$
כלכלה ומדיניות

טראמפ הושבע לנשיא ארה"ב: "נעמוד בכל האתגרים, הכל משתנה מעכשיו"

הנשיא ה-45 דונלד טראמפ הגיע לגבעת הקפיטול, הניף בידו לאות ניצחון - והושבע כשלצדו אשתו וילדיו. בנאום ההשבעה ההיסטורי תקף את אובמה וקודמיו: "במשך שנים התעלמו מהאזרח הפשוט. עכשיו הכול משתנה. מעכשיו - אמריקה תחילה".

שירות כלכליסט ואורלי אזולאי, ynet 19:1420.01.17

על רקע מהומות בלב וושינגטון ועימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון, הושבע הערב (ו') דונלד טראמפ לנשיאה ה-45 של ארצות הברית אל מול מאות אלפי משתתפים בטקסים השונים, בעצרות ובצעדות בבירה. מעט לפני 19:00, שעון ישראל, הושבע מייקל פנס לסגן הנשיא וזכה לתשואות, ואז נקרא טראמפ לבמה והושבע על-ידי נשיא בית המשפט העליון של ארה"ב, רוברט ג'ונסון. כשלצדו משפחתו - הבטיח למלא כראוי את תפקידו כנשיא ארה"ב: "אני נשבע חגיגית כי אמלא בנאמנות את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכי אעשה כמיטב יכולתי לשמור ולהגן על חוקת ארצות הברית". רוברטס בירך אותו:"ברכות, אדוני הנשיא", ועידן חדש החל באמריקה.

 

את נאום ההשבעה שלו פתח טראמפ בתודה לנשיאים לשעבר, בהם הנשיא היוצא אובמה, אבל אחר כך הוא תקף את התנהלותם שוב ושוב. "במשך תקופה ארוכה וושינגטון שגשגה אבל אנשים לא זכו בחלק מהעושר", אמר טראמפ בנאומו. "הניצחונות שלהם לא היו הניצחונות שלכם, ההישגים שלהם לא היו ההישגים שלכם. כל הדבר הזה משתנה ממש כאן, ברגע זה. הרגע הזה הוא הרגע שלכם, הוא שייך לכם. 20 בינואר 2017 ייזכר כיום שבו העם הפך להיות המושל במדינה הזאת שוב. הגברים והנשים במדינה הזו שנשכחו - לא יישכחו עוד".

 

"במשך שנים סבסדנו צבאות של מדינות אחרות בעוד שהצבא שלנו התמודד עם חוסרים", אמר טראמפ. "הגנו על הגבולות של מדינות אחרות, אבל סירבנו להגן על שלנו, ובזבזנו טריליוני דולרים בחו"ל בעוד התשתיות האמריקניות הידרדרו למצב קשה. זה העבר, וכעת אנחנו מביטים רק לעבר העתיד. מעתה זה יהיה רק 'אמריקה תחילה'. כל החלטה על סחר, על מסים ועל ענייני חוץ תתבסס על האינטרסים של האמריקנים. לעולם לא אאכזב אתכם. אמריקה תחזור לנצח - היא תנצח כפי שלא ניצחה מעולם. נחזיר את העבודות שלנו, נחזיר את גבולותינו, נחזיר את העושר שלנו, ונחזיר את חלומותינו". 

טראמפ נשבע לנשיא טראמפ נשבע לנשיא צילום: איי אף פי

 

אלפים בטקס ההשבעה אלפים בטקס ההשבעה צילום: איי פי

 

בני הזוג קלינטון מגיעים לטקס ההשבעה בני הזוג קלינטון מגיעים לטקס ההשבעה צילום: אי פי איי

 

שלדון אדלסון בטקס ההשבעה של טראמפ שלדון אדלסון בטקס ההשבעה של טראמפ צילום: רויטרס

 

על יחסי החוץ אמר טראמפ בנאומו: "נחפש ידידות ורצון טוב עם ארצות העולם, אבל נכיר בכך שזו זכותן של כל המדינות לחשוב קודם על האינטרס שלהן. איננו רוצים לכפות את רצוננו על אותם אנשים". אחר כך הבטיח: "נמחה את הטרור האיסלאמי מעל לפני האדמה".

 

כחצי שעה לפני כן, בשעה 18:32 שעון ישראל, הוצג הנשיא הנבחר טראמפ ונכנס לקול מחיאות כפיים. הוא הרים את אגודלו לקהל לאות ניצחון. גם הנשיא היוצא ברק אובמה ורעייתו מישל מחאו לו כפיים בקהל. טראמפ נשק לרעייתו מלניה ולמישל אובמה ולחץ את ידו של הנשיא היוצא. "תודה", אמר לקהל על קבלת הפנים.

 

מקהלה שרה לכבוד הנשיא החדש, ואחר כך עלה לדבר מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר. "אני ניצב כאן היום בטוח בארץ הנהדרת הזו מסיבה אחת", אמר שומר, "אתם, העם האמריקני". במה שנשמע כמו עקיצה לטראמפ, אמר שומר כי הסיבה לכך שהאמריקנים חיים כיום בארץ חופשית כל כך היא מנהיגים שהאמינו ברעיון גדול יותר מאשר הם עצמם.

 

מעט לפני טקס ההשבעה, שנערך בהשתתפות כל הצמרת הבכירה בשלטון האמריקני בעבר ובהווה, ניפצו מפגינים לבושים בשחור שמשות של חלונות וכלי רכב בוושינגטון. המפגינים - חלקם רעולי פנים - תקפו בין היתר סניפים של מקדונלד'ס ובנק אוף אמריקה. הם גם יידו אבנים. כוחות הביטחון האמריקניים הגיבו בשימוש בזרנוקי מים ובגז מדמיע ורדפו אחרי מאות רבות של מפגינים בבירת ארצות הברית. "לגרום לגזענים לפחד שוב", נכתב על אחד מהשלטים שנשאו המוחים. כוחות הביטחון נערכו שבועות לאפשרות של עימותים בין מתנגדי טראמפ לתומכיו. בסוף השבוע ייערכו בוושינגטון ובערים נוספות בארה"ב הפגנות נגד הנשיא הנבחר, והגדולה שבהן תהיה "צעדת הנשים" מחר בוושינגטון, שבה אמורים להשתתף 250 אלף איש.

 

הנשיא היוצא ברק אובמה יצא, בפעם האחרונה, מהחדר הסגלגל ונסע יחד עם פמלייתו של טראמפ לעבר טקס ההשבעה. במקביל צייץ בטוויטר: "זה היה כבוד חיי לשרת אתכם. הפכתם אותי למנהיג טוב יותר ולאדם טוב יותר. אני לא אפסיק; אני אשאר אתכם, כאזרח, ואשאב השראה מקולות האמת והצדק שלכם, מההומור הבריא ומהאהבה. אני עדיין מבקש מכם להאמין – לא ביכולת שלי להביא לשינוי, אלא ביכולת שלכם לעשות זאת. אני מאמין בשינוי כי אני מאמין בכם".

 

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בירך את הנשיא האמריקני הנכנס בטוויטר: "מזל טוב לידידי הנשיא טראמפ. אני מצפה לעבוד איתך בשיתוף פעולה הדוק כדי שהברית בין ישראל לארה"ב תהיה חזקה מתמיד".

 

כוחות משטרה והשירות החשאי בוושינגטון תוגברו ב-3,000 שוטרים נוספים מרחבי ארצות הברית ובחיילי המשמר הלאומי. בסך הכול צפויים לאבטח את הקהל הרב כ-28 אלף שוטרים וחיילים. ברחבת הקפיטול כבר מרוכזים אלפי אנשים שהגיעו לתפוס מקום מוקדם בבוקר, ועשרות אוטובוסים הביאו לטקס תלמידים וסטודנטים. כולם חיכו במשך זמן ממושך מאוד בבידוק הביטחוני, תחת גשם שוטף.

 

ברשת ABC ציינו כי השירות החשאי נערך לכל תרחיש אפשרי ובסימולציות תורגלו סוכני השירות להתמודד עם מכוניות תופת או רחפנים שינסו לפזר גז רעיל על הנשיא ועל הקהל. 4.3 קילומטרים רבועים נסגרו והפכו לשטח סטרילי. גורמים רשמיים בוושינגטון צופים ש-700 אלף עד 900 אלף בני אדם ישתתפו בטקסים השונים, בעצרות ובצעדות ביום השבעת הנשיא.

 

כוחות הביטחון הציבו מחסומים, גלאי מתכות, גלאי קרינה והם יסתייעו במצלמות אבטחה רבות שמוצבות באזור. המשטרה אסרה על הבאים להכניס כלי נשק, ספריי פלפל וכל נשק אחר. לרשימת האיסורים הוכנסו גם מקלות סלפי, בלונים, מטריות ותרמילי גב.

 

99 ארגונים שונים צפויים לקיים צעדות בעד טראמפ ונגדו. יצוין כי ביום השבעתו של הנשיא היוצא ברק אובמה ב-2009, הגיעו לוושינגטון כשני מיליון בני אדם. בהשבעתו השנייה הגיעו כמיליון. רבע מיליון בני אדם הבטיחו להגיע להפגין נגד טראמפ בדף הפייסבוק של Women’s March on Washington - ארגון הגג של ההפגנות נגד הנשיא הנבחר. גם סלבריטאים שונים הבטיחו למחות, בהם הזמרות קייטי פרי, שליוותה את הילרי קלינטון בכמה עצרות בחירות, והזמרת שר שהופיעה בעצרת מחאה נגד טראמפ הלילה בניו יורק. מנגד, ארגונים כמו Bikers for Trump יקיימו צעדה בשדרות פנסילבניה ויחגגו את השבעת הנשיא שבו תמכו.

 

כוס תה עם אובמה וארוחה חגיגית בקונגרס

 

יומו הגדול של טראמפ נפתח ב-14:30 (שעון ישראל), אז השתתף בטקס בכנסיית סנט ג'ון שליד הבית הלבן. כשעה אחר כך שתו הנשיא הנבחר ורעייתו מלניה תה עם הנשיא היוצא ברק אובמה ורעייתו מישל. לאחר מכן נסעו שני הזוגות יחד בשיירה לגבעת הקפיטול. טקס ההשבעה יחל רשמית ב-16:30 במופע מוזיקלי, וב-18:30 יושבע מייק פנס לסגן הנשיא.

 

הרגע הגדול של טראמפ יגיע ב-19:00 שעון ישראל. נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס, ישביע את טראמפ לנשיא, ומיד אחר כך יישא טראמפ את נאום הכניסה לתפקיד הממקד תשומת לב רבה. יועציו של טראמפ אומרים כי היה לו חלק מרכזי בכתיבת הנאום וכי בימים האחרונים הוא התאמן עליו ארוכות במגדל טראמפ בניו-יורק. הנאום צפוי להיות קצר יחסית - כ-20 דקות. בעת השבועה יניח טראמפ את ידו על התנ"ך שקיבל מאמו ב-1955 וכן על התנ"ך ששימש את הנשיא אברהם לינקולן בהשבעתו.

 

ב-22:00 תחל בשדרות פנסילבניה תהלוכה חגיגית שתביא את טראמפ מגבעת הקפיטול לבית הלבן, ובתהלוכה הזו ישתתפו כ-8,000 צועדים. היא תימשך כשעה וחצי ותעבור בין רבבות מפגינים - תומכיו של טראמפ ומתנגדיו. גשם צפוי בשעה הזו, ולכן הרשויות חזרו בהן מההוראה למשתתפים שלא להביא מטריות. אבל צפויות בוושינגטון שמונה מעלות צלזיוס. ייתכן שבשלב כלשהו של התהלוכה ייצאו לרגע בני הזוג טראמפ מהלימוזינה כדי לברך את הקהל.

 

אחר כך ישתתף טראמפ בארוחת צהריים חגיגית עם 200 אורחים בקונגרס. למנה הראשונה יוגשו לובסטרים וחסילונים ברוטב זעפרן וקרמבל בוטנים; המנה השנייה תכלול בקר אנגוס בשוקולד מריר וגראטן תפוחי אדמה; ולקינוח יוגש סופלה שוקולד בגלידת שמנת בטעם דובדבן. בלילה ישתתף הנשיא החדש כמיטב המסורת בשלושה נשפים עם רעייתו מלניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x