$
כלכלה ומדיניות

רנצי: "התקציב אושר, אתפטר רשמית הערב"

ראש ממשלת איטליה צייץ בטוויטר: "אתפטר רשמית הערב ב-19:00. תודה לכולם ותחי איטליה!". רנצי הכריז על התפטרותו ביום שני לפנות בוקר, לאחר שהוכרז רשמית על הפסדו במשאל העם

שירות כלכליסט 16:2907.12.16

ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא צפוי להתפטר רשמית מתפקידו הערב. "התקציב אושר. אתפטר רשמית הערב ב-19:00. תודה לכולם ותחי איטליה!". ההתפטרות הרשמית הגיעה מוקדם מהצפוי, לאחר שההערכות דיברו כי ראש הממשלה האיטלקי ימתין עד יום שישי כדי לעזוב את תפקידו באופן רשמי.

 

קודם לכן אמר בכיר בממשלה כי רנצי מתלבט האם להישאר בתפקידו כראש ממשלת איטליה, זאת על אף שהכריז כבר על התפטרותו המתוכננת לאחר הפסדו במשאל העם. אותו בכיר אמר כי הנשיא סרג'יו מאטרלה מעוניין שרנצי ישנה את דעתו, ובכך יספק יציבות פוליטית וכלכלית למדינה. הבכיר הסביר כי רנצי (41) עשוי להחליט בסופו של דבר להישאר בשלטון וזאת על מנת לקדם רפורמות בשיטת הבחירות לפני הבחירות הבאות, שאם יתקיימו כסדרן יצאו לפועל ב-2018.  

רנצי הכריז על התפטרותו ביום שני לפנות בוקר, לאחר שהוכרז רשמית על הפסדו במשאל העם. אולם, מאטרלה ביקש ממנו לדחות את ההתפטרות עד לאישור התקציב לשנה הבאה בסנאט, שאמור להתרחש גם כן היום אחרי הצהריים.

 

אם רנצי אכן יישאר בתפקיד, מאטרלה יבקש ממנו לקיים הצבעת אמון בממשלה שלו בשני בתי הפרלמנט. אך אם יתפטר, השאיפה היא לקיים את הבחירות המוקדמות כבר בחודשים הראשונים של 2017.

 

בכל מקרה המפלגות המרכזיות באיטליה מעוניינות לערוך את השינויים לפני הבחירות הבאות. מדובר על שינוי לחוק הקיים שמעניק למפלגה הזוכה במרב הקולות באופן אוטומטי 54% מהמושבים בפרלמנט. הסיבה לכך היא החשש שהמפלגה האנטי ממסדית 5 הכוכבים תהפוך לגדולה ביותר, ותוביל לעזיבת איטליה את גוש היורו.

 

 

רנצי. נשיא המדינה, סרג'יו מאטרלה, ביקש ממנו לשמור על היציבות רנצי. נשיא המדינה, סרג'יו מאטרלה, ביקש ממנו לשמור על היציבות צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x