שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

יותר לצבא ולחומה: תוכנית טראמפ שתעלה יותר מטריליון דולר

כלי תקשורת השיגו את טיוטת התקציב שיפרסם היום הנשיא האמריקאי ולפיה יגדל המימון הצבאי ב-54 מיליארד דולר על חשבון תקציבי הסיוע למדינות העולם. בתקציב גם מיליארדים לבניית החומה בגבול עם מקסיקו על אף דרישת טראמפ שמקסיקו תשלם. הקיצוץ המשמעותי - בתוכניות הסיוע הבינלאומיות

ynet 08:4816.03.17

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי לחשוף היום (יום ה') את תוכניתו הכלכלית, וכלי תקשורת רבים קיבלו הצצה לתקציבים המוצעים - שכוללים 1.15 טריליון דולרים שיוקדשו לביטחון. המימון האדיר יילך לצבא האמריקני ולתשלום עבור בניית החומה שהבטיח טראמפ בין ארה"ב למקסיקו, ויקוצץ ממשרדי ממשלה רבים אחרים. התקציב מצריך את אישורו של הקונגרס.

 

"תקציב ששם את אמריקה ראשונה מוכרח לשים את ביטחון אזרחינו בעדיפות ראשונה - כי בלי ביטחון, לא יכול להיות שגשוג", אמר טראמפ בהודעה שצורפה לתוכנית שהודלפה וכותרתה "אמריקה ראשונה: תוכנית תקציבית שתעשה את אמריקה לאדירה שוב".

 

הצבא יקבל תוספת של 54 מיליארד דולרים - התוספת התקציבית הגדולה ביותר מאז כהונתו של הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן בשנות ה-80'. 12 מתוך 15 סוכנויות פדרליות יספגו את הקיצוצים בתקציב. המפסידים הגדולים הם משרדי החקלאות, העבודה והסוכנות להגנת הסביבה (EPA). המנצחים הגדולים הם משרד ההגנה, המחלקה לביטחון המולדת והמשרד לענייני יוצא צבא.

 

3,000 עובדי הסוכנות להגנת הסביבה יפוטרו

 

במסגרת התקציב החדש של טראמפ, יותר מ-3,000 עובדים בסוכנות EPA יאבדו את עבודתם. כמו כן, מחקרים רפואיים ותוכניות שטיפח הנשיא הקודם ברק אובמה כמו למשל "התוכנית לאנרגיה נקייה", שמקשיחה את התקנות על פליטת גזי חממה ממפעלים, יבוטלו.

 

אך המטרה הראשונה של טראמפ הייתה לקצץ בתוכניות הסיוע הבינלאומית וכך יהיה בתקציב שיציג במהלך היום. בכל הנוגע לחומה המדוברת בגבול עם מקסיקו, יועבר תקציב מיידי בסך 1.5 מיליארד דולר במסגרת שנת 2017 ועוד 2.6 מיליארד בתקציב לשנת 2018. הכספים שיועברו לבניית החומה באים בניגוד לדבריו של טראמפ במהלך קמפיין הבחירות כי מקסיקו תהיה זו שתשלם את החומה. כעת מתברר שמשלמי המסים האמריקניים יהיו אלה שייאלצו לשלם.

גבול ארה"ב-מקסיקו גבול ארה"ב-מקסיקו צילום: בלומברג

 

טראמפ אמר לאחרונה כי הוא חושב שארה"ב צריכה לעקוף את יריבותיה בכל הנוגע לעוצמה גרעינית והתקציב מעיד שכך הוא מתכוון לפעול. במסגרת תקציב משרד האנרגיה, 120 מיליון דולר יוקצבו כדי לפתוח מחדש אתר גרעיני בנבאדה, פרויקט שבמשך שנים לא התניע בשל תביעות והתנגדות של תושבים בנבאדה.

 

התוכנית שיציג טראמפ מכסה רק רבע מהתקציב הפדרלי, שעומד על כארבעה טריליון דולרים. היא אינה נוגעת במסים, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, ואינה כוללת תחזיות לגבי הגירעונות והכלכלה. חלקים גדולים אלה בתקציב יוצגו באמצע חודש מאי. טראמפ עצמו הבטיח לא לקצץ בביטוח הלאומי ובביטוח הבריאות והוא מתנגד להעלאת מסים. "הנשיא הולך לקיים את ההבטחות שלו" להניח לביטוח הלאומי ולביטוח הבריאות בצד, אמר מנהל תקציב בבית הלבן מיק מולבאני.

 

תוכנית התקציב של טראמפ צפויה להיתקל בהתנגדות בגבעת הקפיטול בוושינגטון, לא רק מצד מחוקקים דמוקרטים, אלא גם מצד מחוקקים רפובליקנים. בכירים רפובליקנים כמו הסנאטור מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, והסנאטור בוב קורקר, יו"ר ועדת החוץ בסנאט, מתנגדים למשל לקיצוץ בסיוע החוץ.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x