$
כלכלה ומדיניות

טראמפ נגד סין, סיבוב שני: "האם היא שאלה אותנו לפני שביצעה פיחות של המטבע?"

זה החל בשיחה של הנשיא הנבחר עם נשיאת טייוואן - מהלך הסותר את מדיניות החוץ של ארה"ב בארבע העשורים האחרונים - והמשיך בהטחת האשמות בבייג'ינג, בטוויטר כמובן

שירות כלכליסט 10:0005.12.16
דונלד טראמפ עוד לא נכנס באופן רשמי לתפקיד נשיא ארה"ב, וכבר הספיק להעליב את סין פעמיים בתוך פחות מ-72 שעות.

 

התקרית הראשונה קרתה ביום שישי, אז שוחח הנשיא הנבחר עם נשיאת טייוואן צאי אינג – וון, מהלך הסותר את מדיניות החוץ של ארה"ב בארבעת העשורים האחרונים. השיחה, שארכה 10 דקות, הייתה הראשונה בין מנהיג אמריקאי וטייואני מאז 1979, אז אימצו בארה"ב את הגישה של סין, לפיה טייוואן, הונג קונג ומקאו הם חלק מסין.

לאחר סיום השיחה, בו בירכה אינג – וון את טראמפ על בחירתו, הוא צייץ בטוויטר: "נשיאת טייוואן התקשרה אליי היום לברך אותי על הניצחון בבחירות. תודה!"

טראמפ לא עצר שם, ופרסם ציוץ נלווה: "ארה"ב מוכרת לטייוואן ציוד צבאי בשווי מיליארדי דולרים, אבל לי אסור לענות לשיחת איחולים".

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

בתגובה, משרד החוץ הסיני הגיש תלונה דיפלומטית והזהיר מפני פגיעה ביחסים ההדדיים בין המדינות.

 

עם זאת, זה לא הפריע לטראמפ לשחרר ציוץ נוסף ביום ראשון, שבו האשים את בייג'ינג בהטיית המטבע, בהטלת מס לא הוגן על סחורות אמריקאיות ובשימוש צבאי בים סין הדרומי.

 

הנשיא הנבחר צייץ: "האם סין שאלה אותנו אם זה בסדר להפחית את ערך המטבע שלה (ובכך להקשות על חברות שלנו להתחרות), להטיל מסים גבוהים על מוצרים שלנו (ארה"ב לא מטילה מסים על מוצריהם) או להקים מערך צבאי גדול בים סין הדרומי? אני לא חושב!".

 

"זה כמעט נראה כאילו טראמפ רוצה לפגוע עד כמה שאפשר ביחסים עם סין", הגיב איאן ברמר, נשיא חברת המחקר יורואסיה (Eurasia Group). בשלב זה עוד נותר לחכות ולראות כיצד יגיב נשיא סין שי ג'ינפינג על ההצהרות של טראמפ."בפני סין עומדות ארבע אפשרויות תגובה: להתעלם, להגיב באופן מחושב ולמסור לטראמפ שהם מוכנים לשבת ולדבר או להגיב באותה חומרה", מסביר אדוארדו אראל מאוניברסיטת נשיונל בסינגפור. להערכתו, אם טראמפ לא יצליח לקיים את הבטחת הבחירות שלו להשיב מיליוני משרות בחזרה לארה"ב, הוא עלול להסלים את האיום שלו להטיל מכס של 45% על יבוא סיני, ובכך לפצוח הלכה למעשה במלחמת סחר עם הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x