כלכלה ומדיניות

יועצו של טראמפ: "נעקוף את מהפיכת רייגן, השמרנים ישתגעו"

סטיב בנון מבטיח מהלכים פוליטיים וכלכליים מרחיקי לכת, שיתמקדו ביצירת מקומות עבודה ו"הקמת תשתית בטריליון דולר"; לדבריו, "נבנה הכל מחדש. זה יהיה מלהיב כמו בשנות ה-30, אחרי השפל הגדול. נשלוט 50 שנים"

שירות כלכליסט 11:0019.11.16
סטיב בנון, יועצו הבכיר והשנוי במחלוקת של נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ, אמר בראיון כי ממשל טראמפ יוביל מהלכים פוליטיים וכלכליים מרחיקי לכת, כאלו שלדבריו יהיו גדולים יותר מ"מהפיכת רייגן".

 

 

 

בראיון הבלעדי שהעניק למגזין הוליווד ריפורטר, חשף בנון את החזון שלו לממשל החדש, שיתמקד ביצירת מקומות עבודה. לדבריו, "השמרנים הולכים להשתגע. אני הבחור שמקדם תכנית הקמת תשתיות בטריליון דולר. הריביות השליליות שהונהגו ברחבי העולם הן ההזדמנות הטובה ביותר לבנות הכל מחדש. מספנות, מפעלי ברזל, נחייה את כולם. אנחנו פשוט מתכוונים לזרוק הכל על הקיר, ולראות אם זה יידבק. זה יהיה מלהיב כמו בשנות ה-30 אחרי השפל הגדול, וגדול יותר ממהפיכת רייגן בשנות ה-80. (נהיה) שמרנים ופופוליסטים בתנועה כלכלית לאומנית".

 

 

בנון. "נשלוט 50 שנים" בנון. "נשלוט 50 שנים" צילום: איי אף פי

 

לאומן. כלכלן לאומן

 

מוקדם יותר השבוע מינה טראמפ את בנון לתפקיד יועץ בכיר ואסטרטג ראשי לבית הלבן. מהלך שעורר זעם בקרב הדמוקרטים, שמאשימים את היועץ באנטישמיות וגזענות. "אני לא לאומן לבן", הוא טען, "אני לאומן. אני כלכלן לאומן". לדבריו של בנון, אם אכן יישמו את התוכנית, טראמפ יזכה בתמיכה של "60% מהלבנים, ו-40% מהשחורים וההיספנים, ונשלוט במשך 50 שנים".

 

לדבריו הניצחון של טראמפ נובע במידה מסוימת מכך שהמפלגה הדמוקרטית בגדה במעמד הפועלים, המעמד שנחשב לבסיס התמיכה שלה. יתרה מכך, הוא מאמין שהילרי קלינטון בגדה בקשר המתמשך של בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, עם האדם העובד. "החוזק של ביל קלינטון היה בשכנוע אנשים נטולי השכלה אקדמאית. אנשים שסיימו רק בית ספר תיכון. ככה מנצחים בבחירות", הוא הצהיר, והוסיף כי גם המפלגה הרפובליקנית בגדה במעמד הפועלים ובקשר שנוצר תחת רייגן. במלים אחרות, בנון גורס כי מעמד הפועלים נבגד על ידי הממסד, או כפי שהוא מכנה אותו "מעמד התורמים".

 

 

הילרי וביל קלינטון. שכחו מה חיזק אותם הילרי וביל קלינטון. שכחו מה חיזק אותם צילום: איי פי

 

בדומה, הוא מאמין שהגלובליזציה פגעה במעמד הפועלים ויצרה את מעמד הביניים באסיה. לדבריו, "העניין עכשיו הוא באמריקאים שמחפשים כיצד לא להידפק. זה מה שהדמוקרטים פספסו. הם דיברו לאנשים עם חברות בעלות שווי שוק של 9 מיליארד דולר שמעסיקות 9 אנשים. זו לא המציאות. הם הפסיקו להבין במה עוסק העולם".

 

מה טראמפ הצליח להבין?

 

בנון מאמין כי הוא מייצג את קריסת הממסד, וטען כי "בועת המדיה היא הסימן האולטמיטיבי למה שלא בסדר במדינה הזו. היא הפכה להיות מעגל של אנשים שמדברים לעצמם, בלי שיהיה להם שום מושג מה באמת קורה. זה מעגל סגור של מידע ממנו ניזונה קלינטון וקיבלה את הביטחון שלה. זה היה הפתח שלנו לפעול".

 

 

טראמפ. מבין דברים אינטואיטיבית טראמפ. מבין דברים אינטואיטיבית צילום: גטי אימג'ס

 

לעומת זאת, הוא סבור כי טראמפ הבין מה צריך לעשות. "הוא הבין את זה אינטואטיבית", הדגיש בנון, "היכולות הוורבליות שלו בשילוב המסר הכלכלי הפופוליסטי והעובדה ששתי המפלגות הפסיקו לדבר לקהל שלהן. הוא מדבר בשיח לא פוליטי, הוא מתקשר עם האנשים האלה. אף אחד במפלגה הדמוקרטית לא הקשיב לנאומים שלו, כך שהם בכלל לא ידעו שהוא מעביר מסר כלכלי חזק ומשכנע כל כך. הוא הגיע לדוגמה באיחור של שלוש וחצי שעות לעצרת במישיגן בשעה 01:00, ועדיין חיכו לו 35 אלף אנשים בקור. קלינטון הגיעה לאוניברסיטת טמפל, ודיברה מול 300 או 400 ילדים".

 

 

 

בהוליווד ריפורטר נכתב כי "בימים חשוכים אלה למפלגה הדמוקרטית, הפך בנון לחור השחור ביותר. 'אופל זה טוב', הוא אומר, 'דיק צ'ייני, דארת' ויידר, השטן. זה כוח. זה רק עוזר כשהם (התקשורת והליברלים) טועים. כשהם עיוורים לגבי מי אנחנו ומה אנחנו עושים'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x