$
כלכלה ומדיניות

תרזה מיי מנסה להרגיע את אירופה: "אעמוד בזמנים שקבעתי לעזיבת האיחוד"

בעקבות הפסיקה הדרמטית שהתקבלה בבריטניה ביום חמישי, ולפיה נדרש אישור של הפרלמנט לצורך עזיבת האיחוד, מסרה ראש ממשלת בריטניה: בכוונתי להמשיך בתוכניות כרגיל, אתחיל בתהליך היציאה מהאיחוד עד סוף מרץ

שירות כלכליסט 11:0805.11.16

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הרגיעה את מנהיגי אירופה והתחייבה כי תעמוד בלוח הזמנים שקבעה לעזיבת המדינה את האיחוד האירופי. הודעתה נמסרה בתגובה לפסיקת בית המשפט הגבוה בבריטניה ביום חמישי, לפיה אישור הפרלמנט חיוני לצורך הפעלת סעיף 50 באמנת ליסבון, שמתחיל את תהליך היציאה הרשמי מהאיחוד.

 

הפגנה נגד הברקזיט בלונדון הפגנה נגד הברקזיט בלונדון צילום: רויטרס

 

החלטת בית המשפט מגבירה את הלחץ המופעל על מיי, שמנסה לבלום את המחוקקים הדורשים להשפיע על הברקזיט. מרבית חברי הפרלמנט אמנם מתנגדים לברקזיט, אך שספק אם יפעלו נגד רצון הבוחרים. בהתאם, חברי פרלמנט התומכים בהישארות ממפלגת הלייבור ואף ממפלגתה של מיי עצמה, הגדירו את פסק הדין כהזדמנות להשפיע על הממשלה לשמור על קשרים הדוקים יותר עם האיחוד האירופי. לעומת זאת, חברי פרלמנט המתנגדים לאיחוד, טענו כי הפסיקה מערערת על רצון העם, כפי שבא לידי ביטוי במשאל העם שנערך ביוני. כך למשל חבר הפרלמנט האירופי מטעם המפלגה השמרנית, דניאל האנן, כינה את הפסיקה "ביזארית ומגמתית".

 

כחלק מהמאמצים להרגיע את הרוחות, מיי מסרה אתמול (ו') לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ולנשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר כי בכוונתה להמשיך בתכניות שלה ולהפעיל את סעיף 50 עד סוף מרץ. בהמשך היום חזרה מיי על המסר גם בשיחה עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא המועצה האירופית דונלד טאסק. דוברה של מיי ציין כי הדגישה בשיחות שיש לה טיעונים טובים לערער על הפסיקה. השימוע בערעור יתקיים בתחילת החודש הבא.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x