$
חברה וסביבה

רגע לפני טראמפ והקונספירציה הסינית: אובמה אישר 500 מיליון דולר להסכם האקלים

ארה"ב העבירה עד כה מיליארד דולר לקרן ליישום הסכם האקלים, מתוך סכום של 3 מיליארד דולר לו התחייבה. טראמפ צפוי להפסיק את העברת הכסף

שירות כלכליסט 20:1718.01.17

שלושה ימים לפני סיום כהונתו, אישר נשיא ארה"ב ברק אובמה העברת 500 מיליון דולר לקרן של האו"ם ליישום הסכם האקלים בפריז (Green Climate Fund).

 

הסכם האקלים, שנחתם ב-2015, נועד להאט את קצב ההתחממות הגלובלית - באמצעות הקטנה של צריכת דלקי מאובנים ופליטת גזי חממה; היעד שנקבע הוא צמצום ההתחממות הגלובלית לרמה הנמוכה מ־2 מעלות צלסיוס, או אף 1.5 מעלות צלסיוס בטווח הארוך.

 

הקרן, אותה מממנות המדינות העשירות, נועדה לסייע למדינות עניות לעמוד בתנאי ההסכם. ארה"ב העבירה עד כה מיליארד דולר, מתוך סכום של 3 מיליארד דולר לו התחייבה.

 

ארגוני סביבה, וכן 100 אלף איש שחתמו על עצומה בנושא, קראו לאובמה להעביר לקרן את מלוא הסכום שנותר, 2.5 מיליארד דולר; זאת, לאור עמדתו של הנשיא הנכנס דונלד טראמפ, שהצהיר כי יפעל לפרישת ארה"ב מהסכם האקלים, וצפוי להפסיק את העברת התשלומים לקרן.

 

ברק אובמה ברק אובמה צילום: איי פי

 

טראמפ טען בעבר כי "הקונספט של ההתחממות הגלובלית נוצר על ידי הסינים כדי להפוך את התעשייה האמריקנית ללא תחרותית",

 

בתוך כך, מדענים מסוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, יחד עם מדענים בריטים טוענים בדו"ח חדש שפורסם היום כי 2016 היא השנה החמה ביותר שנמדדה. לפי הדו"ח, ב-2016 נשבר שיא הטמפרטורות זו השנה השלישית ברציפות. הטמפרטורות שתועדו ממשיכות להתקרב לטמפרטורת הגג בהסכם האקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x