כלכלה ומדיניות

השערוריות המאיימות על המשך כהונתו של ראש ממשלת יפן

שינזו אבה חולם על הכהונה הארוכה ביותר כראש ממשלה, אך קשריו וקשריה של אשתו עם תנועת ימין שנויה במחלוקת והתנהלות שרת ההגנה מסכנים זאת באופן משמעותי

שירות כלכליסט 10:2818.03.17
ראש ממשלת יפן מזה חמש שנים, שינזו אבה, מתמודד עם שערוריות בשתי חזיתות נפרדות: קשריו עם תנועה לאומנית המעורבת בעסקת מקרקעין מפוקפקת וכן קריאות להתפטרותה של שרת ההגנה שלו על רקע הסתרה לכאורה של מידע בנוגע למצב בדרום סודאן, שם נמצאים כוחות יפניים. לפי אנליסטים, מדובר במשבר החמור ביותר עבור אבה מאז חזר לתפקידו ב-2012, והוא צפוי לשחוק עוד יותר את שיעורי התמיכה בו, העומדים כעת על כ-50%.

 

 

 

השערוריות מכתימות את התדמית של אבה כמנהיג בלתי מנוצח ובעל סיכויים להפוך לראש הממשלה הראשון בתולדות יפן המכהן זמן כה ממושך. "אני חושב שהחלום שלו שלו על כהונה אולטרה ארוכה מתחיל להתפורר", אמר לרויטרס מינורו מוריטה, אנליסט פוליטי עצמאי.

 

מטוסי חיל האוויר היפני. משרד ההגנה סופג אש מטוסי חיל האוויר היפני. משרד ההגנה סופג אש צילום: youtube

 

שערוריית הנדל"ן

 

המנהיג של מוריטומו גאקואן, קבוצה חינוכית הידועה בהשקפתה הימנית קיצונית ומעורבת בלא מעט שערוריות, הודיע שלשום (ה') כי אשתו של אבה תרמה לתנועה כסף ב-2015. אבה מכחיש את הטענות.

 

המנהיג יאסונורי קאגויקה טרם הציג ראיות התומכות בטענתו. אולם הדבר הסלים לכדי שערורייה שכעת שולטת בכותרות העיתונים ביפן ופוגעת בתמיכה בראש הממשלה.

 

קאגויקה, דמות שרויה במחלוקת בעיקר בשל קשריו עם דמויות פוליטיות מובילות ביפן, הוא מנהל בית ספר המציב לו ליעד "לקדם פטריוטיזם וגאווה" באמצעות שימוש במרכיבים ממערכת החינוך המילטריסטית מהימים של טרום מלחמת העולם השנייה. הוא הואשם בין היתר כי השמיע הערות פוגעניות נגד הסינים והקוריאנים.

 

בחודש שעבר התגלה כי הממשלה אפשרה לקבוצתו של קאגויקה לרכוש אדמה מממשלת יפן בהנחה ניכרת. הקרקע שימשה להקמת בית ספר יסודי, שקאגויקה פועל לקבלת תמיכה ומימון עבורו מהימין. אשתו של אבה, אקי, הייתה מהתומכים המרכזיים של התנועה ועד לא מזמן שימשה "מנהלת של כבוד" בבית הספר המתוכנן. היא התפטרה מתפקידה בחודש שעבר עם החמרת השערורייה.

 

אבה מכחיש כי פעל למען הקבוצה. "הוא לא תרם כסף, אף לא דרך אשתו אקי או משרדו או כל גורם שלישי אחר", אמר אתמול דובר הממשלה יושיהידה סוגה. לטענת התנועה, תרמה אקי מיליון ין (8,800 דולר) לתנועה ב-2015. אבה הכחיש והודיע כי יתפטר אם יימצאו ראיות המוכיחות ההיפך.

 

דיווחי שקר?

 

כמו כן, אבה מתמודד עם שערורייה נוספת שבמרכזה עומד שרת ההגנה שלו, טומומוי אינאדה – בת טיפוחיו ויש האומרים גם יורשתו הפוטנציאלית. שלשום פתחה אינאדה בחקירה מיוחדת לאחר שהתקשורת דיווחה כי בכירים במשרד ההגנה ניסו להסתיר רשומות המראות החמרה במצב הביטחוני בדרום סודאן, שם כוחות יפניים משתתפים בניסיון לשמור על השלום עם כוחות האו"ם.

 

 

 

הממשלה הודיעה בשבוע שעבר שהכוחות היפניים יסיימו את פעילותם שם בסוף מאי אולם הכחישה כי המצב הביטחוני משפיע על החלטותיה.

 

מחוקקים מהאופוזיציה מחזקים את קריאתם להתפטרותה של אינאדה. האופוזיציה דורשת כי היא תערוך במהירות את החקירה. "אם הדו"חות נכונים הרי שאמון הציבור במשרד ההגנה ובצבא ייפגעו קשות", אמר דובר הממשלה, סוגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x