לחקירה סיפרו כי הוא סומן בעבר כקיצוני. נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי מדובר באירוע טרור והוסיף: "המאבק בטרור צריך להיות המטרה הראשונה של הממשלה. אנו זקוקים לקואליציה רחבה של המערב עם רוסיה ועם אירן כדי להלחם בטרור בכל העולם בסוריה כמו באפריקה".

 

עדי ראייה סיפרו כי באירוע שבו נרצח השוטר יצא גבר ממכונית, החל לירות ברובה קלצ'ניקוב ופגע בשוטרים. גורמים במשטרת צרפת, לעומת זאת, אמרו כי האש נפתחה לעבר השוטרים כשהניידת שלהם עצרה ברמזור אדום: מכונית ובה המחבל חלפה על פניהם וממנה בוצע הירי. בתחילה דווח כי שני שוטרים נהרגו מהירי, אבל אחר כך הבהיר משרד הפנים כי רק שוטר אחד נהרג וכי שניים אחרים נפצעו קשה.

 
שדרות שאנז אליזה שדרות שאנז אליזה צילום: a-tout-temps.com

משטרת צרפת מסרה כי המחבל שפתח באש לעבר השוטרים חוסל מיד. בתחילה אמרה כי ייתכן שתוקף נוסף, שלא נפגע מאש השוטרים, ברח למגרש חניה מתחת לשדרה, באזור תחנת המטרו פרנקלין רוזוולט. אנשי היחידה ללוחמה בטרור פתחו בחיפושים אחריו, אבל מעט לפני חצות נמסר כי נראה שלא היו עוד תוקפים ושהמחבל פעל לבדו. זמן מה אחר כך מסרו מקורות במשטרת צרפת כי המשטרה הוציאה בכל זאת צו מעצר לחשוד שני באירוע הירי, אדם שהגיע לצרפת ברכבת מבלגיה.

 

בעקבות האירוע קוראת משטרת צרפת לתושבים ולתיירים בפריז שלא להתקרב לשאנז אליזה. מסוק נראה חג מעל האזור בגובה נמוך.

 

צרפת נמצאת בשנתיים האחרונות בכוננות גבוהה בשל הפיגועים האיסלאמיסטיים שפקדו אותה בפריז ובניס, פיגועים שבהם נרצחו יותר מ-200 בני אדם ועוד מאות נפצעו.  

בימים אלה הכוננות גבוהה במיוחד, משום שביום ראשון ייערך הסיבוב הראשון בבחירות בנשיאות, ויש חשש גבוה עוד יותר שארגוני ג'יהאד ינסו לבצע מתקפת טרור. למעשה אירוע הירי התרחש בשעה שהמועמדים לנשיאות משתתפים בעימות טלוויזיוני באולפן לא הרחק ממקום ההתרחשות.

  

בין המועמדים הבכירים לנשיאות מנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" מהימין הקיצוני, מרין לה פן. למלחמה בהגירה ובאיסלאם הקיצוני יש חלק מרכזי מאוד במצע שלה. לפי הסקרים היא צפויה להעפיל לסיבוב השני בבחירות, שייערך בחודש הבא, ושם להפסיד לכל מועמד שיעפיל לקרב מולה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x