$
כלכלה ומדיניות

הולכים על הקצה: קרן העושר של נורבגיה תגדיל את השקעותיה במניות

הקרן הריבונית הגדולה בעולם, המנהלת נכסים ביותר מ-900 מיליארד דולר, בדרך לרפורמה מקיפה: היא תגדיל את שיעור ההשקעות שלה במניות ל-70% מהתיק, ולאחר מכן תקטין את אחוז ההכנסות מהקרן שהממשלה יכולה להשתמש בו

שירות כלכליסט 22:2617.02.17

קרן העושר של נורבגיה, הקרן הריבונית הגדולה ביותר בעולם, תעבור את סדרת השינויים המקיפה ביותר מזה עשורים, כולל הגדלת ההשקעות המניות והפחתת הסכום שהממשלה יכולה למשוך ממנה בכל שנה - כך על פי תוכנית שהציעה הממשלה.

 

הקרן, שמנהלת נכסים בשווי 7.48 טריליון קרונה נורבגית (903 מיליארד דולר), מורכבת מכל הכנסות המדינה מנפט וגז. השינויים המתוכננים צריכים לזכות באישור הפרלמנט על מנת להיכנס לתוקף. אחד השינויים שהציעה ראש הממשלה ארנה סולברג הוא הגדלת החלוקה למניות מ-60% ל-70%. ההגדלה הזו ככל הנראה תבוא על חשבון האג"ח, שכרגע מייצגות 35% מהנכסים. באופן כללי, למניות יש רמת סיכון גבוהה יותר והחזרים גבוהים יותר לעומת אג"ח. נדל"ן ימשיך לייצג רק חלק קטן מכלל ההשקעות.  

קידוח נפט בנורבגיה קידוח נפט בנורבגיה

 

שינוי נוסף המוצע נוגע לאחוז ההכנסות מהקרן שהממשלה יכולה להשתמש בו בתקציב השנתי שלה. לפי ההצעה, יופחת השיעור הנוכחי של 4% ל-3%. "לקרן העושר יש אופק השקעות ארוך טווח. לפיכך, קביעת אחוז ההשקעות במניות מבוססת על שיקולים ארוכי טווח, כולל הערכות לגבי החזרים צפויים והיכולת של המדינה לבצע השקעות עם סיכון גבוה. לפי ההערכות של שתי ועדות ציבוריות נפרדות ושל הבנק המרכזי, ההחזרים יהיו נמוכים יותר בהמשך. עלינו להתאים עצמנו לעובדה הזה ולכן מציעים להוריד את התחזית לגובה ההחזרים", מסר ל-CNBC שר האוצר סיב ינסן.

 

הקרן משקיעה ב-78 מדינות ובעלת 1.3% מהחברות הציבוריות ברחבי העולם ו-2.3% מהחברות הציבוריות באירופה. עם זאת, הירידה במחירי הסחורות בשנה שעברה פגעה בצמיחה של הקרן, וזו הייתה הפעם הראשונה שהממשלה משכה מהקרן יותר כסף משהיא הרוויחה מנפט. בעקבות זאת, בבנק המרכזי הגבירו את הלחץ שמופעל על הממשלה לצמצם במשיכת הכספים מהקרן. "זה לא יהיה חכם להכלות את ההוצאות מהכנסות הנפט מהרמה הנוכחית, גם אם הקרן תמשיך לצמוח", אמר הנגיד אויסטין אולסן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x