$
כלכלה ומדיניות

לפני השימוע: מנוצ'ין לא דיווח על נכסים בסך 100 מיליון דולר

שר האוצר המיועד של ארה"ב שהגיע לשימוע בסנאט לפני כניסתו לתפקיד שכח גם לציין את תפקידו כיו"ר קרן השקעות שפעלה במקלט מס; הסביר זאת בטעות במילוי הטפסים

שירות כלכליסט 22:1719.01.17

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר המיועד של נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ, לא דיווח על נכסים בשווי של כ-100 מיליון דולר שברשותו, וזאת לקראת השימוע שנערך לו היום (ה') בוועדת הפיננסים של הסנאט, כך דווח בניו יורק טיימס. מנוצ'ין היה אמור לדווח על הנכסים במסמכים שהיה עליו להגיש לפני השימוע, ובנוסף שכח לדווח על תפקידו כיו"ר  בקרן השקעות דיון קפיטל הממוקמת במקלט מס באיי קיימן ועל תפקידיו בעוד שבע קרנות אחרות. מנוצ'ין הסביר כי לא דיווח בשל חוסר בהירות בשאלון שהיה צריך למלא וכי מדובר בטעות.

 

 

 

הגילויים אודות השמטת הדיווח התפרסמו שעות אחדות לפני תחילת השימוע למנוצ'ין, והדבר עורר ביקורת מצד אנשי המפלגה הדמוקרטית. הוועדה בפניה העיד שר האוצר המיועד היא דו מפלגתית ודורשת שקיפות מהמועמדים שבאים לפניה. בנוסף, היותו של מנוצ'ין בנקאי בכיר בגולדמן זאקס בעת המשבר הכלכלי וקריסת ענף הנדל"ן בארה"ב העלה שאלות באשר להתאמתו לתפקיד. לדבריו בשימוע, "בעיתונות נאמר שניהלתי 'מכונת עיקולים'. זו לא האמת. ההיפך, הייתי מחויב לביצוע התאמות בהלוואות במטרה לעצור את העיקולים".

סטיבן מנוצ'ין סטיבן מנוצ'ין צילום: גטי אימג'ס

 

הסנאטורית הדמוקרטית דבי סטיינבאו שאלה את מנוצ'ין אם השתמש בחברות באיי קיימן כדי להימנע מתשלום מס, והוא אמר כי עבד עבור לקוחותיו בהתאם לחוק. "ברצוני להבהיר", אמר שר האוצר המיועד, "לא השתמשתי בחברה באיי קיימן כדי להימנע מתשלום מס עבור עצמי. אשמח לעבוד עם מס ההכנסה כדי לסגור את ענייני המיסוי הבלתי הגיוניים האלה. אתמוך בשינוי חוקי המס כדי לוודא שיהיו פשוטים ויעילים יותר".

 

לפי מזכר שהפיצו חברים דמוקרטים, בשאלון המחודש שמילא ציין מנוצ'ין נכסים שלא הוזכרו בתחילה, בהם נכסי נדל"ן בשווי 95 מיליון דולר בניו יורק ובקליפורניה, ואחזקות בשווי 15 מיליון דולר בנדל"ן במקסיקו . לדבריהם, "מנוצ'ין טען כי שכח להזכיר אותם בשל חוסר הבנה של השאלון". מנוצ'ין עצמו ציין כי מדובר בטעות תמימה במילוי של כ-5,000 דפים שהוגשו לו ואמר כי "אני חושב שלמלא את הטפסים האלה זה ממש מסובך" וכל טעות שביצע היתה לא מכוונת.

 

 

 

לדברי הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, "לא צריך להיות מדען טילים כדי להבין את המלים 'רשימת כל הנכסים' (המופיעה בטפסים)". 

 

במהלך השימוע אמר מנוצ'ין כי לדעתו יש להעלות את תקרת החוב של ארה"ב "במוקדם ולא במאוחר" כדי למנוע חדלות פירעון. הוא דחה את הטענות לפיהן הורדת המסים המתוכננת על ידי טראמפ רק תגדיל את החוב בטריליוני דולרים.

 

הוא אמר עוד כי כאשר טראמפ דיבר לאחרונה על "דולר חזק מדי", הוא לא התכוון למדיניותו לטווח ארוך אלא לנזק שהדולר החזק מדי עשוי לגרום לטווח הקצר. עם זאת לדבריו, יש חשיבות גדולה לחוזקו של הדולר בטווח הארוך. בנוסף, ציין מנוצ'ין כי להערכתו ניתן להגיע לצמיחה שנתית של 3%-4% בשנים הקרובות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x