$
כלכלה ומדיניות

שר הכלכלה הרוסי נחקר בחשד שקיבל שוחד מחברת רוסנפט

על פי החשד, משרד הכלכלה העניק חוות דעת חיובית שסללה את הדרך לכך שענקית הנפט רוסנפט רכשה 50% מחברת הנפט באשנפט. השר אלכסיי אוליוקייב חשוד בקבלת 2 מיליון דולר שוחד

שירות כלכליסט 12:4615.11.16
שר הכלכלה הרוסי אלכסיי אוליוקייב נעצר לחקירה בחשד שקיבל שוחד בסך 2 מיליון דולר. כך נמסר מרשות החקירות הרוסית (SK), הגוף האחראי במדינה למלחמה בשחיתות.

 

על פי ההאשמות, משרד הכלכלה העניק חוות דעת חיובית שסללה את הדרך לכך שענקית הנפט רוסנפט רכשה 50% מחברת הנפט באשנפט. אוליוקייב הוא הרוסי הבכיר ביותר שנעצר מאז עלייתו של ולדימיר פוטין לשלטון ב-2000. "הנושא פה הוא קבלת שוחד מנציגי רוסנפט בליווי איומים", מסרה סבטלנה פטרנקו, דוברת רשות החקירות. "אוליוקייב נתפס על חם כשהוא קיבל את השוחד", הוסיפה וציינה כי בקרוב יוגש נגדו כתב אישום.

 

אם יימצא אשם, העונש על העבירות המיוחסות נע בין 8 ל-15 שנות מאסר. אוליוקייב מונה לתפקיד שר הכלכלה ב-2013, לפני כן שימש במשל עשור כסגן יו"ר הבנק המרכזי.  

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

הפרשה שבמרכז החקירה היא רכישת רוסנפט באוקטובר 50% מבאשנפט תמורת 330 מיליארד רובל (5 מיליארד דולר). באשנפט נחשבה לאחת מחברות הנפט הממשלתיות הגדולות של רוסיה, כך שמדובר בחברה ממשלתית שרוכשת את אחזקת הממשלה בחברה ממשלתית אחרת. המדינה נמצאת בעיצומו של מיתון כלכלי, שנובע בעיקרו מהירידה במחירי הנפט.

 

בעקבות זאת הוחלט להפריט שורה של חברות ממשלתיות. אולם, מחלוקות הובילו לכך שהמכירה הוקפאה באוגוסט. בחודש שעבר היא חזרה לסדר היום, ככל הנראה מכיוון שהממשלה חייבת לגייס כסף. אוליוקייב הבטיח כי הסכום כולו שתשלם רוסנפט יועבר לתקציב המדינה.

 

מרוסנפט נמסר בתגובה: "הרכישה בוצעה בהתאם לחוק הרוסי, על פי ההצעה הטובה ביותר שהוגשה". דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב מסר כי פוטין מודע למעצר ועודכן בתחילת המבצע. "זו האשמה חמורה מאד, שדורשת ראיות משמעותית", הגיב. "בכל מקרה, רק בית המשפט יוכל לפסוק בעניין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x