שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

תרזה מיי הפתיעה את אירופה: הכריזה על בחירות ב-8 ביוני

ראשת ממשלת בריטניה הכריזה על הקדמת הבחירות שהיו אמורות להתקיים רק ב-2020. המטרה - לסיים עם הבחירות מהר ככל האפשר כדי לא להפריע למו"מ עם האיחוד האירופי: "הפילוג בפרלמנט מסכן את הצלחת הברקזיט"

שירות כלכליסט 13:0718.04.17

ראשת ממשלת בריטניה תרזה הכריזה כי יתקיימו בחירות מקדימות בעוד כחודשיים, ב-8 ביוני. הדברים נאמרו כעת (ג') בהצהרה מחוץ למעונה הרשמי בדאונינג 10. זאת בהתאם להערכות בתקשורת הבריטית כי מיי, שנכנסה לתפקיד ביולי לאחר התפטרותו של דיוויד קמרון, תכריז על הקדמת הבחירות בממלכה.

 

מיי מתרצת את ההחלטה בטענה שהפילוג בפרלמנט מסכן את ההצלחה של הברקזיט. "המדינה מתאחדת, אך ווסט מיניסטר לא", הסבירה. לדבריה, מפלגות הלייבור והליברל דמוקרטים הכריזו כבר כי יתנגדו להסכם שיתגבש מול האיחוד האירופי.

 

לדבריה, היא לא ששה להכריז על הבחירות המוקדמות, אך תילחם בנחישות למען הצלחתה. "עלינו להסיר את סיכוני חוסר הוודאות וחוסר היציבות", אמרה. "בנחישות רבה אני מאמינה שנחוץ להבטיח מנהיגות חזקה ויציבה, לה זקוקה המדינה הזו", סיכמה. 

 

לאחר הודעתה של מיי, בורסת לונדון מאבדת 1.3% מערכה. הליש"ט יורדת ב-0.2% מול הדולר, ותשואת האג"ח הבריטית ל-10 שנים יורדת ב-3 נקודות בסיס לרמתה הנמוכה מאז אמצע אוקטובר - 1%.

 

צפו בהכרזתה של מיי:

 


 

על פי הסקרים האחרונים, נראה שמיי תוכל להגדיל את הרוב של מפלגת השמרנים לאחר הבחירות, וכתוצאה מכך יהיה לה יותר מרחב במו"מ מול האיחוד האירופי, והיא תהיה פחות תלויה בתמיכת היורו-סקפטיים מהמפלגה שלה, שקוראים לברקזיט קשה.

 

באופן כללי, הצהרות מסוג זה הן נדירות ושמורות רק להכרזות משמעותיות ורציניות. הפעם היחידה שמיי יצאה בהצהרה מחוץ לדאונניג 10 הייתה כאשר נבחרה להחליף את קמרון, שהתפטר לאחר משאל העם בעד הברקזיט.

 

קמרון עצמו הכריז על ההתפטרות באותו המקום. הבחירות האחרונות התקיימו בבריטניה במאי 2015, אז נבחר קמרון מהמפלגה השמרנית והבטיח לקיים את משאל העם לגבי עתיד בריטניה באיחוד האירופי. פירוש הדבר, כי הבחירות הבאות אמורות להתקיים רק במאי 2020. 

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, בהכרזתה היום תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, בהכרזתה היום צילום: איי אף פי

 

הסיבות להקדמת הבחירות ככל הנראה קשורות לסקרים המצביעים על כך שהיא נהנית מיתרון בולט לעומת יריבה ג'רמי קורבין ממפלגת הלייבור. סיבה נוספת היא שלנוכח תחילת המו"מ עם האיחוד האירופי על הברקזיט, עדיף למיי לסיים עם הבחירות בשלב המוקדם הזה וכך לא להפריע למו"מ. בדומה, אם הבחירות יתקיימו ב-2020, היא עלולה למצוא עצמה בעמדת התגוננות, אם המו"מ לא יתקדם בצורה משביעת רצון עבור הציבור הבריטי.

 

מיי תצא לעיתונאים בסיום פגישת קבינט. היא בילתה בימים האחרונים בחופשה עם בעלה בפארק הלאומי סנדוניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x