$
כלכלה ומדיניות

טראמפ: "הבעיות בשדות התעופה בארה"ב - בגלל המחשבים של דלתא"

נשיא ארה"ב הגיב לביקורת על החלטתו לאסור על כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות: "המזכיר קלי אמר לי שהכל מתקדם טוב מאוד ויש רק מעט בעיות"

שירות כלכליסט 15:1330.01.17

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מגיב לביקורת על החלטתו לאסור על כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות; "רק 109 בני אדם נעצרו לחקירה מתוך 325 אלף. הבעיות הגדולות בנמלי התעופה נגרמו בגלל תקלת המחשבים של 'דלתא'", הוא צייץ בטוויטר לפני שעה קלה.

 

לדברי טראמפ, "אין שום דבר נחמד בלחפש טרוריסטים לפני שהם יכולים להיכנס למדינה שלנו. זה היה חלק גדול בקמפיין שלי. ללמוד את העולם!". הוא הוסיף כי "המזכיר קלי (מזכיר ביטחון המולדת ג'ון קלי) אמר לי שהכל מתקדם טוב מאוד ויש רק מעט בעיות".

 

הצו שפרסם טראמפ ביום שישי מונע בשלושת החודשים הקרובים את כניסתם של בעלי דרכונים של סוריה, איראן, סודן, לוב, סומליה, תימן ועיראק. בעקבות הצו נוצר כאוס בחלק משדות התעופה האמריקאיים, לאחר שנוסעים נתקעו בהם. בנוסף, אלפי מפגינים הגיעו לכמה שדות תעופה, בהם JFK בניו יורק, במחאה על ההחלטה.

 

במקביל, אתמול בעקב גרמה תקלה במחשבי חברת התעופה "דלתא" לעיכובים ולביטולים של לפחות 150 טיסות של החברה.

 

הפגנה בשדה התעופה בסן פרנסיסקו הפגנה בשדה התעופה בסן פרנסיסקו צילום: אי פי איי

בתוך כך, המשקיע מארק פאבר סבור כי נכסים אמריקאיים ייפגעו בטווח הארוך לאחר שהמשקיעים ייקחו בחשבון את ההשלכות ה"פסיכולוגיות" של הצו הנשיאותי של דונלד טראמפ, האוסר כניסת תושבים משמונה מדינות מוסלמיות לארה"ב, כך לפי המשקיע מארק פאבר.

 

לדבריו, "כל מי שיש לו טיפת שכל בראש, ועד כה האמין שהשווי של נכסים אמריקאים יעלה, ישקול עכשיו מחדש את מעמדה של ארה"ב כיעד מובטח, בשל החשש שמדיניות הפרוטקציוניזם של טראמפ תפגע בגישה לנכסים אלה. מדובר במדיניות כלכלית של כפיית מגבלות וחסמים על הסחר בין מדינות, באמצעים כגון הטלת מכס על סחורות מיובאות, קביעות מכסות, רגולציה ממשלתית ועוד.

מארק פאבר. פונה לכל מי "שיש לו טיפת שכל בראש" מארק פאבר. פונה לכל מי "שיש לו טיפת שכל בראש" צילום: אי פי אי

 

המדיניות החדשה שהחל טראמפ להנהיג בתחום ההגירה, כוללת איסור כניסה לארה"ב ל-90 יום למהגרים המגיעים משבע מדינות מוסלמיות – סומליה, סוריה, סודן, עיראק, איראן, תימן ולוב. בעוד שהנשיא החדש חזר אתמול והגן על המדיניות שלו, פאבר מזהיר כי ההשלכות יהיו ארוכות טווח. "אני חושב שאיסור הכניסה יהיה בעל השפעה פסיכולוגית שלילית בטווח הארוך על הדולר ועל נכסים אמריקאים", אמר פאבר, שזכה לכינוי "ד"ר דום", בשל תחזיותיו הקודרות לרוב. 

הפגנות נגד "צו המוסלמים" של טראמפ הפגנות נגד "צו המוסלמים" של טראמפ צילום: אי פי איי

 

פאבר התייחס לגירעונות המסחר והחשבון השוטף של ארה"ב, וטען כי בהמשך המשקיעים ישנו את גישתם החיובית כלפי ארה"ב, זאת על אף הראלי בבורסה מאז ניצחונו של טראמפ בבחירות בנובמבר. בשבוע שעבר טיפס מדד דאו ג'ונס לראשונה מעל רף ה-20 אלף נקודות.

 

אולם, פאבר יוצא נגד הדעה הרווחת וממליץ למשקיעים להחזיק בעמדת שורט על הדולר ועל מניות אמריקאיות, ובעמדת לונג על שווקים מתעוררים. "מדיניות הפרוטקציוניזם לא תהיה טובה לארה"ב, אני מבטיח לכם", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x