$
כלכלה ומדיניות

הנגיד הבריטי: לא נקבל מפוליטיקאים הוראות הנוגעות למדיניות הבנק

מארק קרני אמר את הדברים בוועידה בבירמינגהם, שבוע לאחר שראשת הממשלה תרזה מיי עקצה את הבנק בהתייחסה להשלכות פעולותיו על האדם הפשוט. בנוגע לשער הליש"ט אמר קרני, כי "אינו אדיש" לרמתו, אולם הוא לא מציב יעד לשער חליפין

שירות כלכליסט 15:2715.10.16
הבנק המרכזי של אנגליה לא יקבל מפוליטיקאים הוראות הנוגעות למדיניות הבנק. כך קבע נגיד הבנק, מארק קרני, שבוע בלבד לאחר שראשת ממשלת בריטניה עקצה את הבנק בהתייחסה להשלכות פעולותיו על האדם ה"פשוט".

 

בנאום שנשא קרני בועידת Future Forum בבירמינגהם אתמול (ו'), אמר קרני כי קשה לבנק לפעול כאשר פוליטיקאים משמיעים הערות הנוגעות למדיניות הבנק, במקום ליעדיו.

קרני אמר שהפוליטיקאים עשו "עבודה טובה" בהקמת המערכת שבתוכה פועל הבנק אולם הוסיף: "אנו לא נקבל מהצד הפוליטי הוראות הנוגעות למדיניות שלנו".

 

מיי השמיעה ביקורת נגד הבנק בוועידת המפלגה השמרנית בשבוע שעבר. היא אמרה שהעשירים הם אלו הנהנים מהנפקת הכסף של הבנק ומקיצוץ שערי הריבית בשנים שלאחר המשבר ב-2008. ואילו "האנשים הפשוטים, בני המעמד הפועלים" נאלצו להקריב עוד ועוד במונחים של קיפאון בשכר, חוסר ביטחון תעסוקתי ודיור שאינו בר השגה.

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

הבנק קיצץ באוגוסט את שערי הריבית מ-0.5% ל-0.25% והאיץ את הדפסת הכסף לשם המשך ההקלה הכמותית שלו כדי לבלום מיתון בעקבות הברקזיט. בישיבת הבנק אתמול רמז קרני כי הבנק יאפשר לאינפלציה לעבור את היעד - מה שאומר עלייה במחירי הדיור - וזאת באמצעות שמירה על שיעורי ריבית נמוכים.

 

היכן שהיחלשות הליש"ט מעלה את מחירי היבוא, אמר קרני כי על הבריטים לצפות להשלכות לגבי רמת החיים שלהם, עם התפשטות ההשפעות של עליית המחירים. השבוע, העלייה במחירי היבוא הציתה מחלוקת (שנפתרה) לגבי מחירו של ממרח ה"מרמייט" (Mermite) בין היצרנית יוניליוור לרשת המרכולים הבריטית טסקו, המוכרת את המוצר.

 

נוכח לחצים על הליש"ט מצד מטבעות נוספים בשל חשש לגבי התחזיות הכלכליות בבריטניה, אמר קרני כי הבנק המרכזי "אינו אדיש" לרמתה של הלירה שטרלינג אולם הוא לא מציב יעד לשער החליפין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x