$
כלכלה ומדיניות

שרי הקבינט בבריטניה הוזהרו: עזיבה "קשה" של האיחוד האירופי תעלה 66 מיליארד ליש"ט בשנה

מסמכים פנימיים שהגיעו לטיימס הלונדוני מצביעים על המחיר הכבד שתגרום לכלכלה הבריטית עזיבת השוק המשותף. על פי המסמכים, אם תעבור בריטניה לחוקי ארגון הסחר העולמי (WTO), התמ"ג יצטמצם ב-9.5% לעומת רמתו היום

שירות כלכליסט 18:5512.10.16

שרי הקבינט בבריטניה הוזהרו כי עזיבה קשה של האיחוד האירופי תעלה לאוצר המדינה 66 מיליארד ליש"ט בשנה. מסמכים פנימיים שהגיעו לידי העיתון הבריטי הטיימס מצביעים על כך שעזיבת השוק המשותף ומעבר לחוקי ארגון הסחר העולמי (WTO) תגרום לתמ"ג להצטמצם ב-9.5% לעומת רמתו אם בריטניה תישאר באיחוד האירופי.

 התחזית הזו מבוססת על מחקר שנוי במחלוקת שבדק את השפעת הברקזיט, שפרסם באפריל שר האוצר באותה תקופה ג'ורג' אוסבורן עוד לפני משאל העם. אוסבורן ספג ביקורת רבה על הדו"ח, אך לפי הטיימס במשרד האוצר דבקים בחישובים. "משרד האוצר מעריך שהתמ"ג של בריטניה יהיה נמוך בין 5.4%-9.5% אם נעזוב את האיחוד האירופי בלי הסכם מסודר", נכתב במסמכים. בנוסף, ההערכה היא כי הסקטור הציבורי יפסיד בין 38-66 מיליארד ליש"ט בשנה לאחר הברקזיט, והכלכלה תקטן.

 

שר האוצר הבריטי לשעבר ג'ורג' אוסבורן. התחזית מבוססת על מחקר שפרסם לפני הברקזיט שר האוצר הבריטי לשעבר ג'ורג' אוסבורן. התחזית מבוססת על מחקר שפרסם לפני הברקזיט צילום: איי אף פי

 

תומכי הברקזיט טענו בתגובה כי הנתונים אינם מציאותיים והם חלק מניסיון לגרום "לעזיבת השוק המשותף להיראות כטעות". עם זאת, התומכים בהישארות באיחוד הקוראים כעת לעזיבה "רכה" שתותיר את בריטניה בשוק המשותף, וטוענים כי המסמכים מציגים את "הנזק הנוראי" שייגרם כתוצאה מעזיבת האיחוד.

 

במקביל, גובר הלחץ המופעל על ראשת הממשלה תרזה מיי לאפשר לחברי הפרלמנט להצביע על הברקזיט. שר הברקזיט דיוויד דיוויס אמר לחברי הפרלמנט כי הממשלה "תבדוק את התקדימים החוקתיים והחוקיים" בכל הנוגע להענקת זכות בחירה לפרלמנט על כל אמנה שתקבע את מערכת היחסים החדשה של בריטניה עם האיחוד האירופי. "אנחנו מעוניינים בהשגת התוצאה הטובה ביותר לבריטניה", מסר דובר של הממשלה. "פירוש הדבר - השגת הסכם שיעניק לחברות הבריטיות את החירות המקסימאלית לסחור ולפעול בשוק המשותף, ויאפשר לנו להחליט בעצמנו לגבי אופן השליטה בהגירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x