• תפריט
כלכלה ומדיניות

טראמפ נגד המודיעין האמריקני: "אנחנו בגרמניה הנאצית?"

נשיא ארה"ב הנבחר יצא במתקפה נגד סוכנויות הביון של ארצו בעקבות פרסום פרשת "היצאניות במלון": "לא היו צריכים לאפשר לחדשות מזויפות 'לדלוף' לציבור. אנחנו חיים בגרמניה הנאצית?". בקרמלין הגיבו לדיווחים בארה"ב לפיהם רוסיה אספה מידע מביך על טראמפ: "המצאה גמורה"

ynet 16:2911.01.17

דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, דמיטרי פסקוב, הכחיש היום (יום ד') את הטענות לפיהן הקרמלין מחזיק במידע מביך על נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ.

 

פסקוב, אחד האנשים המקורבים ביותר לפוטין, דחה את הדיווחים בתקשורת האמריקנית ואמר שמדובר ב"המצאה גמורה, שטות מוחלטת", לדבריו, הקרמלין "לא מעורב באיסוף מידע מביך" ואינו מחזיק במידע מביך על טראמפ או על הילרי קלינטון, והפרסומים האחרונים נועדו לפגוע ביחסי רוסיה-ארה"ב. "ההיסטריה נועדה לשמר ציד המכשפות הפוליטי", הבהיר הקרמלין.

 

גורם ממשל אמריקני אמר לסוכנות הידיעות AP שסוכנויות המודיעין האמריקניות עדכנו את טראמפ לגבי דו"ח לא מבוסס לפיו רוסיה מחזיק במידע מביך עליו. טראמפ לא נשאר חייב ויצא במתקפה נגד ארגוני המודיעין של ארצו - דרך חשבון הטוויטר שלו כהרגלו. "סוכנויות הביון לא היו צריכות לאפשר לחדשות מזויפות 'לדלוף' לציבור. ניסיון אחרון נגדי. האם אנחנו חיים בגרמניה הנאצית?", צייץ טראמפ. לדברי הנשיא האמריקני הנבחר, רוסיה מעולם לא ניסתה להפעיל עליו לחץ. "אין לי שום קשר לרוסיה - לא עסקים, לא הלוואות, שום דבר!".

דונלד טראמפ. עוד 9 ימים בבית הלבן דונלד טראמפ. עוד 9 ימים בבית הלבן צילום: איי אף פי

 

כלי תקשורת אמריקניים החזיקו בסיפור ולא פרסמו

 

לפי הדיווחים, בדו"ח ישנה טענה כי הרוסים מחזיקים בתיעוד מביך של טראמפ בעת ששהה במלון ריץ קרלטון במוסקבה עם יצאניות ב-2013. בין היתר נטען בדו"ח כי היצאניות הטילו את מימיהן על המיטה בחדר, שבו שהו בעבר הנשיא אובמה ורעייתו מישל, לבקשת טראמפ ולעיניו. טראמפ הגיב לפרסומים בחשבון הטוויטר שלו: "אלה חדשות מזויפות - זה לגמרי ציד מכשפות פוליטי!".

 

"התנהגותו הלא נאותה של טראמפ במהלך השנים ברוסיה אפשרה לשלטונות במוסקבה להשיג מספיק מידע מביך על המועמד הרפובליקני כדי שהם יוכלו להשתמש בו מתי שיחפצו בכך", נקבע בדו"ח המודיעין האמריקני.

 

ה-FBI חוקר את האמינות ואת הדיוק של הטענות האלה, שמסתמכות בעיקר על מידע ממקורות רוסיים, אך טרם אישר את נכונות הפרטים שכתובים בתזכירים. המסמכים המסווגים הוצגו בשבוע שעבר על ידי ארבעת ראשי סוכנויות המודיעין האמריקניות הבכירים – ראש מנהל המודיעין ג'יימס קלפר, ראש ה-FBI ג'יימס קומי, ראש ה-CIA ג'ון ברנן וראש ה-NSA מייק רוג'רס.

 

הסיפור של טראמפ והיצאניות בבית המלון במוסקבה, שלא ברור כאמור אם אכן קרה, היה ידוע לכלי תקשורת אמריקניים רבים, אך הם בחרו שלא לפרסם אותו לאחר

שניסו להצליב את המידע שהיה ברשותם, אך לא הצליחו.

 

האתר "באזפיד" פרסם את פרטי הסיפור ועורך האתר ציין שיש מקום להטיל ספק במהימנותם. אתר החדשות העצמאי Mother Jones מסר כי "אפילו לדונלד טראמפ מגיעה הגינות עיתונאית" ולכן לא פרסם את הסיפור. אלא שעם דליפת הסיפור ברשת שום כלי תקשורת לא היה עוד יכול לשמור אותו אצלו ופרסם אותו.

 

בן סמית, עורך "באזפיד" כתב לעובדיו שהאתר החליט לפרסם את הסיפור כדי שהאמריקנים יחליטו בעצמם לגבי מהימנות הסיפור. "ההנחה המוקדמת שלנו היא להיות שקופים בעיתונות שלנו ולחלוק את מה שיש לנו עם הקוראים", כתב סמית לעובדיו והוסיף כי הטענות לפיהם טראמפ בילה בחדר מלון עם יצאניות מוטלת בספק וש"באזפיד" ניסה וימשיך לנסות לאמת את הסיפור.

 

"אנשים עם רצון טוב אולי יחלקו על הבחירה שלנו", כתב עורך "באזפיד", אבל פרסום העניין משקף את האופן שבו אנחנו רואים את תפקיד הכתבים ב-2017".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x