שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

פרשת דיזלגייט: החשד נגד מנכ"ל פולקסווגן לשעבר - הונאה

מרטין וינטרקורן התפטר מתפקידו ב-2015, כשבוע לאחר חשיפת פרשת זיוף נתוני הזיהום; עתה חושדות בו הרשויות בגרמניה כי ידע על התקנת תוכנת הזיוף מוקדם מכפי שהודה

שירות כלכליסט 16:5227.01.17
מנכ"ל פולקסווגן לשעבר מרטין וינטרקורן חשוד בהונאה במסגרת פרשת דיזלגייט, כך מסרו היום (ו') הרשויות בגרמניה. וינטרקורן ידע ככל הנראה כי קיימת היתכנות לזיוף תוצאות הזיהום במכוניות החברה וזאת מוקדם מכפי שהודה, כך מאשימה התביעה בגרמניה, שמרחיבה את החקירה סביב הפרשה.

 

 

 

בספטמבר 2015 הודתה יצרנית הרכב הגרמנית כי התקינה תוכנות זיוף במכוניות הדיזל שלה. ההודאה הובילה למחיקת מיליארדי יורו משווי השוק שלה ואילצה את וינטרקורן להתפטר. בפולקסווגן טענו כי הדירקטוריון גילה על התוכנות הבעייתיות רק בשלהי אוגוסט 2015, ודיווחו על כך לרשויות האמריקאיות פחות מחודש לאחר מכן. וינטרקורן ממשיך מאז להכחיש כי ידע על הזיוף קודם לכן, ובדבריו בפני ועדת חקירה פרלמנטרית אמר כי ידע על הליקויים רק בספטמבר אותה שנה, זמן קצר לפני הפנייה לרשויות. 

 

 

וינטרקורן. הולך ומסתבך וינטרקורן. הולך ומסתבך

 

אולם התובעים בעיר בראונשווייג הסמוכה לוולפסבורג, שם שוכן המטה של פולקסווגן, הודיעו היום כי ערכו השבוע חיפושים ב-28 בתים ומשרדים, והממצאים הובילו להרחבת מספר החשודים בפרשה מ-21 ל-37, כולל וינטרקורן עצמו. "בחקירה התגלו מספיק סימנים, כולל מתשאול עדים וחשודים ומניתוח המידע שהוחרם, לכך שווינטרקורן ככל הנראה ידע על התוכנה המזייפת וההשפעות שלה מוקדם מכפי שאמר", נכתב בהצהרה.

 

התובעים כבר חקרו את וינטרקורן בחשד להטיית השוק, אך כעת הם כאמור מוסיפים לחשדות גם הונאה. הרחבת החקירה תוסיף לכאב הראש של החברה, שמתמודדת גם עם תביעות של משקיעים הדורשים 8.8 מיליארד יורו בשל קריסת מחיר המניה של החברה לאחר חשיפת הפרשה. בנוסף, בחודש האחרון הגיעה פולקסווגן להסדר עם הרשויות בארה"ב במסגרתו תשלם 4.3 מיליארד דולר.

 

 

 

וינטרקורן הודיע על התפטרותו ב-23 בספטמבר, 2015, פחות משבוע לאחר החשיפה. הוא הכחיש כבר אז שפעל לא כשורה, וטען כי הוא מפנה את הדרך כך שהחברה תוכל להתחיל מחדש. הוא עמד בראש פולקסווגן במשך יותר משמונה שנים.

 

עורך דינו של וינטרקורן אמר כי מרשו יגיב רק לאחר שיוצגו בפניו הראיות בפרשה. 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x