$
כלכלה ומדיניות

"קיים קשר ישיר בין מקלטי מס ופוליטיקאים פופוליסטים"

ג'וזף שטיגליץ ומארק פיית' יציגו מחר בפרלמנט האירופי המלצות למלחמה בכלכלת הצללים. בחוות דעת שהוזמנה בעקבות הדלפת מסמכי פנמה הם טוענים כי מקלטי המס גורמים לאי־השוויון שמכעיס את הציבור ומעלה מנהיגים כמו טראמפ ופוטין

שירות כלכליסט 19:5715.11.16

הצלחתו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות עלולה להיות קשורה לקיומם של מקלטי מס, כך לטענתם של הכלכלנים ג'וזף שטיגליץ ומארק פיית'. במאמר שיגישו מחר (ד') לפרלמנט של האיחוד האירופי, הם טוענים כי מקלטי המס הם "פרזיטים" שיוצרים אי־שוויון, שבתורו מוביל לעלייתם של מנהיגים פופוליסטים כמו טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

 

 

המאמר, "נלחמים בכלכלת הצללים", הכולל המלצות כיצד להתמודד עם מקלטי המס, הוזמן בעקבות הדלפת מסמכי פנמה באפריל, כאשר מיליוני מסמכים שהגיעו ממחשבי פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה חשפו את השיטות המשמשות את מנהיגי ועשירי העולם להעלים מס באמצעות חברות קש בפנמה.

 

 

ג'וזף שטיגליץ ג'וזף שטיגליץ צילום: בלומברג

 

"אני מוצא קשר ישיר בין מקלטי המס והפוליטיקאים הפופוליסטים האלה", אמר פיית' ל"גרדיאן". "אנשים כועסים כי הם הופכים להיות הקרבנות של גלובליזציה אגרסיבית, אך הפרדוקס הוא שהפוליטיקאים הפופוליסטים משתמשים באותו אי־שוויון כדי לטפס לצמרת, בעוד הם עצמם מסתירים את הכספים שלהם במקלטי מס". כך למשל, חשפו המסמכים כי מקורביו של פוטין הרוויחו מאות מיליוני דולרים מעסקאות מפוקפקות. ב"גרדיאן" דיווחו אז כי נתיב המיליארדים של פוטין מתחיל בפנמה, עובר דרך רוסיה, שוויץ וקפריסין, וכולל גם אתר סקי שבו נישאה בתו יקטרינה.

 

"הרגולטורים צריכים להתייחס למקלט המס הסודיים כנשאי מחלות מסוכנות", כתבו השניים. "חייבים לבודד אותם מהמערכות הפיננסיות והכלכליות של העולם". שטיגליץ ופיית' מונו על ידי נשיא פנמה למצוא דרכים להגביר את השקיפות במדינה, אך הם פרשו בטענה שהוועדה בה היו אמורים לפעול סבלה מחוסר שקיפות וכי הממשלה סירבה לפרסם את המלצותיהם. במקום, הם מגישים את ההמלצות לפרלמנט האירופי, וישתתפו בדיון שייערך מחר בנושא.

 

 

 

שטיגליץ, חתן פרס נובל בכלכלה ופיית', מומחה להלבנות הון ופשעים פיננסיים, קוראים להחלת תקנות עולמיות בנושאי מקלטי מס, ובהן הקמת מאגרי מידע נגישים לציבור המפרטים את זהות הבעלים והמוטבים של כל תאגיד, קרן ועמותה, חיוב החברות הרשומות במקלטי מס להגיש דו"חות שנתיים, כולל פירוט שמות הבעלים, פיקוח הדוק יותר על עורכי דין וחיובם לדעת מי הלקוחות שלהם ומדוע הם משתמשים במקלטי מס. "הדעה הרווחת היא שמקלטי המס קיימים רק מכיוון שארה"ב ואירופה העלימו עין בהשפעת המאיון העליון שלהם", סיכמו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x