$
כלכלה ומדיניות

טראמפ הגביל את אובמה-קר; נמחקו האזכורים להתחממות הגלובלית מאתר הבית הלבן

מיד לאחר השבעתו חתם טראמפ על צו המורה לסוכנויות הממשל לבטל או לעכב יישום של סעיפים מרפורמת הבריאות של אובמה. מאתר האינטרנט של הבית הלבן הורדו כל האזכורים להתחממות גלובלית וזכויות הקהילה הגאה

ליטל סמט 08:5221.01.17

פעולותיו הראשונות של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב היו להורות לסוכנויות הממשל האמריקאי להקפיא מגוון צעדי רגולציה ולנקוט צעדים להחלשת אובמה־קר - רפורמת הבריאות של נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. נוסף על כך נמחקו מאתר הבית הלבן כל האזכורים להתחממות הגלובלית וזכויות הלהט"ב — שניים מהנושאים המרכזיים שהיו על הפרק בממשל אובמה. במקביל פרסם הבית הלבן הודעה שלפיה יעד הצמיחה בשנים הקרובות יהיה 4% וכי בכוונותו להוסיף 25 מיליון משרות למשק האמריקאי בתוך עשור.

 

מיד בתום טקס ההשבעה נכנס טראמפ לראשונה כנשיא לחדר הסגלגל, ושם חתם על צו המורה לסוכנויות הממשל לבטל, לעכב או לדחות יישום של סעיפים בחוק ביטוח הבריאות המהווים נטל פיננסי על מדינות, חברות או אנשים פרטיים. הצו גם קורא להגברת המאמצים להעניק למדינות גמישות רבה יותר ביישום תוכניות ביטוח הבריאות תוך פיתוח "שוק חופשי ופתוח למסחר בין־מדינתי שיציע שירותי בריאות וביטוח".

 

ההודעה הרשמית מהבית הלבן לא סיפקה פרטים נוספים לגבי הצו המינהלי. מומחים העריכו כי טראמפ יפעל להרחבת הסעיפים היוצאים מהכלל בחוק שמחייב כל אזרח בביטוח בריאות ושכל מעסיק יציע ביטוח כזה לעובדיו.

 

כלכלנים נגד התוכנית של טראמפ

 

"כדי להחזיר את הכלכלה למסלול הציג טראמפ תוכנית שאפתנית ליצירת 25 מיליון משרות חדשות בארה"ב בעשור הקרוב ולחזרה לצמיחה שנתית של 4%", נמסר באחת ההודעות הראשונות של הממשל החדש באתר הבית הלבן. טראמפ מתכוון להשיג את המטרה בהורדות מסים, רפורמות ברגולציה והתמקדות חדשה ביצוא.

 

טראמפ בטקס ההשבעה טראמפ בטקס ההשבעה צילום: איי אף פי

כלכלנים רבים נותרו סקפטיים לנוכח ההצהרה השאפתנית של הבית הלבן. לטענתם, שיעור הצמיחה היציב של הכלכלה נפגע מסיבות דמוגרפיות, ובראשן האוכלוסייה המזדקנת ופריון עבודה נמוך. הארגון העצמאי, הוועדה לתקציב פדרלי אחראי (CRFB), פרסם פוסט שלפיו "שיעור צמיחה של 4% הוא כמעט בלתי אפשרי להשגה לאורך תקופה ממושכת ללא גורמים שמחוץ לשליטת הממשל".

 

על פי הערכות משרד התקציב בקונגרס, שיעור הצמיחה הממוצע יעמוד על 1.97% לשנה בעשור הקרוב. בדומה לכך, הכלכלן קנת' רוגוף מאוניברסיטת הרווארד אמר כי אף שצמיחת התמ"ג צפויה לטפס ל־3% עד סוף השנה, הוא אינו מאמין כי קצב הצמיחה המהיר יישאר לאורך זמן.

 

בלי חוק האקלים וזכויות הלהט"ב

 

הממשל החדש בוושינגטון מיהר להתחיל לעבוד מיד לאחר השבעתו של דונלד טראמפ, ובראש הרשימה היה עדכון אתר האינטרנט הרשמי של הבית הלבן. עד מהרה הוסרה מהאתר תמונתו של הנשיא היוצא אובמה וכך גם קווי המדיניות שלו. זה מהלך טיפוסי לממשל חדש, אולם הצוות של טראמפ לקח זאת צעד אחד קדימה, והשינוי המקיף לאתר כלל הסרה מוחלטת של המונח "שינויי אקלים". במקומו פורסמה תוכנית האנרגיה "אמריקה בראש" (America First Energy Plan) של טראמפ, שקוראת לצמצום הרגולציה בתחום האנרגיה, כולל ביטול "מדיניות פוגעת ולא נחוצה כמו חוק האקלים".

 

חוק האקלים הוא פרי יצירתו של ממשל אובמה, ומטרתו היתה להפחית את פליטת הפחמן ולזהות ולבטל את הגורמים לשינויי האקלים. ואולם, טראמפ הגדיר בעבר את המונח שינויי אקלים כ"בולשיט" וטען כי זה למעשה תכסיס של הסינים. לפי האתר המעודכן של הבית הלבן, תוכנית האנרגיה של טראמפ מתכוונת למקד מחדש את משימות הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) ב"הגנה על האוויר והמים שלנו". לפיכך, טראמפ מתכוון לקדם פיתוח של "מאגרי גז ונפט לא ממומשים בשווי מוערך של 50 טריליון דולר".

 

נושא האקלים אינו היחיד שהשתנה: גם עמוד זכויות קהילת הלהט"ב הורד מאתרי הבית הלבן ומשרד העבודה דקות ספורות לאחר השבעתו של טראמפ לנשיאות. עד כה האתרים הממשלתיים סיפקו מידע על חוקים הנוגעים לזכויות הקהילה ועל תוכניות המכוונות לה, ובהן תוכניות לבני נוער הסובלים מאפליה ושוקלים להתאבד. בעוד טראמפ אמר כי יכבד את החלטת בית המשפט הגבוה בעד נישואים חד־מיניים, סגנו מייק פנס הוא מתנגד ידוע לכך. בהיותו מושל אינדיאנה חתם ב־2015 על חוק חירות דתית שפוגע בזכויות הקהילה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x