$
כלכלה ומדיניות

התוכנית של תרזה מיי: הסכם עם ארה"ב במקום אירופה

ראש ממשלת בריטניה תגיע לוושינגטון השבוע כדי לקדם הסכם סחר עם כמה שפחות רגולציות, כמו זה שקיים בין בריטניה לאיחוד האירופי

שירות כלכליסט 14:2723.01.17

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי צפויה להיפגש ביום שישי בוושינגטון עם נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ — כך על פי הודעת הבית הלבן. תהיה זו הפגישה הראשונה שטראמפ יקיים כנשיא עם מנהיג של מדינה אחרת. 

 

הפגישה המתוכננת תתקיים כשבוע בלבד לאחר שמיי חשפה את חזונה לברקזיט קשה, תהליך שאמור להתחיל רשמית בסוף מרץ, אז תפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון.

 

הפרשנים הפוליטיים בבריטניה מדגישים כי לעובדה שהפגישה מתקיימת זמן קצר כל כך לפני תחילת המו"מ על תנאי הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי חשיבות פוליטית גדולה, זאת מכיוון שהברקזיט הוא הזדמנות לקידום הסכם סחר חופשי בריטי־אמריקאי. הסכם זה יחליף את ההסכמים של בריטניה עם אירופה ובמקביל יספק חלופה להסכמים של ארה"ב, בייחוד עם מקסיקו וקנדה, שנמצאים על הכוונת של טראמפ. בכירים בצוות של טראמפ אף מאמינים שהסכם הסחר הפוטנציאלי הוא שעודד את הטון התוקפני שאימצה מיי בנאומה בשבוע שעבר, שכן היא תוכל להתבסס על התמיכה האמריקאית כדי לטעון שבריטניה תשגשג מחוץ לאיחוד. "אני בטוחה שנוכל לדון בנושאים הקשורים לעניין גם לפני שהסכם רשמי ייחתם", אמרה מיי ל"פייננשל טיימס". "אולי נבחן את המכשולים הקיימים כעת ונסיר את חלקם כדי לפתוח את קשרי המסחר החדשים", ציינה. כך, למשל, ב"דיילי טלגרף" מדווחים כי הצוות של טראמפ שוקל לקדם "הסכם דרכונים", כמו זה שקיים כיום בין בריטניה למדינות האיחוד, שיאפשר לחברות בריטיות ואמריקאיות לפעול ולסחור ללא הפרעות רגולטוריות. 

ראש ממשלת, בריטניה תרזה מיי ראש ממשלת, בריטניה תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

שני המנהיגים הדגישו בתקופה האחרונה את חשיבות הקשרים בין המדינות וציינו כי ברצונם לכונן מערכת יחסים מיוחדת. טראמפ אף השתמש כמודל לחיקוי במערכת היחסים שנרקמה בשנות השמונים בין ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר לנשיא ארה"ב רונלד רייגן ומכנה את מיי "מגי שלי". לצורך כך מוכנה מיי להעלים עין מהתבטאויות מיזוגניות וגזעניות שהשמיע טראמפ במהלך הקמפיין. "הבהרתי את דעתי בעניין, ואני חושבת שחלק מהדברים שאמר לא היו מקובלים, אך הוא התנצל עליהם", הסבירה. "הנקודה העיקרית בכינון קשר מיוחד בין ארה"ב ובריטניה היא שאנחנו יכולים לשבת יחד ולדבר בכנות".

 

הפגישה בין טראמפ למיי מגיעה לאחר כמה פגישות בין בכירים בשתי הממשלות לקידום ההסכם, ובהן פגישה בניו יורק שקיים שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון עם שניים מיועציו הבכירים של טראמפ, חתנו ג'ארד קושנר וסטיבן באנון. על פי דיווחים, השלושה מכינים את השטח להסכם העתידי בין המדינות. עוד קודם לכן נפגשו מייקל פלין, יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, ובכירים נוספים עם ראשי סוכנויות המודיעין הבריטיות.

 

נוסף להסכם הסחר, נושא שצפוי להיות במרכז השיחות, יידונו קרוב לוודאי עתיד האיחוד האירופי וברית נאט"ו; מיי צפויה להדגיש בפני טראמפ כי היא אינה שותפה לדעתו שהאיחוד האירופי עומד לפני פירוק.

 

בינתיים טראמפ מתכנן את ביקור הגומלין ומתעתד להגיע לבריטניה בקיץ. על פי דיווח ב"דיילי טלגרף", הוא הבהיר כי הוא רוצה שביקורו יאפיל על ביקורים דומים של קודמיו מבחינת הפאר והטקסיות ואף הביע רצון כי המלכה תצפה בו משחק גולף בטירת בלמורל.

 

בעוד הקשרים בין ארה"ב ובריטניה מתחממים, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מנסה לשמור על מעמדה כמנהיגה מובילה. במסיבת עיתונאים שקיימה שלשום אמרה מרקל כי תעבוד בשיתוף עם טראמפ כדי לשמר את מערכת היחסים בין ארה"ב לגרמניה. לשם כך היא מצפה להגיע לפשרות בנושאים כמו מסחר והוצאות ביטחון. "טראמפ הבהיר עצמו היטב בעת ההשבעה", אמרה מרקל. "ראשית, אני מאמינה בכל לבי שעדיף שנעבוד יחד בהתבסס על חוקים וערכים משותפים במערכות הכלכלה והמסחר העולמיות ונתרום לבריתות ההגנה. שנית, הקשר הטרנס־אטלנטי לא יאבד מחשיבותו בשנים הבאות, ואני אדאג לכך". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x