תעשייה ופיננסים

עסקת ענק: איראן תרכוש מטוסים ב-16.6 מיליארד דולר מבואינג

ההסכם הכולל רכישת 80 מטוסים התאפשר הודות להסכם הגרעין שהוביל להסרת הסנקציות על איראן והוא אושר על ידי הממשל האמריקאי. טראמפ העביר כבר ביקורת על ההסכם, אך בשלב זה לא ברור אם יפעל לביטולו

שירות כלכליסט 15:1211.12.16
איראן חתמה על חוזה בשווי 16.6 מיליארד דולר לרכישת 80 מטוסי בואינג, כך מדווחת סוכנות הידיעות האיראנית IRNA. מדובר בעסקה הגדולה ביותר בין איראן וחברה אמריקאית מאז המהפיכה האסלאמית ב-1979.

 

סוכנות הידיעות ציטטה את פרחאד פרבראש, יו"ר חברת התעופה הלאומית של איראן, שאמר כי החוזה לעשר שנים כולל 50 מטוסי בואינג 737 ועוד 30 מטוסים מסוג 777.

 

ההודעה היום מצטרפת להכרזתה של בואינג מחודש יוני, אז דיווחה שחתמה על הסכם טנטטיבי למכירת 100 מטוסים לאיראן אייר. הדיונים בין שני הצדדים התאפשרו הודות להסכם הגרעין עליו חתמה המדינה עם המערב שהוביל להסרת הסנקציות. החוזה אמור לעזור להרחיב את צי המטוסים של חברת התעופה ולהפוך אותו למודרני יותר. לאורך תקופת הסנקציות, המטוסים השתמשו בחלקים מוברחים או מאולתרים.

 

איראן אייר איראן אייר צילום: ויקימדיה

 

לפי הדיווח, פלטשר ברקדול, המנהל האזורי של בואינג, נמצא בטהרן לכבוד טקס החתימה. לדבריו, ההסכם הוא בשווי 16.6 מיליארד דולר ואושר על ידי הממשל האמריקאי.

 

עם זאת, חברי הקונגרס מהמפלגה הרפובליקנית, ששולטים בסנאט ובבית הנבחרים, פועלים לחסום את הסכם הגרעין. גם הנשיא הנבחר דונלד טראמפ העביר ביקורת על ההסכם, אך בשלב זה לא ברור אם יפעל כדי לבטל אותו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x