$
כלכלה ומדיניות

FT

טראמפ: "תהיה לנו רפורמת מס מסיבית, אבל אני לא אגלה מתי"

לקראת פגישתו עם נשיא סין באחוזתו בפלורידה מבהיר טראמפ כי הסחר בין המדינות לא יימשך, אם לא יהיה הוגן. לגבי רפורמת המס שהוא מתכנן בארה"ב, טראמפ לא מוכן להתחייב ללו"ז אבל מבטיח שתהיה "גדולה"

ליונל בארבר, דמיטרי סוואסטופולו וג'יליאן טט, "פייננשל טיימס" 11:3604.04.17

אתה אשף 'אמנות העסקה'. אתה תוכל לעשות עסקה עם שי ג'ינפינג כשתיפגש אתו במאר־א־לאגו?

יש לי הרבה מאוד כבוד אליו. יש לי הרבה מאוד כבוד לסין. לא יפתיע אותי אם נעשה משהו שיהיה דרמטי וטוב לשתי המדינות, ואני מקווה שזה שיקרה.

 

אתה מתכוון לדבר על צפון קוריאה ואיך אפשר להתקדם שם?

כן, נדבר על צפון קוריאה. לסין יש הרבה השפעה על צפון קוריאה. וסין תחליט אם לעזור לנו עם צפון קוריאה, או שלא. ואם הם יעשו את זה, זה יהיה טוב מאוד לסין, ואם לא, זה לא יהיה טוב לאיש.

 

איזה תמריץ יהיה שם?

לדעתי סחר זה התמריץ. סחר זה העיקר.

 

איך תוריד את גירעון הסחר של סין במהירות?

בכך שנגיד לסין שאנחנו לא יכולים להמשיך לסחור אם יהיה לנו הסכם לא הוגן כמו שיש עכשיו. זה הסכם לא הוגן.

 

אתה מתכנן להשוות מכסים?

אני לא רוצה לדבר על מכסים עדיין, אולי בפעם הבאה שניפגש. אז אני לא רוצה לדבר על זה עדיין. אבל השתמשתם במלה להשוות. זו מילה טובה מאוד כי הם לא שווים. כשאתה מדבר על מניפולציות מטבע, כשאתה מדבר על פיחות, הם אלופי העולם. ולמדינה שלנו אין מושג. הממשל הקודם וגם הרבה ממשלים אחרים, אני לא רוצה לומר רק אובמה, זה נמשך כבר הרבה שנים, לא היה להם מושג. אבל לי יש.

 

עד כמה שאפתני אתה מתכוון להיות עם סין? אנחנו יכולים לצפות לעסקת ענק שתפתור את צפון קוריאה ותוציא את החיילים האמריקאים מחצי האי הקוריאני?

טוב, אם סין לא תפתור את צפון קוריאה, אנחנו נעשה את זה. זו כוונתי.

 

ואתה חושב שאתה יכול לפתור את זה ללא הסיוע של סין?

לגמרי.

 

אחד על אחד?

אין מה להוסיף. לגמרי.

 

אתה רוצה להתחיל עם צפון קוריאה ולעבור לשיחות על סחר?

אני לא מתכוון לומר לכם. אני לא נמצא בארה"ב של פעם, כשאנחנו מגלים היכן אנחנו הולכים להכות במזרח התיכון. כשהם מודיעים, והשתמשתי בזה בנאומים שלי, 'אנחנו הולכים לתקוף במוסול עוד ארבעה חודשים'. אין סיבה לדבר.

 

מר טראמפ, אתה משתמש בשפה בוטה יותר מקודמיך.

אפשר לומר. אני מקווה שכך.

 

שי ג'ינפינג שי ג'ינפינג צילום: איי אף פי

אתה גאה בזה?

טוב, קודמנו לא ממש הצליחו. תראה איפה אנחנו נמצאים. יש לנו גירעון סחר של 800 מיליארד דולר. המזרח התיכון בבלגן. הם לא היו צריכים להיכנס. ואני התנגדתי לחלוטין למלחמה במזרח התיכון, ואני חושב שזה הוכח סוף סוף, למרות שאנשים ניסו לומר שלא התנגדתי, אבל רואים שעכשיו זה משתפר.

 

מה שהעולם לא מצליח להבין, זה האם מדובר בתרגיל ריכוך גאוני, או האם אתה רוצה לשנות מהיסוד את הסדר העולמי הפוסט־ליברלי.

אין כאן תרגיל. זו בעיה מאוד מאוד חמורה שיש לנו בעולם היום. ויש לנו יותר מאחת, אבל זה לא תרגיל. אלה לא סתם דיבורים. ארה"ב כבר דיברה מספיק ואתה רואה מה יוצא מזה, כלום.

 

הבעיה היא, שכשאנשים בוחנים את המילים, הם פוחדים. הם חושבים שהנשיא הזה, שלא כמו קודמיו, לא באמת מאמין בערכן של בריתות.

בריתות לא ממש עבדו בשבילנו. אבל אני כן מאמין בבריתות. אני מאמין במערכות יחסים. אני מאמין בשותפויות. אבל בריתות לא עבדו טוב בשבילנו. אוקי?

 

אתה תוכל להשיג הסכם על רפורמת המס השנה? מה יהיו התנאים?

טוב, אני לא רוצה לדבר על מתי ואני לא רוצה לדבר על תזמון. תהיה לנו רפורמת מס מאוד מסיבית וחזקה. אבל אני לא הולך לדבר על מתי. כרגע אני עובד הרבה מאוד על...אתם יודעים שלא הצבענו על כך, אבל עם ביטוח הבריאות...

זה הפתיע אותי מאוד.

לא רציתי להצביע. זה היה הרעיון שלי. אמרתי, למה שנצביע.

כי לא רצית להפסיד.

כן, אני לא מפסיד. אני לא אוהב להפסיד. אבל זה לא היה יום מכריע. הם מנהלים משא ומתן ברגעים אלה. אני לא יודע אם אתם מודעים לזה. הם מדברים כרגע. לא היתה סיבה להצביע. אמרתי, 'אל תצביעו' ונראה מה יקרה. אבל בדרך זו או אחרת, תהיה לנו מערכת בריאות מצוינת במדינה הזאת. זה יחליף את אובמה קר וזה ההסכם שדנים עליו עכשיו.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

אתה נהנה עדיין מהעבודה?

אני אוהב את זה מאוד. נהניתי מזה. עשינו הרבה מאוד. אנחנו במצב מצוין. המשרות: פורד בדיוק הודיעה שהם מרחיבים עוד שלושה מפעלים, אלפי משרות. ג'נרל מוטורס, פיאט, הם עמדו לבנות במקסיקו, עכשיו הם בונים במישיגן. הם בונים באוהיו. העסק זז בזכותינו.

 

כשאני מדבר עם מנכ"לים במדינה הזו, מחציתם אומרים, 'כן', זה נהדר, הביטחון חוזר' ומחציתם אומרים, 'אלוהים, מה יקרה אם הוא יצייץ עלינו והמניה שלנו תרד'.

בלי הציוצים, לא הייתי כאן. יש לי מעל 100 מיליון עוקבים בין פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם. מעל 100 מיליון. אני לא צריך ללכת לתקשורת המזויפת.

 

יש ציוצים שאתה מתחרט עליהם?

אני לא מתחרט על כלום, כי אין מה לעשות עם זה. אם אתה מוציא מאות ציוצים, ומעת לעת נוצר איזה משקע, זה לא כל כך נורא. זה על הציתותים למשל, טוב, אז מתברר שזה נכון. אני חזיתי את הברקזיט.

 

אתה חושב שמדינות אחרות יילכו בעקבות בריטניה?

אני חושב שברקזיט זה נהדר לבריטניה. חשבתי שעוד יילכו בעקבותיה, אבל אני באמת חושב שהאיחוד האירופי מתעשת. זה יכול להיות דבר טוב לשניהם.

 

אז מדובר בנוגדנים ולא בנגיף?

זה דבר מעניין מאוד. לו היית שואל אותי ביום שלאחר הבחירות, הייתי אומר, 'כן, זה יתחיל להתפרק'. אבל הם עשו עבודה טובה מאוד. אני נפגש אתם בקרוב, הם עשו עבודה נהדרת בלאחות את הכל...היתה לי פגישה נפלאה עם הקנצלרית מרקל. היתה לי פגישה נפלאה אתה, היא מאוד מצאה חן בעיני. היתה לנו פגישה נהדרת והתקשורת לא קולטת את זה. היא אמרה לי את אותו הדבר. דיברתי אתה לפני יומיים. היא אמרה לי את אותו דבר, היתה לנו פגישה נפלאה והתקשורת לא מבינה את זה.

 

מרין לה פן. "בחירות מעניינות" מרין לה פן. "בחירות מעניינות" צילום: ABACA

 

אז המרכז שורד באירופה?

אני חושב שכן. אני חושב שהם עושים עבודה טובה יותר מאז הברקזיט. הם עשו לדעתי עבודה טובה יותר.

 

באיזה מובן?

נראה פשוט שיש אווירה שונה שלא היתה בזמן שהם נלחמו עם בריטניה, אווירה שתאפשר להם להישאר מאוחדים. אני חושב באמת שזו תהיה עסקה נהדרת עבור בריטניה, ואני חושב שזה יהיה מאוד מאוד טוב גם בשביל האיחוד האירופי.

 

בצרפת, מרין לה פן מעבירה מסר דומה לשלך, לא זהה. אתה חושב שאם היא תנצח בבחירות זה יאשרר את מה שעשית כאן?

אני לא חושב שזה מה שיקרה. אני יודע שיש הסחות מהחוץ ששינו את המרוץ. זה יהיה מרוץ מעניין. אני באמת לא יודע ואני לא מכיר אותה. מעולם לא פגשתי אותה. אלה יהיו בחירות מאוד מעניינות. אבל דברים חיצוניים קרו שעשויים לשנות את המרוץ הזה. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x