$
כלכלה ומדיניות

מתכננים ללמוד מינהל עסקים בחו"ל? אלה בתי הספר שבהם זה משתלם במיוחד

בתי הספר הטובים למינהל עסקים בארה"ב גובים שכר לימוד מטורף שיכול להגיע עד ל-150 אלף דולר לתואר, אבל הבוגרים שלהם נחטפים בשוק העבודה ומקבלים מיד עם סיום הלימודים שכר מטורף לא פחות שמכסה במהרה את הוצאות הלימוד

שירות כלכליסט 21:1730.03.17

תארים במינהל עסקים יכולים להיות עסק יקר מאוד – בעיקר כשמדובר בבתי הספר היוקרתיים בתחום. על פי דירוג בתי הספר לעסקים המובילים בעולם של המגזין  U.S. News&World, סטודנטים עשויים לשלם לפחות 100 אלף דולר כדי לזכות בתואר הנכסף. תואר מאוניברסיטת הרווארד יכול להגיע גם ל-150 אלף דולר בשכר לימוד והוצאות נוספות.

 

מתברר כי ההשקעה הזו עשויה להיות כדאית - רוב הבוגרים של בתי הספר המובילים למינהל עסקים, ישתכרו היטב כבר בראשית דרכם ויחזירו עד מהרה את ההשקעה העצומה בשכר הלימוד. אתר ביזניס אינסיידר דירג את 10 בתי הספר לעסקים שבוגריהם צפויים להרוויח את המשכורת ההתחלתית הגבוהה ביותר (השכר בשנת העבודה הראשונה שלאחר סיום הלימודים).

 

10. אוניברסיטת ניו יורק – בית הספר שטרן לעסקים, ניו יורק

שכר ראשוני ממוצע לבוגר: 145,413 דולר

עלות שנתית לתואר: 69,110  דולר

ציון כללי: 87

 

התוכנית מציעה 3 התמחויות. בין מקומות העבודה שבהם משתלבים הבוגרים: בוסטון קונסולטינג גרופ, מורגן סטנלי, NBC יוניברסל ו-Burberry. 

 צילום: NYU Stern School of Business/Facebook

 

9. אוניברסיטת מישיגן – בית ספר לעסקים רוס, מישיגן

שכר ראשוני ממוצע: 145,926 דולר

עלות שנתית לתואר: 64,678 דולר

ציון כללי: 89

 

בית ספר זה שואף להעניק לכל תלמיד בו הזדמנות לקדם את הקריירה שלהם. יש בו מערכת של סטודנטים מנחים כדי לסייע להם לעשות כן. מאות חברות בעלות שם מעסיקות בוגרים מפה, ובכלל זה אמזון, דלויט, גוגל, מקנזי, ומיקרוסופט.

  צילום: twitter /Gail Muscott

 

8. אוניברסיטת קורנל – בית הספר ג'ונסון למנהל עסקים לתואר שני, ניו יורק

שכר ראשוני ממוצע: 146,252 דולר

עלות שנתית לתואר: 64,584 דולר

ציון כללי: 82

 

בית ספר זה מציע תואר שני במסלול של שנה ובמסלול של שנתיים הכוללים תוכנית שבה הסטודנטים מקדישים סמסטר שלם למסלול הקריירה ובוחרים קורסים בהתאם, מנתחים מקרים ומבקרים בחברות בתחום.  

 צילום: facebook /Cornell University/Facebook

 

7. אוניברסיטת שיקגו – בית הספר לעסקים בות', שיקגו

שכר ראשוני ממוצע: 147,475 דולר

עלות שנתית לתואר: 67,668 דולר

ציון כללי: 98

 

כ-95% מבוגרי מחזור 2016 הצליחו להשיג משרות בתוך 3 חודשים מתום הלימודים. חמשת המעסיקים המובילים היו מקנזי, בוסטון קונסלטינג גרופ, אמזון, ביין אנד קו ואקסנטור. התוכנית המלאה של בית ספר זה מתמקדת בהכשרה מעשית של הסטודנטים לעבודה בעולם העסקים והם משתתפים בתוכנית מעבדה שבה הם עובדים עם חברות סטארט-אפ צעירות.

 צילום: crosbyassociates

 

6. דרטמות' קולג' – בית הספר לעסקים טאק, ניו המפשייר

שכר ראשוני ממוצע: 148,997 דולר

עלות שנתית לתואר: 69,690 דולר

ציון כללי: 92

 

96% מבוגרי 2016 כבר קיבלו הצעות עבודה, ביניהם רבים בחברות גדולות כגון ביין אנד קו, גולדמן זאקזס, סמסונגף, דלויט ובארקליס קפיטול.  

 

5. אוניברסיטת קולומביה – בית הספר לעסקים קולומביה, ניו יורק

שכר ראשוני ממוצע: 150,229 דולר

עלות שנתית לתואר: 71,624 דולר

ציון כללי: 90

 

כבר בתחילת הלימודים הסטודנטים בונים קהילת לימוד ואת רשת הקשרים שלהם בתוך עולם העסקים. בבית הספר לומדים בקבוצות של 75-60 סטודנטים את כל קורסי הליבה. בין בוגרי בית ספר זה כמה מהמוחות המבריקים בתחום כמו וורן באפט. 

  צילום: בלומברג

 

4. אוניברסיטת וירג'יניה – בית הספר לעסקים דארדן, וירג'יניה

שכר ראשוני ממוצע: 150,823 דולר

עלות שנתית לתואר: 63,500 דולר

ציון כללי: 85

 

בית הספר לעסקים של דארדן מציע את אחת מתוכניות היזמות המובילות של MBA בקרב בתי הספר, ומציע למעלה ממיליון דולר במלגות בשנה. כמו כן הוא מציע הכשרה מיוחדת בסדנה של 3 ימים המתמקדת בהשקעה בשלב מוקדם. יותר מ -90% מבוגרי בית הספר מקבלים הצעות עבודה בתוך 90 יום מסיום הלימודים, עם נחיתה רבה בחברות ייעוץ כגון Bain & Co. and A.T. Kearney.

 צילום: ויקיפדיה

 

3. אוניברסיטת סטנפורד – תוכנית מינהל עסקים, פאלו אלטו, קליפורניה

שכר ראשוני ממוצע: 153,553 דולר

עלות ממוצעת לתואר: 66,540 דולר

ציון כללי: 96

 

בית ספר זה מדורג לצד שני בתי הספר הטובים ביותר. אולם השנה הוא זכה לדירוג במקום שלישי בשל ירידה בשיעור המועסקים בקרב בוגריו – מתוך בוגרי 2016 רק 63% הועסקו עד לתום הלימודים ו-82% - בתוך 3 חודשים מתום הלימודים – הרבה פחות מתוכניות מובילות אחרות. עם זאת, הבוגרים שזכו למשרות קיבלו חבילות שכר גבוהות שבהחלט מכסות על מחיר הלימודים. 

  צילום: mbamission

 

2. אוניברסיטת הרווארד – בית הספר לעסקים של הרווארד, מסצ'וסטס

שכר ראשוני ממוצע: 153,830 דולר

עלות ממוצעת לתואר: 75,353 דולר

ציון כללי: 100

 

זוהי תוכנית הדוקטורט למנהל עסקים הוותיקה והיקרה ביותר בעולם, ולרוב נחשבת גם לטובה ביותר. השכר הגבוה לבוגרים, המוניטין של בית הספר לעסקים בקרב מעסיקים וקהילת בוגרים, המונה למעלה מ-46 אלף, הופכים את התוכנית לאחת הנחשקות בעולם. בין הבוגרים שמות מובילים בפוליטיקה ובעסקים ולא מעט מיליארדרים – ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, הנשיא בוש, מנכ"ל ג'יי פי מורגן ג'יימי דיימון, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, סמנכ"לית תפעול של פייסבוק שריל סנדברג ועוד. 

 צילום: רויטרס

 

1. אוניברסיטת פנסילבניה – בית הספר וורטון לעסקים, פנסילבניה

שכר ראשוני ממוצע: 155,058 דולר

עלות ממוצעת לתואר: 73,634 דולר

ציון כללי: 100

 

בדירוג הכולל בית ספר וורטון לעסקים הגיע ביחד עם הרווארד למקום הראשון, אולם הוא גובר על קודמו ברמת השכר הראשוני לבוגרים. זו תוכנית ה-MBA השנייה היקרה בארה"ב אולם השכר ההתחלתי הגבוה, המוניטין המבריק ושיעורי השמה של יותר מ-96% מהבוגרים בתוך 3 חודשים מתום לימודיהם, הופכים את הלימודים פה למשתלמים ביותר. בין בוגריו המוכרים יותר: ג'ון סקאלי מפפסי ואפל, ג'ף וויינר מלינקדן והמיליארדר רון פרלמן. 

 צילום: Flickr/Jack Duval

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x