• תפריט
כלכלה ומדיניות

יש תאריך: ראשת ממשלת בריטניה תפעיל את הברקזיט ב-29 במרץ

שמונה חודשים לאחר ש-52% מהבריטים בחרו בפרישה האיחוד האירופי יחל תהליך הפרידה ויופעל סעיף 50 של אמנת ליסבון. לאחר ההודעה יחל מו"מ בין בריטניה לאיחוד שיימשך כשנתיים במסגרתו יקבע טיב מערכת היחסים החדשה בין הצדדים

שירות כלכליסט 14:3220.03.17
בריטניה תתחיל רשמית בתהליך הפרידה שלה מהאיחוד ב-29 במרץ, כך הודיע הבוקר (ב') דובר של ראש הממשלה הבריטית תרזה מיי. ההכרזה מביאה לסיומם חודשים של ספקולציות בתקשורת לגבי התאריך הרשמי.

 

הדובר, ג'יימס סלאק הודיע לעיתונאים כי טים בארו, שליח בריטניה באיחוד האירופי, עדכן את נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק לגבי פרטי התכנית. על פי ההודעה, הפעלת סעיף 50 באמנת ליסבון, המייצגת את ההתנעה הרשמית של תהליך עזיבת האיחוד, תתבצע באמצעות מכתב. "לאחר שנפעיל את הסעיף, 27 המדינות הנותרות באיחוד האירופי יסכימו על קווי היסוד שלהן לקראת המו"מ", מסר סלאק. "הנשיא טוסק אמר כי להערכתו תגובה ראשונית למכתב תתקבל בתוך 48 שעות. אנחנו מעוניינים שהמו"מ יחל באופן מיידי".

 

לאחר ההודעה, יחל מו"מ בין הצדדים, שיימשך שנתיים, ואמור לקבוע את טיב מערכת היחסים החדשה שתתפתח בין בריטניה והאיחוד האירופי, כולל החלטות על הסכמי סחר חדשים וקביעת מעמדם של אזרחי האיחוד המתגוררים בבריטניה. פירוש הדבר כי הברקזיט יקרה לכל המוקדם במרץ 2019. אם כי, מנהיגי האיחוד מעוניינים לסיים את הדיונים בנושא דווקא בתוך 18 חודשים, וזאת כדי לאפשר לפרלמנט הבריטי ולפרלמנט האירופי להצביע על אישור התנאים.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

המו"מ יתנהל בין ועדה מיוחדת שהקימה הנציבות האירופית, שבראשה יעמוד מישל ברנייה, בעוד שבצד הבריטי האחריות הראשית על המו"מ מוטלת על ראשת הממשלה, שתסתייע במשרד המיוחד שהקימה לצורך העניין, בראשותו של דיוויד דיוויס.

 

הפעלת סעיף 50 תתבצע אם כך שמונה חודשים לאחר משאל העם, שבו בחרו הבריטים ברוב של 52% לעזוב את האיחוד האירופי. מיי, שהחליפה בתפקיד את דיוויד קמרון שהתפטר לאחר היוודע התוצאות, הודיעה כבר באוקטובר כי תוציא לדרך את תהליך הברקזיט רק בסוף מרץ. אולם, עד כה היא לא מסרה תאריך מדויק יותר. ב-29 במרץ, לאחר הפעלת הסעיף מיי מתוכננת לנאום בפרלמנט.

 

מיי אמרה כבר כי ההסכם שיתקבל עם האיחוד האירופי יעלה להצבעה בפרלמנט, אך הדגישה כי בריטניה תעזוב את האיחוד גם אם הפרלמנט ידחה את ההסכם.

דיוויס, השר הממונה על הברקזיט, מסר בתגובה כי בריטניה נמצאת "על סף המו"מ החשוב ביותר במדינה הזו מזה שנות דור". עוד הוסיף כי הממשלה מעוניינת לייצר שותפות חדשה וחיובית עם מדינות האיחוד. "הממשלה ברורה בכוונות שלה: הסכם שיתאים לכל מדינה ולכל אזור בבריטניה וגם לכל אירופה".

 

 

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x